دانلود فیلم خارجی رایگان

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه و گلدان

تاريخ : 9 می

کاشت لوبیا سبز یکی از انواع کارهای کشاورزی محسوب می شود که حتی در آپارتمان هم می توان این کار را انجام داد. جالب است بدانید که هر چند بذر لوبیا سبز در هوای گرم و معتدل به خوبی رشد می کند اما این قابلیت را دارد که در هر شرایط آب و هوایی آن را پرورش داد.

شیوه کاشت لوبیا سبز در گلدان و باغچه

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه و گلدان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر


در این مطلب روش کاشت لوبیا سبز در گلدان را به شما آموزش داده ایم. اگر در آپارتمان زندگی می کنید می توانید مطابق با آموزش داده شده لوبیا سبز در گلدان را بکارید.

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه

برای کاشت لوبیا سبز در باغچه بایستی اجازه دهید تا سرمای زمستانی از منطقه شما خارج و خاک تقریبا گرم شود. لوبیا سبز در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد و به آبیاری منظم به ویژه در فصل گرما نیاز دارد.

مراحل کاشت لوبیا سبز در باغچه

۱- زمان کاشت

برای کاشت لوبیا سبز در باغچه نیاز به نشاکاری نیست و شما می‌توانید از همان ابتدا به طور مستقیم بذر را در داخل باغچه بکارید. بهترین زمان برای کاشت لوبیا سبز در باغچه بسته به اقلیم منطقه شما دارد. ولی در بیشتر مناطق ایران فصل بهار، بهترین زمان برای کاشت این سبزی است.

۲- انتخاب رقم

لوبیا سبز دارای ارقام رونده و بوته‌ای است. شما بسته به مساحت باغچه خود یکی از این ارقام را انتخاب کنید. در صورتی که ارقام رونده را انتخاب کرده‌اید، برای نگهداری از آن‌ها نیاز به قیم دارید و اگر از رقم بوته‌ای برای کاشت استفاده می‌کنید به مساحت بیشتر نیاز دارید، چون بایستی بین بوته‌ها فاصله لازم برای دریافت کافی نور خورشید وجود داشته باشد.

۳- کاشت بذر

برای کاشت بذر‌ها ابتدا باغچه را آبیاری کنید. سپس بذر‌ها را در عمق دو تا پنج سانتیمتری خاک بکارید و بلافاصله بعد از کاشت به آن‌ها مجددا آب دهید. فاصله بین بذر‌ها باید بین ۶ الی ۱۰ سانتیمتر باشد.

۴ – نحوه آبیاری

آبیاری را تا زمانی که گیاهان جوانه بزنند به طور مرتب انجام دهید. این گیاه به آبیاری منظم به ویژه در فصل گرم نیاز دارد. در هنگام آبیاری توجه داشته باشید که خاک حالت غرقابی و ایستابی پیدا نکند چرا که گیاه لوبیا سبز حساسیت زیادی به آب ایستادگی در پای ساقه و ریشه دارد.

۵- نحوه بستن قیم

بعد از گذشت تقریبا سه هفته، جوانه‌های لوبیا سبز از خاک خارج می‌شوند. در صورتی که ارقام رونده لوبیا سبز را کاشته‌اید، هنگامی که گیاه کمی بزرگ شد بایستی از قیم برای نگهداری گیاه استفاده کنید.
برای اینکه گیاه به دور قیم بپیچد، لازم است در شروع، ساقه را در جهت عقربه‌های ساعت به دور قیم بپیچید. بعد از این خود گیاه در همان جهت به دور قیم می‌پیچد.

۶- برداشت لوبیا سبز

در حدود ۵۰ تا ۶۰ روز بعد از کاشت لوبیا سبز در باغچه، شما می‌توانید محصول خود را برداشت کنید. با توجه به اینکه بیشتر افراد از غلاف‌های تازه لوبیا سبز استفاده می‌کنند، بنابراین دقت کنید زمانی که غلاف‌ ها به رشد نهایی خود از نظر طولی رسیدند، برداشت گیاه را شروع کنید که این زمان حدوداً ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از گلدهی گیاه است.‌
می‌توانید برداشت لوبیا سبز را در چندین مرحله به فاصله ۳ تا ۵ روز انجام دهید. غلاف‌های این گیاه را باید در اوایل صبح یا عصر بدون ضربه و آسیب برداشت کنید.

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت لوبیا سبز در باغچه

اولین شرط لازم برای کاشت لوبیا سبز در باغچه، داشتن اطلاع از درجه حرارت و اقیم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، است. توجه داشته باشید، لوبیا سبز برای رشد به گرمای زیادی نیاز دارد و در آب و هوای خنک رشد آن کند و مقدار محصول و عملکرد آن نیز کاهش می‌یابد. شرایط محیطی مورد نیاز کاشت لوبیا سبز در باغچه عبارتند از:

درجه حرارت: دمای مناسب خاک برای جوانه‌زنی بذر لوبیا حداقل ۱۵ درجه سانتیگراد و حداکثر ۳۵ درجه سانتیگراد است. به طور کلی، بهترین دمای خاک برای جوانه زنی بذر لوبیا سبز بین ۱۵ تا ۱۹ درجه سانتیگراد است و دمای مناسب برای رشد گیاه، ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است و هنگامی که دمای محیط از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، عملکرد آن کاهش می‌یابد.

خاک: بهترین خاک برای لوبیا سبز، خاک‌های رسی شنی است. لوبیا سبز در خاک با زهکش مناسب، غنی، کمی اسیدی و دارای پ. هاش حدود ۶، بهترین رشد را دارد. با این وجود این گیاه، هر نوع خاک قادر به رشد است.

نور: این گیاه به نور کامل و زیاد خورشید و نیز گرمای زیادی نیاز دارد.

آبیاری: لوبیا سبز هم مانند تمام سبزیجات نیاز به آبیاری منظم دارد، به خصوص در ماه‌های گرم سال. اگر آبیاری خوب باشد، گیاه دوره گلدهی بیشتری خواهد داشت و در نتیجه محصول بیشتری تولید خواهد کرد.

* لوبیا سبز برای رشد به کود نیاز ندارد، چون خود نیتروژن تولید می‌کند؛ بنابراین بعد از کاشت لوبیا سبز در باغچه و برداشت آن، می‌توانید سایر سبزیجات را در همان خاک بکارید و انتظار داشته باشید، محصولی خوبی برداشت کنید.

نحوه کاشت لوبیا سبز در باغچه و گلدان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

مراحل کاشت لوبیا سبز در گلدان

۱-گلدان مناسبی را انتخاب و آن را با خاک حاصلخیز و کود چندمنظوره پرکنید. توجه داشته باشید که خاک از زهکش مناسب برخوردار باشد، به این منظور مقداری ماسه نیز به خاک اضافه کنید.
۲-بهترین زمان برای کاشت لوبیا سبز اوایل بهار است. البته در محیط کاشانه به دلیل شرایط ثابت محیط ازنظر دما کاشت این گیاه در مواقع دیگر سال نیز ممکن است.
۳-در خاک گلدان حفره هایی به عمق ۳ تا ۴ سانتیمتر ایجاد کنید. سوراخ ها باید حداقل ۲ سانتی متر باهم فاصله داشته باشند.
۴-بذر لوبیا سبز را در حفره ها بکارید و سپس روی آن را با ملایمت با خاک پرکنید و بلافاصله آبیاری کامل انجام دهید.
۵-گلدان را بر روی لبه پنجره ای که آفتاب گیر است، قرار دهید تا جوانه بزند – بعد از تقریباً ۳ هفته میتوانید جوانه های گیاه لوبیا سبز خود را مشاهده کنید. در این زمان گیاه آماده انتقال به گلدان بزرگ تر است.
۷-پس از رشد نسبی بوته های لوبیا سبز ، گیاهان کوچک تر و ناسالم را از گلدان حذف کنید.
۸-بعد از مدتی لازم است از یک قیم برای گیاه استفاده کنید. به این منظور یک حصار و یا داربست در کنار بوته های لوبیا سبز قرار دهید. آن ها زمانی که شروع به رشد می کنند، به پایه نیاز دارند.
۹-در حدود ۵۰ تا ۶۰ روز بعد از کاشت لوبیا سبز در گلدان، شما می توانید محصول خود را برداشت کنید.
۱۰-با توجه به اینکه اکثر افراد از غلاف های تازه لوبیا سبز استفاده می کنند بنابراین دقت کنید زمانی که غلاف ها به رشد نهایی خود ازنظر طولی رسیدند، برداشت گیاه را شروع کنید که این زمان حدوداً ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از گلدهی گیاه است.
۱۱-می توانید برداشت لوبیا سبز را در چندین مرحله به فاصله ۳ تا ۵ روز انجام دهید. غلاف های این گیاه را باید در اوایل صبح یا عصر بدون ضربه و آسیب برداشت کنید.چگونه در خانه لوبیا سبز بکاریم؟

نکات مهم پرورش لوبیا سبز

۱- ممکن است لوبیا های سبز رونده در ابتدا برای سوار شدن روی قیم نیاز به کمک داشته باشند. برای این کار وقتی گیاه اندکی رشد کرد آن را به دور قیم بپیچید. از این جا به بعد کار را خود لوبیا انجام خواهد داد!

۲- لوبیا ها را به خوبی آب دهید در غیر این صورت گیاه گلدهی را متوقف می کند.

۳- لوبیا ها سیستم ریشه ای کوچکی دارند و مالچ پاشی به آن ها کمک می کند ریشه هاشان خنک و مرطوب بماند.
چگونه در خانه لوبیا سبز بکاریم؟

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي