اموزش بازی مافیا به زبان ساده

همراهان عزیز سایت گهر در این بخش به اموزش بازی مافیا به زبان ساده  همراه با قوانین و نقش های جذاب آن خواهیم پرداخت. داستان کلی این بازی به شرح زیر است: در بازی مافیا 2 تیم وجود دارد که یک تیم مافیا و دیگری مردم شهر هستند. مافیا سعی می کند مردم شهر را از بین ببرد در حالی که مردم شهر سعی می کنند حدس بزنند چه کسی در مافیا است. لازم به ذکر است که این بازی باید از حداقل 5 تا 18 نفر عضو داشته باشد.

 اموزش بازی مافیا به زبان ساده

 

آموزش بازی مافیا؛ معرفی نقش‌ها و قوانین این بازی گروهی جذاب

یکی از شهروندان ناخلف در شهر تیم مافیا تشکیل داده است و هر شب یکی از شهروندان بی‌گناه را به قتل می‌رساند. مردم شهر دنبال او می‌گردند، اما چهره پدرخوانده زیر کلاهش پنهان شده است و فقط شهروندان باهوش می‌توانند چهره پلید او را از پشت نقابی که بر چهره زده تشخیص بدهند. البته پدرخوانده و مافیاهایش زیرک‌تر از این حرف‌ها هستند.

آنها به‌خوبی می‌دانند چطور باید خودشان را شهروند جا بزنند و از نگاه‌های کنجکاو پنهان بمانند. سرنوشت شهر چه خواهد شد؟ پدرخوانده دستور قتل همه را صادر می‌کند یا شهروندان موفق می‌شوند دست مافیای پلید شهر را رو کنند؟ پایان این روایت با شماست و ما برای آموزش بازی مافیا اینجاییم. در این مقاله به شما می‌گوییم قوانین بازی چیست و شما و دوستانتان بازیگران این داستان خواهید بود.

داستان بازی مافیا چیست؟

پیش از اینکه آموزش بازی مافیا را آغاز کنیم، بیایید بررسی کنیم داستان بازی مافیا چیست. یکی از شهروندان به رئیس مافیا تبدیل شده، گروهی جمع کرده است و به‌خاطر اهدافی شوم، شهروندان را یکی پس از دیگری به قتل می‌رساند. روزها روال شهر عادی است و همه مردم چهره شهروند به خود می‌گیرند، اما شب‌ها تیم مافیا نقاب خود را برمی‌دارند و همه را به وحشت می‌اندازند. در این بازی تعداد کمی از افراد (تیم مافیا) از کل ماجرا باخبرند و اکثر افراد (شهروندان) بی‌خبر از همه‌جا کشته می‌شوند. در این نبرد باید دید که تیم آگاه با تعداد کمتر می‌تواند پیروز میدان باشد یا تیم شهروندان با تکیه بر تعداد بیشتر و هوششان می‌تواند خلافکاران را از نفس بیندازد.

آموزش بازی مافیا: معرفی شخصیت‌ها

معمولا حرفه‌ای‌ها از شخصیت‌های مختلفی در بازی مافیا استفاده می‌کنند، اما در بازی‌هایی با تعداد کم یا در صورت حضور بازیکنان مبتدی، فقط نقش‌های اصلی در بازی حضور دارند. هرکدام از این شخصیت‌ها وظیفه مشخصی دارند. بعضی از آنها جزو تیم مافیا هستند و شب‌ها مشغول کشتار می‌شوند. بعضی دیگر هم حافظ جان مردم شهر هستند و به مافیا حمله می‌کنند. گروهی هم تمام شب را می‌خوابند تا روز بعد از آنچه شب قبل در بازی گذشته است، مطلع شوند. از آنجا که این مقاله آموزش کامل بازی مافیا است، ما تمام نقش‌های موجود در این بازی را بررسی می‌کنیم.

نقش اول: گرداننده

گرداننده یا گاد ناظر بازی است. او در بازی قضاوت نمی‌کند و نظر نمی‌دهد. فقط همه نقش‌‌ها را می‌شناسد، مراحل را اعلام می‌کند و روزها و شب‌های بازی را می‌چرخاند. گرداننده مانند نیروی ماورایی است که از بالا به بازی نظارت دارد، اما دخالتی نمی‌کند.

نقش‌های گروه مافیا

۱- پدرخوانده یا رییس مافیا

او با مشورت سایر اعضای مافیا، به گرداننده اعلام می‌کند مقتول کیست. پاسخ استعلام او در جواب کارآگاه منفی و در جواب جان‌سخت مثبت است. اگر پدرخوانده در شب حرفه‌ای را به قتل برساند و در همان شب حرفه‌ای هم به او شلیک کند، هر دو از بازی بیرون می‌روند. بعد از خروج پدرخوانده از بازی، دکتر لکتر یا معشوقه تعیین می‌کنند که هر شب چه کسی به قتل برسد.

۲- دکتر لکتر

او پزشک تیم مافیاست. هر شب یکی از اعضای مافیا را انتخاب می‌کند تا اگر حرفه‌ای به او شلیک کرد، نجات پیدا کند. دکتر لکتر در طول بازی ۱ بار می‌تواند خودش را نجات دهد، اما برای نجات سایر اعضای تیم محدودیتی ندارد.

۳- شاه‌کش

او می‌تواند در شب یا مرحله دوم رأی‌گیری، ۲ بار نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. اگر حدسش درست باشد، بازیکن از بازی بیرون می‌رود.

۴- معشوقه

او معشوقه پدرخوانده است؛ اگر شهروندان معشوقه را هدف قرار دهند، پدرخوانده عصبانی می‌شود و در آن شب می‌تواند ۲ شهروند را به قتل برساند.

۵- تروریست

اگر شهروندان تروریست را از بازی حذف کنند، می‌تواند یک نفر را ترور کند و همراه خودش از بازی بیرون ببرد.

۶- ناتو

او شب‌ها بیدار می‌شود و می‌تواند نقش یکی از بازیکنان را حدس بزند. در صورت حدس اشتباه، خودش از بازی حذف می‌شود.

۷- دینامیت

او به یک نفر دینامیت می‌بندد و صبح روز بعد این مسئله اعلام می‌شد. فردی که به او دینامیت بسته شده است، سیم قرمز یا آبی را انتخاب می‌کند و اگر رنگ مدنظر همان رنگ انتخابی تیم مافیا باشد، نجات پیدا می‌کند. در غیر این صورت از بازی حذف می‌شود.

۸- تردست

او می‌تواند به‌مدت ۱ شب نقش ۲ نفر را با هم جابه‌جا کند. مثلا اگر نقش حرفه‌ای و دکتر جابه‌جا شود، کسی که دکتر انتخاب کرده است، تیر می‌خورد و کسی که حرفه‌ای انتخاب کرده است، نجات پیدا می‌کند! آن هم بدون اینکه خودشان از این قضیه اطلاع داشته باشند.

۹- گروگانگیر

او بعد از سایر اعضای تیم مافیا بیدار می‌شود و آنها را فقط از لایکی می‌شناسد که با چشم بسته نشان می‌دهند. او در شب یکی از شهروندان را انتخاب می‌کند و آن شهروند در یک گردش بازی (شب و روز)، نمی‌تواند از توانمندی‌هایش استفاده کند.

۱۰- دزد

او شب‌ها بیدار می‌شود و ۱ نفر را انتخاب می‌کند. اگر انتخاب او جان‌سخت باشد، می‌تواند زرهش را بدزدد. در این صورت، زره جان‌سخت به دزد منتقل می‌شود.

۱۱- سایلنسر یا ناتاشا

او در طول بازی می‌تواند ۲ بار، ۲ شهروند مختلف را که باهوش هستند و باعث روشدن دست مافیا می‌شوند، به‌مدت ۱ دور ساکت کند.

۱۲- محافظ

تا وقتی این بازیکن در بازی حضور دارد، جانی، گرگ‌نما، فدایی و دست‌کج نمی‌توانند به رئیس مافیا آسیب بزنند.

۱۳- بمب‌ساز

این عضو از گروه مافیا فقط ۱ روز در بازی حضور دارد. وقتی گرداننده در روز اول او را صدا می‌کند، از جای خود بلند می‌شود و ۱ نفر را همراه خودش از بازی بیرون می‌برد.

۱۴- شارلاتان

او هر شب ۱ نفر را انتخاب می‌کند. اگر شب کارآگاه استعلام فرد مدنظر شارلاتان را بگیرد، گرداننده نقش برعکس را به کارآگاه اعلام می‌کند.

۱۵- مافیای ساده

سایر اعضای تیم مافیای ساده هستند. آنها نقش خاصی ندارند و فقط به پدرخوانده برای انتخاب مقتول مشورت می‌دهند. همچنین در طول روز برای گمراه‌کردن شهروندان و برد تیم مافیا تلاش می‌کنند.

نقش‌های گروه شهروندی

۱- کارآگاه

او هر شب می‌تواند استعلام ۱ نفر را از گرداننده بگیرد. (استعلام‌های منفی یا مثبت کاذبی را که در قسمت قبل توضیح دادیم، فراموش نکنید.) کارآگاه روز بعد نمی‌تواند اعلام کند که نقش کسی را می‌داند، اما می‌تواند با صحبت‌هایش دیگران را متقاعد کند که کسی مافیا یا شهروند است.

۲- دکتر

نقش مقابل دکتر لکتر است و اگر در طول شب قربانی مافیا را درست شناسایی کند، می‌تواند جلوی مرگ او را بگیرد. در طول بازی، دکتر می‌تواند ۱ بار خودش را نجات بدهد.

۳- جان‌سخت یا رویین‌تن

او می‌تواند ۲ بار در طول شب استعلام بگیرد تا مشخص شود چند مافیا و چند شهروند در بازی حضور دارد. جان‌سخت زره پوشیده است، بنابراین اگر پدرخوانده برای بار اول به او شلیک کند،‌ کشته نمی‌شود و فقط زرهش را از دست می‌دهد. با شلیک دوم که در شب‌های بعدی رخ می‌دهد، جان‌سخت کشته خواهد شد.

۴- حرفه‌ای

این فرد «تک‌تیرانداز»، «اسنایپر» و «کلانتر» هم نامیده می‌شود. او می‌تواند در طول شب به کسی که فکر می‌کند مافیاست، شلیک کند تا از بازی حذف شود. البته اگر به‌اشتباه به یکی از شهروندان شلیک کند،‌ خودش از بازی حذف می‌شود.

در بعضی بازی‌ها، نقش «تفنگدار» با «اسنایپر» متفاوت است. در این بازی‌ها اسنایپر کسی است که تیرش هرکسی را، فارغ از شهروند یا مافیابودن او، می‌کشد.

۵- شهردار

وقتی چند نفر در دفاعیه حضور دارند، می‌تواند دفاع را برای یکی از آنها لغو کند و او را به بازی برگرداند یا اینکه یکی از افراد را قطعی و بدون دفاع از بازی اخراج کند. البته او در هر روز می‌تواند از یکی از این قابلیت‌هایش استفاده کند و اگر خودش در دفاعیه باشد، امکان استفاده از قدرت‌هایش را نخواهد داشت.

۶- روان‌شناس

این نقش مقابل ناتاشاست و می‌تواند یکی از کسانی را که احتمال می‌دهد مافیاست و باعث گمراهی شهروندان می‌شود، ۱ روز ساکت کند.

۷- فدایی

او می‌تواند خودش را فدا کند و به‌جای بازیکنی که در دفاع حذف شده است، بیرون برود. همچنین اگر تروریست بخواهد کسی را از بازی حذف کند،‌ فدایی ۷ ثانیه فرصت دارد تا خودش را فدا کند و به‌جای قربانی، همراه تروریست از بازی بیرون برود.

۸- رئیس پلیس

وقتی کشته می‌شود، می‌تواند به یکی از بازیکنان شلیک کند. اگر این فرد عضو تیم مافیا باشد،‌ از بازی بیرون می‌رود مگر اینکه پدرخوانده باشد. اگر فرد شهروند باشد هم در بازی می‌ماند.

۹- نانوا

او شهروندی ساده است، اما اگر کشته شود، شهروندان بعد از ۳ روز از گرسنگی می‌میرند. البته تیم مافیا می‌تواند خوراکش را از جای دیگری تأمین کند، درنتیجه اگر شهروندان ظرف ۳ روز پیروز نشوند، بازی به نفع مافیا تمام می‌شود.

۱۰- تفنگ‌دار

او می‌تواند به یکی از شهروندان تیر جنگی بدهد. شهروندی که تفنگ گرفته است، می‌تواند روز بعد به ۱ نفر شلیک کند. تفنگدار تفنگش را به کسی می‌دهد که احتمال می‌دهد مافیای درستی را شناسایی کرده است و درست شلیک می‌کند.

۱۱- تکاور یا نگهبان

نقش او مقابل گروگانگیر است. وقتی تکاور فردی را انتخاب می‌کند، گروگانگیر نمی‌تواند او را برباید و از توانایی‌اش محروم کند. اگر تکاور خود گروگانگیر را انتخاب کرده باشد، در آن شب نمی‌تواند کسی را گروگان بگیرد.

۱۲- فراماسون

او شب بیدار می‌شود و یک نفر را به‌عنوان شهروند انتخاب می‌کند. اگر فرد مدنظر واقعا شهروند باشد، بیدار می‌شود تا با هم آشنا شوند و تیم شهروندی تشکیل بدهند. فراماسون به این کار در شب‌های دیگر ادامه می‌دهد تا تیمی آگاه از شهروندان تشکیل بدهد. اگر تیم فراماسون به‌اشتباه مافیا را بیدار کند، همه آنها از بازی حذف می‌شوند.

۱۳- قاضی

شهروندی است که رأی او هنگام رأی‌گیری ۲ بار شمرده می‌شود.

۱۴- بازپرس

او می‌تواند هر شب استعلام ۲ نفر را بگیرد و از گرداننده بپرسد که در یک تیم هستند یا نه. گرداننده فقط پاسخ مثبت یا منفی به بازپرس می‌دهد، اما نقش آن ۲ نفر را مشخص نمی‌کند.

۱۵- جادوگر

او در طول شب ۱ نفر را انتخاب می‌کند، فرد انتخاب‌شده نمی‌تواند در روز از توانمندی‌هایش بهره ببرد و شهروند یا مافیای ساده خواهد شد.

۱۶- شکارچی

هر دو شب یک بار بیدار می‌شود و ۱ نفر را انتخاب می‌کند. اگر فرد انتخاب‌شده گرگینه باشد، از بازی حذف خواهد شد.

نقش‌های خاکستری

در آموزش بازی مافیا می‌رسیم به بعضی از نقش‌ها که خاکستری هستند. آنها هیچ تیمی ندارند، دنبال برد شهروندان نیستند و نمی‌خواهند مافیا شهر را تسخیر کند. تنها هدف گروه خاکستری این است که خودشان به‌تنهایی برنده بازی باشند.

۱- کیلر یا قاتل

هر شب بیدار می‌شود و ۱ نفر را به قتل می‌رساند. تفاوتی ندارد که قربانی مافیا باشد یا شهروند و دکتر لکتر و دکتر هم نمی‌توانند او را نجات بدهند.

۲- جانی

هر دو شب یک بار، ۱ نفر را می‌کشد و در شب‌هایی که مشغول قتل است، از حمله مافیا در امان می‌ماند.

۳- هزارچهره

کسی که با رأی‌گیری از بازی حذف می‌شود، نقشش به‌مدت ۱ شب و ۱ روز به هزارچهره می‌رسد. همچنین اگر در شب کسی او را هدف قرار بدهد، عملی که انجام داده است، به خودش برمی‌گردد.

۴- گرگینه

هر سه شب یک بار بیدار می‌شود و ۱ نفر را به گرگینه تبدیل می‌کند. هدف گرگینه این است که اکثر بازیکنان به گرگینه تبدیل شوند تا شهر از دست مافیاها به دست گرگینه‌ها بیفتد! فقط شکارچی از حمله گرگینه مصون است.

آموزش کامل بازی مافیا: مراحل بازی

هرچه تعداد شرکت‌کنندگان بازی بیشتر باشد، هیجانش هم بیشتر خواهد بود. حداقل تعداد بازیکنان ۵ نفر است. بازیکنان باید در یک فضا دور هم جمع شوند تا بر بازی مسلط باشند. آنها باید صدای هم را خوب بشنوند و بتوانند حالات چهره هم‌بازی‌هایشان را ببینند. در ادامه آموزش بازی مافیا را مرحله به مرحله ارائه می‌دهیم.

۱- مراحل قبل از بازی

یک گرداننده انتخاب کنید. گرداننده باید کارت‌های بازی را بین افراد پخش کند. به‌ازای هر ۳ نقش شهروندی، باید ۱ مافیا وجود داشته باشد. بسیاری از گرداننده‌ها از اپلیکیشن‌های فارسی‌زبان مخصوص بازی مافیا استفاده می‌کنند و با استفاده از این اپ‌ها نقش‌ها را بین اعضا پخش می‌کنند. هر بازیکن نقش خودش را می‌بیند، اما حق ندارد آن را اعلام کند یا از دیگران بپرسد چه نقشی به آنها رسیده است.

۲- شب و روز اول

اولین شب فرا می‌رسد و گرداننده این مسئله را اعلام می‌کند. بازیکنان ماسک‌هایشان را جلوی صورت می‌گیرند و چشم‌هایشان را می‌بندند.

گرداننده گروه مافیا را بیدار می‌کند تا با هم آشنا شوند. او رئیس مافیا و پزشک این تیم را به سایر اعضای گروه مافیا معرفی می‌کند. اگر گرداننده نقش‌های افراد را نداند، می‌تواند برای آشنایی آنها را به‌نوبت بیدار کند. البته باید دقت کند سایر بازیکنان نقش‌ها را در طول شب تشخیص ندهند.

روز اول فرا می‌رسد و همه بیدار می‌شوند. روز اول اتفاقی نیفتاده است و فقط اعضای بازی یکدیگر را هدف قرار می‌دهند. (اصطلاحا تارگت می‌کنند.) بازیکنان با هم بحث می‌کنند تا با توجه به حرکات و صحبت‌های یکدیگر مافیاها و شهروندان را شناسایی کنند.

اکنون زمان رأی‌گیری است. این کار در پایان هر روز انجام می‌شود. گرداننده برای هر بازیکن رأی می‌گیرد. در نوبت رأی‌گیری هر نفر، اشخاصی که فکر می‌کنند او مافیاست، رأی می‌دهند تا او را از بازی حذف کنند. در هر بار رأی‌گیری اگر بیش از نصف بازیکنان به یک نفر رأی بدهند، او وارد دفاعیه می‌شود و می‌تواند صحبت کند. بعد دفاع، دوباره رأی‌گیری انجام می‌شود و اگر بازیکنان باز هم به خروج او از بازی رأی بدهند، کارش تمام است!

۳- شب و روز دوم

شب دوم بازی فرا می‌رسد و آموزش بازی مافیا رسما از این مرحله شروع می‌شود. گرداننده باید یک به یک نقش‌ها را بیدار کند و بر اجرای این اقدامات نظارت داشته باشد:

  • – مافیا بیدار می‌شود. رئیس یا معشوقه شهروند مدنظرشان را می‌کشند.
  • – دکتر لکتر همکار مدنظرش را نجات می‌دهد. (اصطلاحا سیو (Save) می‌کند.)
  • – دکتر شهروندان بیدار می‌شود و کسی را که می‌خواهد نجات می‌دهد.
  • – کارآگاه بیدار می‌شود تا حدسش درباره مافیا را به گرداننده اعلام کند.
  • -جان‌سخت بیدار می‌شود. او می‌تواند استعلام بگیرد، اما نباید فراموش کنیم که هنوز کسی از بازی خارج نشده است. پس استعلام‌گرفتن عملا فایده‌ای ندارد.
  • – ناتاشا و روان‌شناس به‌ترتیب بیدار می‌شوند تا در صورت تمایل بازیکنی را ساکت کنند.
  • – حرفه‌ای بیدار می‌شود و مشخص می‌کند که آیا قصد دارد به کسی شلیک کند یا خیر.
  • – تفنگدار بیدار می‌شود و در صورت نیاز به یکی از بازیکنان تیر می‌دهد.

روز دوم آغاز می‌شود. گرداننده می‌گوید چه کسی از بازی حذف شده است،‌ چه کسی باید سکوت کند و چه کسی تفنگ دارد. اما اگر مافیا کسی را کشته باشد و پزشک او را نجات داده باشد، حق ندارد بگوید. فقط اعلام می‌کند که در شب گذشته، هیچ قتلی اتفاق نیفتاده است.

۴- شب‌ها و روزهای بعدی

آموزش بازی مافیا همین بود. اکنون داستان بازی به جریان افتاده است، هر شب یک سری اتفاق رخ می‌دهد،‌ بعضی‌ها کشته می‌شوند و بعضی نجات پیدا می‌کنند. در این میان شهروندان با توجه به رفتارها، گفته‌ها و اتفاقات دنبال مافیا می‌گردند و مافیاها هم برای گمراه‌کردن شهروندان می‌کوشد. گرداننده بازی هم شب‌ها را طبق روال شب دوم می‌گذارند. درنهایت یا شهروندان اعضای تیم مافیا را شناسایی می‌کنند و شهر را پس می‌گیرند یا اعضای مافیا پنهان می‌مانند، شهروندان را یکی‌یکی می‌کشند و شهر را تسخیر می‌کنند.

چگونه در بازی مافیا صحبت کنیم؟

صحبت‌کردن در بازی مافیا نوبتی است. مطابق با قراردادی نانوشته،‌ نوبت حرف‌زدن از یک نفر آغاز می‌شود و ساعت‌گرد یا پادساعت‌گرد می‌چرخد. هیچ‌کس حق صحبت‌کردن خارج از نوبت خودش را ندارد، مگر اینکه چالش گرفته باشد.

برای چالش‌گرفتن باید دست‌تان را مشت کنید و فقط دو انگشت شست و اشاره را باز نگه دارید و به‌سمت کسی اشاره کنید که نوبت صحبتش است. اگر این شخص به شما چالش بدهد، می‌توانید خارج از نوبت صحبت کنید. چالش‌گرفتن معمولا برای مواقعی کاربرد دارد که توسط یکی از بازیکنان هدف قرار گرفته‌اید و باید از خودتان دفاع کنید، اما نوبت خودتان نیست.

هر بازیکن در نوبتش می‌تواند فقط به ۱ نفر چالش بدهد. فردی که چالش گرفته است، می‌تواند قبل یا بعد از صحبت کسی حرف بزند که نوبت اوست.

منبع
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه