متن درباره شب یلدا برای درس ازاد

تاريخ : 20 دسامبر

در این قسمت از گهر برای شما عزیزان متن هایی درباره شب یلدا برای درس ازاد تهیه و منتشر کرده ایم. جالب است بدانید که یلدا در سنت پرستش میترا (خدای خورشید پیش از زرتشتیان) سرچشمه گرفته، اما توسط زرتشتیان رایج شده است. در آن زمان ایرانیان باستان آخرین روز پاییز را پس از طلوع خورشید به عنوان طولانی ترین شب سال جشن می گرفتند.

متن درمورد شب یلدا برای درس ازاد

متن درباره شب یلدا برای درس ازاد, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

شب یلدا به ما کنار هم بودن و با هم بودن را یادآوری میکند و برایمان اهمیت این مسئله را خاطرنشان می شود. وقتی که ما انسان ها کنار هم هستیم و با در کنار هم بودن به شادی می پردازیم، باعث می شود روحیه ای فراتر از آنچه که داشته ایم بگیریم و با این روحیه به مصاف تمام غم ها و ناراحتی هایمان برویم.

در کتب درسی دانش آموزان درس هایی وجود دارد با نام درس آزاد که آنها باید این درس ها را با توجه به موضوعی که خود تعیین می کنند بنویسند. حال ما در این مطلب چهار نمونه درس آزاد مختلف در مورد شب یلدا آورده ایم که اگر دانش آموز خواست موضوع درس آزادش شب یلدا باشد، می تواند از محتوای این مطلب استفاده کند. همراه ما باشید.

  • درس اول برای درس آزاد شب یلدا
  • متن درباره شب یلدا برای درس ازاد, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

در دوره و زمانه اکنون انسان ها از هم فاصله گرفتنه اند و میزان دید و بازدیدهایی که از هم دارند بسیار اندک است. مناسب هایی مانند شب یلدا باعث میشن که دوباره این دید و بازدیدها صورت گرفته و دوباره انسان ها کنار هم جمع شوند.

اگه شب یلدایی نباشد، اگه مناسبتی شبیه به آن وجود نداشته باشد، انسان در همان تنهایی خویش خواهد ماند، به این تنهایی عادت خواهد نمود و این در صورتی است که ما انسان ها برای بقا و پیشرفت به وجود هم نیازمندیم و از آنجا که موجوداتی اجتماعی هستیم می بایست در کنار هم باشیم تا بتوانیم زندگی را به پیش ببریم.

از این منظر می توان به اهمیت شب یلدا پی برد که چقدر در نزدیک کردن افراد به هم نقش به سزایی دارد و باعث صلح رحم می شود. صله رحم همان دوستی و به نوعی رفت و آمد با اقوام است که در دین اسلام به آن سفارش شده. شبی به مانند شب یلدا مناسب ترین زمان است تا به تمام آنهایی که جزوی از اقوام ما بوده اند و به هر دلیلی از آنها فاصله گرفته ایم، نزدیک شویم و دوباره با آنها ارتباط برقرار کنیم.

در کنار تمام اینها، شب یلدا دوستی، وحدت، عشق و محبت را به ما یادآوری می کند که خیلی ها ممکن است آن را به فراموشی سپرده باشند. در چنین شبی وقتی که ما در کنار هم قرار میگیریم، به واسطه لطف و محبتی که فضای مجلس را فرا گرفته، هر آنچه کینه و نفرت که در دلمان ریشه کرده بوده از بین می رود و جایگزین آن عشق خواهد شد.

همانطور که در پراگراف قبل ذکر شد، شب یلدا موجب می شود تا نفرت و کینه از بین برود. یکی از دلایلی که باعث جدا شدن انسان ها و فاصله گرفتن شان از هم می شود همین نفرت و کینه است که با دورهمی های شب یلدا می توان امید داشت که این نفرت ریشه کن شده و جایگزین آن عشق می شود. در این شب که در محفل بزرگان جمع می شویم، آنها می توانند واسطه ای برای از بین بردن تمام فاصله ها باشند و دوباره کاری کنند که آن وحدت همیشگی در بین ما شکل بگیرد.

اگر شما هم جزوی افرادی هستید که به هر دلیلی در شب یلدا از عزیزان تان یا حتی از همان انسان ها دوری می کنید و فرار را به قرار ترجیح می دهید، باید بگوییم که در نتیجه این دوری ها فقط و فقط انزوا و تنهاییست که برای شما می ماند و همین تنهایی بدترین صلاحی می شود که می تواند وجود شما را بیش از پیش آزرده خاطر کند. همانطور که در قبل هم اشاره شد ما انسان ها موجوداتی اجتماعی هستیم و تنهایی برای ما به عنوان نوعی سم عمل میکند.

اگر دوست دارید که از شر هر چه تنهایی و عزلت است رها شده و دوباره روحیه ای شاد و سرشار از نشاط را به خود هدیه دهید، پیشنهاد می کنیم که حتما در مناسب هایی به مانند شب یلدا شرکت کرده و از دورهمی ها فاصله نگیرید تا به این واسطه بتوانید نیاز درونی تان که همان بودن در میان انسان های دیگر است را ارضا کنید.

درس دوم برای درس آزاد شب یلدا

متن درباره شب یلدا برای درس ازاد, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

شب یلدا فرصتی دوباره برای ساختن خاطره هایی زیبا و به یادماندنی است که به ما این فرصت را هم می دهد که آنقدر شادی کنیم، آنقدر از زندگی لذت ببریم و آنقدر پر از انرژی بشویم که هر آنچه غم و ناراحتی داشته ایم را به فراموشی بسپاریم. شب یلدا به مانند فرصتی برای ریشه کن کردن تمام ناراحتی ها و غم هاست که نباید به راحتی نادیده گرفته شود.

در زندگی انسان های امروزی مشکلات وجود داشته و به واسطه همین مشکلات ریشه هایی از غم و ناراحتی در وجود تک تک شان به وجود خواهد آمد. اگر انسان برای خویش فکری نکند و بگذارد که این ریشه در درونش بزرگ و بزرگتر شوند قطعا زمانی می رسد که این غم و ناراحتی به مرحله افسردگی می رسد که درجه ای بدتر از تمام این هاست و این افسردگی فقط فرصت زندگی خوب و زیبایی که می توانست داشته باشد را از او خواهد گرفت.

از فکری که انسان به حال خود باید بکند صحبت کردیم و این فکر می تواند حضور در همین دورهمی هایی باشد که مختص شب یلدا یا مناسبت های این چنینی است. ما انسان ها زمانی که دور هم جمع می شویم، انرژی بیشتری کسب خواهیم کرد و همچنین با مرور خاطرات خوش و ایجاد خنده و نشاط باعث می شویم که کم کم آن ناراحتی ها را به فراموشی سپرده و جایگزین آنها را شادی و حس خوب کنیم.

اگر شما انسانی هستید که ناراحتی و غمی دارید، بهترین درمان آن می تواند شرکت در دورهمی شب یلدای پیش روی تان باشد. در این دورهمی با انجام بازی های گروهی، قصه گفتن های پدربزرگ یا مادربزرگ، میوه یا آجیل خوردن با دیگران و انجام کارهایی مشابه روحیه تان را دوباره به دست خواهید آورد و می توانید با آن به جنگ ناراحتی و غم ها بروید.

غم اگر بماند همانطور که در قبل هم ذکر شد بزرگ و بزرگتر می شود چرا که ما انسان ها با فکر کردن به آن پر و بال می دهیم و آن را پیش نظر خودمان بزرگ می نماییم اما همین مناسبت هایی به مانند شب یلدا باعث می شوند که نیمه پر لیوان را ببینیم، به غم هایمان آنقدر بها ندهیم و تمام تلاش مان را بکنیم که به جای آنها عشق و شادی را جایگزین کنیم.

درست است که غم هم یکی از احساسات ما هست و نباید آن را نادیده بگیریم چرا که در صورت نادیده گرفتن هر احساسی ممکن است زندگی ما مختل شود اما این به معنی آن هم نیست که بیش از حد به غم درونی مان پر و بال دهیم. ما می توانیم علاوه بر اینکه به آن غم توجه نموده و چشم هایمان را به رویش نمی بندیم، با انجام کاری کارهایی که در این مطلب به آن اشاره شد آن را از بین ببریم.

متن درباره شب یلدا برای درس ازاد, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

درس سوم برای درس آزاد شب یلدا

شب یلدا یکی از زیباترین شب های سال است که بیشتر ما در این شب خاطره هایی خوش و زیبا می سازیم. این شب یکی شب طولانیست و با دیگر شب ها متفاوت است پس باید ما هم آن را به شکلی متفاوت سپری کنیم و نباید به سادگی از کنارش بگذریم چرا که این یک مناسب خاص است پس باید خاص هم برگزار شود.

بیشتر مردم برای اینکه این مناسبت خاص را به صورت خاص سپری کنند، با ایجاد دورهمی ها و دور هم جمع شدن سعی می کنند که به شادی بپردازند و برای اندکی هم که شده از غم ها و ناراحتی هایشان فاصله بگیرند. شما هم می توانید به همین شکل این مناسب را سپری کرده و در آن به شادی و خوشحالی بپردازید که این فرصت عالی از شما گرفته نشود.

اما عده ای هم هستند که می خواهند مناسبت شب یلدا را به گونه ای دیگر سپری کنند. آنها می خواهند که در این شب به خود قول هایی بدهند، برای خود اهدافی تعیین کنند، آرزوهایشان را مرور کنند و برای این آرزوها برنامه ای خاص بچینند. هر کسی به شیوه خود می تواند سعی کند این شب را متفاوت تر از تمام شب ها سپری کرده و آن را پشت سر بگذارد.

یقیناً چنین مناسبت هایی به تعداد اندک هستند و اگر ما آنها را از دست بدهیم ممکن است مدت ها منتظر بمانیم تا مناسبتی دیگر فرا برسد. بیاییم این مناسبت ها را جدی بگیریم و از آنها نهایت استفاده را ببریم. حال ما می توانیم در این مناسبت ها به دورهمی های مختلف برویم و یا اینکه کارهای متفاوت دیگری انجام دهیم. به شما پیشنهاد می کنیم که حتما برای شب یلدایتان برنامه ای بچیند و این برنامه را در آن شب اجرایی کنید چرا که با انجام همین کارهاست که شما می توانید معنای حقیقی زندگی را دریابید و در پس شان شادی را یافت کنید.

شما می توانید شب یلدا را هم به مانند هر شب دیگری پشت سر گذاشته و دوباره وارد روزی دیگر شوید اما در انتها چه؟ آیا شما از چنین وضعیتی لذت می برید؟ از اینکه هر روز و هر شب تان شبیه به یکدیگر بوده و اندکی تفاوت میان آنها وجود ندارد لذتی می برید؟ فرصت ما برای زندگی کردن محدود است! ما فقط برای کار آفریده نشده ایم، ما فقط برای گوشه نشینی آفریده نشده ایم، ما برای فهمیدن معنای زندگی آفریده شده ایم و مناسبت هایی مانند شب یلدای معنا و مفهوم زندگی را در پس خود جای داده اند که با ایجاد برنامه هایی برای سپری کردن آنها می توانیم به این معنا دست یابیم.

کاش ما انسان ها کمی بیشتر قدر زندگی مان را بدانیم. به عنوان مثال خیلی از ما شب یلدای امسال مان را فدا می کنیم تا شب یلدای آینده را با برنامه بگذارنیم، زندگی الان مان را فدا می کنیم تا در آینده زندگی کنیم اما نمی دانیم که شاید همین چند لحظه دیگر در این دنیا نباشیم و اگر همواره کارهای مختلف مان را به آینده واگذار کنیم، ممکن است حسرت تمام آنها بر دلمان بماند.

درس چهارم برای درس آزاد شب یلدا

در امسال علاوه بر شب یلدا کرونا هم مهمان ما خواهد بود و اگر به کرونا بی توجهی کنیم قطعا این شب یلدا به تلخی و ناراحتی خواهد گذشت. کرونا ویروسی کشنده است و با هیچ کسی شوخی ندارد. اگر ما آن را جدی نگیریم به راحتی به وجودمان راه پیدا کرده و می تواند ما را از پا بیندازد.

وجود مناسبت هایی به مانند شب یلدا برای ما الزامیست چرا که اهمیت با هم بودن را یادآوری می کنند اما حال که مهمانی ناخوانده به مان کرونا آمده، ما نباید در شب یلدا دورهمی بگیریم یا در کنار هم جمع شویم در غیر اینصورت به راحتی این امکان را به ویروس کرونا می دهیم که به جسم و جان مان نفوذ کند.

بیاییم به خود قولی بدهیم، قولی که با وجود اهمیت شب یلدا، اهمیت کرونا را هم از یاد نبریم. شب یلدا هر چقدر هم که مهم باشد، کرونا اهمیت آن را کمرنگ کرده پس هم اکنون باید به کرونایی توجه کنیم که کوچک و بزرگ نمی شناسد و مانند دشمنی خونخوار بین تمام ما انسان ها نفوذ پیدا کرده و به راحتی ما را از پا خواهد انداخت.

ما در این شب باز هم می توانیم از حال یکدیگر جویا شویم، باز هم می توانیم با هم صحبت کنیم. فقط دورهمی نیست که باعث این اتفاقات می شود! اینترنت امروزه پیشرفت بسیاری داشته و ما به راحتی می توانیم حتی به صورت تصویری از طریق اینترنت با عزیزان مان ارتباط برقرار نماییم و احوالاتشان را جویا شویم. پس بیاییم در این حال و هوای کرونا، به جای گرفتن دورهمی با این روش ها با هم ارتباط برقرار نماییم تا این فرصت را به کرونا ندهیم که به راحتی عزیزانمان را از ما بگیرد.

اگر شب یلدای امسال را رعایت کنیم، یقیناً شب یلداهای زیباتری پیش رو خواهیم داشت که می توانیم در کنار عزیزان مان بدون هیچ کرونایی دورهمی بگیریم و از این دورهمی لذت ببریم اما اگر رعایت نکنیم، ممکن است در شب یلدایی که در آینده پیش روی ماست، دیگر خیلی از عزیزان مان حضور نداشته باشند چرا که کرونا آنها را از ما گرفته.

ما در برابر کرونا فقط مسئول خود نیستیم و مسئول دیگران هم می باشیم پس اگر می خواهیم که زنجیره شیوع کرونا را قطع کنیم، اولین کارش این است که در دورهمی شرکت نکنیم. حتی اگر دورهمی هم برگزار شد، ما به اندازه مسئولیت مان باید اقدام کرده و در دورهمی شرکت نکنیم تا به این صورت به دیگران هم بفهمانیم که مسئله کرونا جدیست و نباید به راحتی نادیده گرفته شود.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي