مارت در ارز دیجیتال چیست؟

موفقیت در بازار ارز دیجیتال نیازمند داشتن دانش تخصصی است. هر چقدر که آگاهی شما درباره ارزهای دیجیتال و روش‌های معامله‌گری بیشتر باشد، سود بیشتری از این بازار به دست خواهید آورد. یکی از اصطلاحات تخصصی این بازار مارتینگل یا همان مارت زدن است. در صورتی که شما درک درستی از مفهوم مارت زدن داشته باشید می‌توانید میزان موفقیت خود را در معاملات بالا ببرید. بدون شک مارت زدن یکی از بهترین اقدامات برای رشد سود شما در بلند مدت است، پس از آن به سود خود استفاده کنید.

مارت در ارز دیجیتال چیست؟

مارت زدن یا مارتینگل چیست؟

مارتینگ روشی است که برای اولین بار توسط قماربازان قدیمی ابداع شد. با این حال امروزه در بسیاری از بازارهای مالی از این روش استفاده می‌شود. در چند سال اخیر و با گسترش بازار ارزهای دیجیتال شاهد آن هستیم که این شیوه در ارزهای دیجیتال هم استفاده می‌شود. شانس پیروزی هر قمارباز فقط ۵۰ درصد است. فرض کنید که شخصی برای بار اول بازی را می‌بازد و مبلغ مشخصی را از دست می‌دهد. در مرتبه بعدی شخص ۲ برابر شرط‌بندی می‌کند.

حال اگر او در این بار پیروز شود، ضرر خود را جبران کرده و به اندازه بار اول سود می‌کند. چنانچه در مرتبه دوم هم ببازد، دوباره مبلغ را دفعه سوم دو برابر خواهد کرد. این روال به همین صورت ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که شخص بازی را ببرد و به سود برسد. مارت زدن امروزه به‌عنوان یک مفهوم جذاب وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است. امروزه بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای از این راهکار استفاده کرده و درآمد خود را در بلندمدت رشد می‌دهند. از همین‌رو بهتر است که شما نحوه به‌کارگیری مارتینگل را به‌طور کامل بیاموزید.

مارت در ارز دیجیتال چیست؟

چطور از مارت زدن در بازار ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

بدون شک بازار ارز دیجیتال یک قمارخانه نیست، بلکه شما در خرید رمز ارز با انجام تحلیل‌های مختلف و مدیریت سرمایه، شانس بیشتر از ۵۰ درصد را تجربه خواهید کرد. نوسانات بالای ارزهای دیجیتال در عین حال که ریسک بالایی دارد می‌تواند برای شما بسیار سودساز باشد. برای درک بهتر کاربرد مارت زدن در ارزهای دیجیتال مثالی را برای شما بیان خواهیم کرد. فرض کنید که شما یک ارز دیجیتال را با قیمت ۱۰۰ تومان خریداری می‌کنید زیرا تحلیل شما رشد قیمت آن را محتمل می‌داند. حال اگر تحلیل شما نادرست باشد و با افت قیمت ۵ درصدی مواجه شوید، سرمایه اولیه شما به ۹۵ تومان کاهش پیدا می‌کند.

با توجه به روش مارت زدن شما باید در این مرحله به اندازه دو برابر مبلغ اول، یعنی ۲۰۰ تومان خرید مجدد ارز را در قیمت ۹۵ انجام دهید. در این حالت میانگین قیمت خرید هر ارز دیجیتال برابر با ۹۶.۷ تومان خواهد بود. در این شرایط میزان ضرر شما ۳.۳ درصد کمتر می‌شود. حال اگر قیمت از ۹۶.۷ عبور کرده و رشد کند‌، سوددهی شما آغاز خواهد شد. این در حالی است که اگر این کار را نمی‌کردید، تا رسیدن قیمت به عدد ۱۰۰ تومان همچنان متضرر می‌شدید.

مارت در ارز دیجیتال چیست؟

مزایای روش مارت زدن در ارز دیجیتال

مهم‌ترین مزیتی که در روش مارتینگل وجود دارد، جلوگیری از ضرر شما است. برای موفقیت در بازار ارز دیجیتال باید در ضررها عجول و در سودها صبور باشید. این در حالی است که بسیاری از معامله‌گران آماتور برخلاف این مورد عمل می‌کنند. وقتی که شما از مارت زدن استفاده می‌کنید، میانگین قیمت خرید شما به شدت کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه میزان ضرر شما بعد از خرید مجدد به شدت کم می‌شود. از طرفی با روش مارتینگل سریع‌تر به سود می‌رسید. در مثال قبلی با رشد قیمت از ۹۶.۷ به ۱۰۰ تومان شما می‌توانستید یک سود ۳.۳ درصدی را تجربه کنید.

این در حالی است که اگر از روش مارتینگل استفاده نمی‌کردید، فقط ضرر شما جبران شده و هیچ  سودی نداشتید. از طرفی بازار هیچ تضمینی به شما نمی‌دهد که دوباره به قیمت ۱۰۰ برسد. احتمالا قیمت به عدد ۹۹ تومان برسد و سپس روند کاهشی به خود بگیرد. اگر از مارت زدن استفاده نکنید با رسیدن قیمت به ۹۹ تومان، شما هنوز در ۱ درصد ضرر هستید. این در حالی است که با مارت زدن می‌توانستید آن را به ۲.۳ درصد سود تبدیل کنید.

مارت در ارز دیجیتال چیست؟

معایب روش مارت زدن در بازار کریپتوکارنسی

اکنون که به‌طور کامل با روش مارتینگل و کارکرد آن آشنا شده‌اید، شاید با خود فکر کنید که چرا این همه معامله‌گر در زیان هستند. درست است که روش مارت زدن فواید زیادی دارد، ولی نباید از ضعف‌های موجود در آن غافل باشید. همانطور که اشاره شد، شما باید در هر بار ضرر دو برابر مبلغ اولیه خرید کنید. بدون شک سرمایه هر شخص محدودیتی دارد و هر بار دو برابر کردن سرمایه کار را سخت می‌کند.

به‌خصوص اگر شخصی با سرمایه کم شروع کرده باشد این کار برای او بسیار سخت‌تر خواهد بود. در نتیجه هر شخص می‌تواند تا زمان خاصی این شیوه را انجام دهد. یکی از دلایل اصلی که بسیاری از قماربازان زندگی خود را باخته‌اند همین موضوع است. با توجه به اشکال اساسی که بر این روش وارد است، باید از راهکارهای مختلف برای حل این مشکل استفاده کرد.

چطور مشکل روش مارت زدن را حل کنیم؟

برای اینکه بتوانید از روش مارت زدن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید باید برای رفع اشکالات آن برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. امروزه بسیاری از معامله‌گران بزرگ و موفق بازار ارزهای دیجیتال از این راه برای موفقیت خود استفاده می‌کنند. در این روش همراه با افت قیمت می‌توان خرید جدیدی انجام داد تا میانگین قیمت پایین‌تر بیاید. برای اینکه در هنگام استفاده از مارتینگل دچار مشکل نشوید باید مراحل مربوط به آن را محدود کنید.

برای این کار شما قادر خواهید بود که ۳ مرحله خرید انجام دهید. در این شیوه باید کل سرمایه به ۴ قسمت نامساوی و با ضرایب ۱، ۲، ۴ تقسیم‌بندی شود. این اعداد به ضرایب مارتینگل معروف هستند. در این حالت هرگاه که قیمت به سطح مشخصی کاهش پیدا کرد، یکی از این ضرایب فعال شده و باید خرید را ثبت کنید. چنانچه باز هم کاهش قیمت ادامه داشته باشد، ضریب‌های دیگر نیز فعال می‌شوند تا میزان ضرر وارده به حساب را کمتر کنند.

 چه زمانی از مارت زدن در بازار ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

برای استفاده از روش مارتینگل باید بهترین شرایط و زمان اجرای آن را به خوبی بشناسید. این روش برای ارزهای پیشنهاد می‌شود که وضعیت فاندامنتال خوبی دارند. به‌طور مثال برای ارزهایی نظیر بیت کوین و اتریوم می‌توان از این روش استفاده کرد. دارایی‌های مانند شیبااینو و دوج کوین ثبات مناسبی ندارند و احتمال اینکه با مارتینگل در آن‌ها دچار زیان شوید بسیار بالا است.

می‌توان از ارزی ارزش ذاتی بالایی دارد و دچار افت قیمت شده به نحو احسن استفاده کرد. از آنجایی که میزان نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال شدید است، برای به‌کارگیری مارت زدن باید بیشتر احتیاط کنید. فراموش نکنید که استفاده بیش از حد و نابه‌جا از این روش می‌تواند مسبب ضررهای بزرگی برای شما شود. در نتیجه حتما با بررسی کامل شرایط برای به‌کارگیری شیوه مارتینگل اقدام نمایید.

نکات مهم در استفاده از روش مارتینگل

برخی از افراد ناآگاه گمان می‌کنند که با استفاده افراطی از این روش می‌توان به موفقیت در بازار دست پیدا کرد. این روش زمانی برای شما مفید است که به تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال تسلط داشته باشید. مارتین زدن برای دارایی‌هایی با ارزش بنیادین بالا مفید است. اگر شما به تحلیل فاندامنتال مسلط نباشید نمی‌توانید ارزهای مناسب را برای سرمایه‌گذاری پیدا کنید.

نکته دیگر این است که روش مارتین زدن در بازار منفی عملکرد خوبی دارد. در نتیجه باید با روانشناسی بازار نیز آشنا باشید و فرصت‌های مناسب را شناسایی کنید. همچنین برای تعیین میزان حد ضرر و حد سود به تحلیل تکنیکال نیاز خواهید داشت. در واقع مارت زدن زمانی برای شما مفید است که از آن به عنوان یک مکمل برای تکمیل کردن استراتژی معاملاتی خود استفاده کنید.

نقش مدیریت سرمایه در مارت زدن

مدیریت سرمایه درست و اصولی در اجرای این روش نقش بسیار مهمی دارد. از همین‌رو شما باید با توجه به سرمایه‌ای که در اختیار دارید نسبت به خرید در قیمت‌های مختلف اقدام کنید. امروزه بسیاری از افراد مارتینگل را با نام خرید پله‌ای می‌شناسند. تجربه نشان داده که ترکیب تحلیل پرایس اکشن و روش مارت زدن می‌تواند درصد موفقیت شما را بالا ببرد. در نتیجه بهتر است که به هر دو روش مسلط باشید و در زمان درست از آن‌ها استفاده کنید.

مارت در ارز دیجیتال چیست؟

بهترین صرافی برای اجرای مارتینگل و خرید پله‌ای

برای اینکه بتوانید خرید‌های خود را به‌صورت پله‌ای و براساس ضرایب مارتینگل انجام دهید، باید از یک صرافی معتبر و کارآمد در این زمینه استفاده کنید. عواملی همچون سرعت، امنیت و کامزد مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال است. از همین رو توصیه می کنیم برای معاملات خود سراغ صرافی های معتبر خارجی مانند بایننس، کوکوین، کوین بیس و … یا صرافی های نام آشنای داخلی همچون ایرانیکارت، نوبیتکس، والکس، بیت پین، اکی اکسچنج و … بروید!

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه