روش های نگهداری برنج در خانه

در فرهنگ ایرانیان مصرف برنج به صورت روزانه و به همراه اکثر غذا ها رواج دارد. به همین علت اکثر افراد سعی می کنند به یکباره برنج مصرفی چند ماه آینده خود را تهیه نمایند. خرید برنج برای چند ماه می تواند در هزینه ها صرفه جویی کند. اما ماندن برنج در شرایط نامناسب باعث رشد حشرات، کرم و شپش در داخل کیسه های برنج می شود. برای نگهداری برنج در طولانی مدت بهتر است تا برخی نکات را رعایت کنید. مهم ترین نکته استفاده از ظرف های پلاستیکی و شیشه ای شفاف، خشک و با در های محکم است.

روش های نگهداری برنج در خانه

بهترین روش های نگهداری برای برنج خشک

خرید و نگهداری برنج

برای خرید و تهیه برنج به نوع، جنس و زمان کشت آن دقت بفرمایید. برخی از برنج ها در طولانی مدت کیفیت اولیه را نخواهند داشت. به همین علت مهم است تا برنج را از مکانی مطمئن خرید کرده تا بدون شپشک و آفت باشند. برنج رابه مقدار نیاز خانواده خریداری کرده و در مقدار بسیار بالا انبار نکنید. زیرا این امر مختص انبار های بزرگ و با تجهیزات  می باشد. در هنگام خرید برنج ابتدا مشتی را برداشته و به دقت چک بفرمایید تا حتی یک دانه کرم های ریز سفید و یا شپشک های سیاه رنگ درون آن نباشند.

استفاده از پارچه های نخی

یکی از بهترین روش ها برای نگهداری برنج استفاده از کیسه های پارچه ای می باشد. کیسه های پارچه ای ونخی باعث جلوگیری از ورود رطوبت سطح زمین به درون کیسه می شوند. استفاده از ظرف های پلاستیکی نیز در صورت مات و شفاف بودن می تواند مفید باشد. قبل از ریختن برنج درون هر ظرفی از خشک و تمیز بودن آن مطمئن شوید و مکان نگهداری نیز باید بدون رطوبت و گرما باشد. گرما باعث رشد کرم درون برنج ها شده و رطوبت نیز مشکل ساز است. برای خنک ماندن فضا در صورت امکان از تهویه در اتاق و یا انبار استفاده نمایید.

فاصله بین زمین و برنج

بهترین حالت نگهداری برنج ایجاد فاصله بین کیسه آن و سطح زمین و دیوار است. این امر باعث شده تا جریان هوا از تمامی لایه های برنج عبور کرده و از رطوبت نیز جلوگیری خواهد کرد. همچنین دسترسی حشرات، سوسک و موش را به درون کیسه ها بسیار کم خواهد کرد.

نگهداری از برنج در یخچال

اگر شرایط نگهداری برنج در مکانی خشک و بدون رطوبت را ندارید می توانید یخچال را امتحان کنید. تحقیقات نشان داده اند برنج خام تا ده سال در یخچال قابل نگهداری می باشد. برنج را درون ظرف در بسته و یا زیپ کیپ ریخته و در طبقه ای از یخچال بگذارید. هر چند این امر برای برنج با مقدار زیاد قابل انجام نمی باشد.

روش های نگهداری برنج در خانه

برنج درون ظرف های نوشابه

همان طور که پیش تر نیز گفته شد استفاده از ظرف های پلاستیکی مانند ظرف های نوشابه و دلستر برای نگهداری از برنج بلا مانع می باشد. اما باید اطمینان حاصل کنید برنج و بطری هر دو کاملا تمیز و خشک می باشند. درب بطری نیز باید تمیز و خشک باشد. بطری بدون رنگ و شفاف بوده و مات باشد. در هنگام ریختن برنج درون ظرف چند بار بطری را بر روی زمین بکوبید تا هوای آزاد بین لایه های برنج خارج شده و بطری کاملا پر از برنج شود.

استفاده از مواد نگهدارنده

در گذشته برای طولانی تر کردن عمر برنج از روش های مختلفی استفاده می شده است. یکی از این موارد استفاده از مواد مختلف درون کیسه ها می باشد. به طور مثال چند حبه سیر، فلفل تند، میخک، نمک، زنجبیل، زردچوبه، برگ و یا پوست گردو را درون پاکتی قرار داده و بر روی پاکت چند سوراخ قرار می دهیم. گاز خارج شده از پاکت به محیط برنج کمک کرده تا از رشد حشرات و کرم جلوگیری کند.

قرص برنج سمی و خطرناک

بسیاری از افراد استفاده از قرص برنج را در نگهداری برنج توصیه کرده و مفید می دانند. قرص برنج یک سم بسیار خطرناک بوده و در انبار ها و سیلو های بزرگ برنج برای جلوگیری از آفت استفاده می شود. اما به دلیل خطرناک بودن و نیاز به رعایت جوانب احتیاط در زمان استفاده بهتر است در خانه و مصرف شخصی استفاده نشود. اما در صورت نیاز و استفاده حتما قرص را درون دستمالی پیچیده و در تماس مستقیم با برنج قرار ندهید. در صورت خورد شدن پودر درون کیسه، برنج را دور ریخته و استفاده ننمایید.

جذب کننده اکسیژن و استفاده از آن

بسته هایی کوچک با نام جاذب اکسیژن در بازار موجود هستند که می توانید از آن ها درون کیسه های برنج خود استفاده نمایید. استفاده از آن ها باعث شده تا از نفوذ اکسیژن به درون ظرف و یا کیسه جلوگیری شده و مواد غذایی دیرتر فاسد شوند.

با رعایت این دستور عمل ها می توانید به راحتی برنج مصرفی خود را بدون هیچ دردسری در منزل نگهداری کنید. و نگران شپشک و حشرات درون برنج نباشید. از مزیت های برنج ایرانی این است که هر چه قدیمی تر باشد بهتر پخت می شود و ری بیشتر نیز خواهد داشت. بنابراین اصلا نگران بی کیفیت شدن یا پخت بد آن در مرور زمان نباشید.

روش های نگهداری برنج در خانه

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه