هزینه تمدید گواهینامه ۱۴۰۲

دسته بندي : حذف,گوناگون,⭐ اخبار
تاريخ : 1 نوامبر

تمدید و تعویض گواهینامه رانندگی پس از ده سال برای افراد اجباری است چراکه در صورت تصادف مشمول جریمه خواهد شد. افراد باید هزینه تمدید گواهینامه  را هنگام ثبت درخواست و ارائه مدارک خود به دفاتر خدمات الکترونیک پرداخت نمایند. به خاطر داشته باشید که جریمه دیرکرد آن بعد از گذشت یک‌ سال کامل از تاریخ گواهینامه رانندگی، به‌ازای هرسال مبلغی برابر با ۲۵۰۰۰ تومان است.

هزینه تمدید گواهینامه رانندگی ۱۴۰۲ به همراه مدارک لازم

هزینه تمدید گواهینامه ۱۴۰۲, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

در قدیم اعتبار گواهینامه‌های رانندگی پنج سال بود. اما امروزه اعتبار آن‌ها افزایش پیدا کرده و به ده سال رسیده است. پس از گذشت ده سال از تاریخ صدور، باید نسبت به تمدید گواهینامه رانندگی اقدام کنید. رانندگی بدون داشتن گواهینامه معتبر کار بسیار پرریسکی است.

اگر پلیس شما را در حین رانندگی با گواهینامه غیرمعتبر بگیرد، جریمه خواهید شد و اگر تصادفی رخ دهد، شما مقصر تشخیص داده می‌شوید. پیشنهاد می‌کنیم اگر اعتبار گواهینامه شما رو به اتمام است، هرچه سریع‌تر آن را تمدید کنید و این کار را به عقب نیندازید.

در این مقاله قصد داریم مدارک لازم برای تمدید یا تعویض گواهینامه را بررسی کنیم. اگر گواهینامه‌تان در حال منقضی شدن است و قصد تمدید آن را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با تمامی مدارک لازم آشنا شوید.

هزینه تمدید یا تعویض گواهینامه چقدر است؟

هنگام ثبت درخواست و ارائه مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک، متقاضی باید هزینه‌های جانبی مانند هزینه مربوط به ارسال پستی گواهینامه را با استفاده از کارت‌خوان پرداخت کند. هزینه‌های تمدید گواهینامه به طور کلی در زیر آورده شده است.

 • ۱- ۵۰ هزار تومان برای تمدید یا تعویض گواهینامه و صدور گواهینامه هوشمند.؛
 • ۲- ۱۰۰۰ تومان تمبر؛
 • ۳- هزینه ارسال گواهینامه صادر شده توسط شرکت پست به نشانی که متقاضی به عنوان محل سکونت دائمی ثبت کرده است؛
 • ۴- هزینه تصویربرداری بیومتریک چهره به مقدار ۱۳۰۶۶ تومان؛
 • ۵- هزینه آزمایش‌ها و معاینات پزشکی که توسط خود متقاضی پرداخت می‌گردد. این معاینات و آزمایش‌ها شامل مواردی مانند آزمایش خون، چشم‌پزشکی، دریافت گواهی عدم اعتیاد و موارد دیگر می‌شود.

اگر دیر اقدام به تمدید یا تعویض گواهینامه کنید، جریمه می‌شوید. جریمه دیرکرد پس از گذشت یک‌سال کامل از تاریخ گواهینامه، به‌ازای هرسال ۲۵۰۰۰ تومان است. لازم به ذکر است که تمامی هزینه‌های نام برده شده باتوجه به زمانی که شما این مطلب را مطالعه می‌کنید، ممکن است متفاوت باشد.

در چه شرایطی می‌توانیم گواهینامه خود را تمدید یا تعویض کنیم؟

برای تمدید و تعویض گواهینامه شرایطی لازم است. اگر گواهینامه شما به دلایلی که در زیر نام برده شده غیرقابل استفاده است، می‌توانید برای تمدید گواهینامه خود اقدام کنید. در غیر این‌ صورت بهتر است با گواهینامه فعلی‌تان به رانندگی ادامه دهید.

 • ۱- تاریخ اعتبار گواهینامه به پایان رسیده باشد.
 • ۲- قسمت‌های مهم و بااهمیت گواهینامه از بین رفته یا مخدوش شده باشد. اگر اطلاعات مربوط به هویت که روی گواهینامه درج شده، غیرقابل تشخیص باشد به راحتی خوانده نشود، باید گواهینامه را تعویض کنید.
 • ۳- اطلاعات مربوط به هویت شما مانند نام یا نام خانوادگی تغییر کرده باشد.
 • ۴- گواهینامه مفقود شده یا به سرقت رفته باشد. در این صورت باید ابتدا به دفتر خدمات الکترونیک نظامی مراجعه کرده و استعلام اولیه را انجام دهید. پس از اینکه ثابت شد سابقه ندارید، می‌توانید به راهنمایی و رانندگی بروید و درخواست خود را ثبت کنید.

لازم به ذکر است که اگر هر نوع گواهینامه قدیمی اعم از پایه یک، پایه دو، ب۱ و ب۲، پ۱ و پ۲، موتورسیکلت تراکتور چرخ لاستیکی و موارد دیگر را دارید، می‌توانید زودتر از موعد پایان اعتبار آن برای تعویض اقدام کرده و درخواست تعویض دهید.

چه مدارکی برای تمدید گواهینامه رانندگی لازم است؟

بهتر است قبل از مراجعه برای تمدید گواهینامه رانندگی، از مدارک لازم برای انجام این کار مطلع باشید. ما مدارک مورد نیاز برای درخواست تمدید یا تعویض گواهینامه را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

 • ۱- اصل شناسنامه و کپی آن. اگر شناسنامه دارای توضیحات نیز است، باید صفحه توضیحات با مهر ثبت‌احوال را هم کپی بگیرید.
 • ۲- اصل کارت ملی به همراه کپی از پشت و روی آن.
 • ۳- نشانی دقیق محل زندگی دائمی.
 • ۴- کد پستی ده رقمی.
 • ۵- اگر قصد تمدید یا تعویض گواهینامه را دارید، باید اصل گواهینامه فعلی خود را به همراه داشته باشید. اگر گواهینامه‌تان مفقود شده و در دسترس نیست باید استعلام نیروی انتظامی را به همراه داشته باشید.
 • ۶- عکس بیومتریک که از چهره شما در پلیس +۱۰ گرفته می‌شود (در دفاتر پلیس کیوسک‌های مختص به عکس‌برداری بیومتریک چهره و اثر انگشت وجود دارد) یا به همراه داشتن سه قطعه عکس سه‌درچهار با پس‌زمینه سفید بدون کراوات یا آرایش.
 • ۷- یک مدرک معتبر مانند کارت پایان خدمت به همراه برگه آزمایشگاهی که در آن گروه خونی شما مشخص شده است. اگر برگه آزمایشگاهی را ندارید می‌توانید فرم خوداظهاری را پر کنید و در آن گروه خونی خود را مشخص کنید. اگر گروه خونی به اشتباه وارد شود، در صورت بروز هر مشکلی مسئولیتش بر عهده خودتان است.
 • ۸- همراه داشتن گواهی عدم اعتیاد. برای تعویض یا تمدید گواهینامه پایه یک باید گواهی عدم اعتیاد را به همراه داشته باشید. در این حالت پس از دریافت معرفی‌نامه، به بیمارستان یا درمانگاه مشخص شده مراجعه کنید.

مراحل تمدید گواهینامه در دفاتر پلیس ۱۰+

برای ثبت کردن درخواست خود برای تمدید یا تعویض گواهینامه رانندگی باید ابتدا مدارک گفته‌شده را به پلیس +۱۰ ارائه دهید. سپس برگه معاینه چشم را از آن‌ها دریافت کرده و به پزشک مورد اعتماد پلیس ناجا برای معاینه چشم مراجعه کنید. برای معاینه چشم باید چند نکته که در زیر آورده شده است را در نظر بگیرید.

 • ۱- اگر در عکس گواهینامه قبلی خود با عینک بوده‌اید و اکنون عمل لیزیک انجام داده‌اید، دیگر به عینک نیازی ندارید. ولی پزشک مورد اعتماد ناجا باید تأییدیه پزشکی صادر کند. داشتن این تأییدیه ضروری است.
 • ۲- اگر در گواهینامه قبلی با لنز بوده‌اید و اکنون می‌خواهید گواهینامه را با همان شرایط قبلی تمدید و دریافت کنید، فقط باید توسط پزشک مورد اعتماد ناجا معاینه شوید و به تأیید کاردان فنی احتیاجی ندارید.
 • ۳- اگر قصد دارید گواهینامه موقت گروه ب را تعویض کنید، احتیاجی به معاینه چشم ندارید و فقط باید یک قطعه عکس ارائه دهید.
 • ۴- اشخاصی که گواهینامه قبلی آن‌ها با لنز طبی بوده است، برای تمدید گواهینامه رانندگی خود پس از حضور در دفتر خدمات الکترونیک نظامی باید به کاردان فنی راهنمایی و رانندگی در شهرک آزمایش مراجعه کنند.

در مواردی که در زیر نام برده شده است، متقاضی باید پس از انجام معاینه فنی به کاردان فنی مراجعه کند. کاردان فنی راهنمایی و رانندگی توانایی وی را می‌سنجد و تأییدیه صادر می‌کند.

 • ۵- افرادی که هنگام دریافت گواهینامه قبلی دچار نقص عضو بوده‌اند و شرایط جسمانی آن‌ها تغییر کرده است، باید پسا از انجام معاینات پزشکی نظر کاردان فنی شهرک آزمایش را نیز دریافت کنند.
 • ۶- متقاضیانی که بالای ۷۰ سال سن دارند، پس از انجام معاینات چشم‌پزشکی باید به دفاتر خدمات الکترونیک و سپس کاردان شهرک آزمایش مراجعه کنند. این افراد برای تمدید گواهینامه و یا تعویض آن احتیاج دارند سایر آزمایش‌ها (مانند تست شنوایی) را نیز انجام بدهند. پس از انجام این آزمایش‌ها و تأیید سلامت جسمی، گواهینامه جدید به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

پس از اینکه متقاضی تمام مراحل را انجام داد و درخواست خود برای تمدید یا تعویض گواهینامه را ثبت کرد، رسیدی به او داده می‌شود که می‌تواند این رسید را به مأموران راهنمایی و رانندگی نشان دهد. حداکثر تا ۱۰ روز پس از ثبت درخواست و ارائه مدارک در دفتر پلیس +۱۰، گواهینامه جدید برای متقاضی صادر می‌شود.

تمدید آنلاین گواهینامه امکان پذیر است؟

در حال حاضر امکان تمدید یا تعویض گواهینامه به صورت آنلاین وجود ندارد. چراکه شخص متقاضی باید در دفاتر پلیس +۱۰ انگشت‌نگاری و احراز هویت شود و این موضوع مستلزم حضور خود فرد است. اما پس از ارائه مدارک و ثبت درخواست، می‌توانید به صورت اینترنتی، تلفنی یا پیامکی فرایند صدور و تمدید گواهینامه رانندگی جدید خود را پیگیری کنید. همچنین اگر تصمیم دارید گواهینامه بین‌المللی دریافت کنید و یا گواهینامه خود را از زبان فارسی به زبان انگلیسی ترجمه کنید، می‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین انجام دهید.

چگونه گواهینامه بین‌المللی دریافت کنیم؟

اگر تمایل دارید با ماشین شخصی خود به کشورهای دیگر سفر کنید و یا در کشوری به‌جز ایران اجازه رانندگی را داشته باشید، باید نسبت به اتخاذ گواهینامه بین‌المللی اقدام کنید. برای دریافت گواهینامه بین‌المللی باید مدارک لازم را به کانون اتومبیل‌رانی ارائه دهید. این کانون در اکثر شهرهای ایران دارای نمایندگی است. علاوه‌بر این می‌توانید به صورت آنلاین درخواست دریافت گواهینامه آنلاین دهید. این روش نیز از داخل کشور و با مراجعه به وب‌سایت کانون اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران است. مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بین‌المللی در زیر آورده شده است.

 • ۱- یک قطعه عکس سه‌درچهار با حجاب اسلامی.
 • ۲- اصل گواهینامه جمهوری اسلامی با حداقل یک سال و سه روز اعتبار برای گواهینامه بین‌المللی یک ساله و اعتبار حداقل سه سال برای گواهینامه بین‌المللی سه ساله
 • ۳- اصل گذرنامه یا کپی صفحه اول گذرنامه
 • ۴- تکمیل کردن فرم درخواست
 • ۵- پرداخت هزینه‌های لازم

چگونه گواهینامه بین‌المللی را تمدید کنیم؟

لازم به ذکر است که گواهینامه بین‌المللی را نمی‌توان تمدید کرد، پس از پایان اعتبار گواهینامه بین‌المللی باید گواهینامه جدید دریافت کنید. برای تمدید گواهینامه و اخذ گواهینامه جدید باید گواهینامه قبلی خود را به همراه داشته باشید.

برای دریافت گواهینامه بین‌المللی جدید پس از انقضای گواهینامه قبلی، باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • ۱- اصل گواهینامه جمهوری اسلامی که حداقل تا یک ‌سال و یک روز دیگر اعتبار داشته باشد.
 • ۲- کپی پاسپورت
 • ۳- کپی کارت ملی
 • ۴- یک قطعه عکس رنگی سه‌درچهار با پس‌زمینه سفید
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي