معرفی سلاح های جنگنده F-35

معرفی سلاح های اف 35 – قسمت اول (َAIM-120 AMRAAM )

موشک AIM-120 یک موشک برد متوسط که برای درگیری فراتر از میدان دید طراحی شده است . این موشک برای اولین بار در دهه 90 میلادی برای استفاده جنگنده های نسل 4 آمریکایی همچون اف 15 ، اف 16 ، اف 18 ارائه شد . موشک AIM-120 در دو جنگ یوگسلاوی و جنگ خلیج فارس مورد استفاده نیروهای ناتو قرار گرفت و عملکرد خوبی از خود نشان داد این موشک 9 هدف را از جمله 6 فروند میگ 29 را طی این دو جنگ نابود کرد.

معرفی سلاح های جنگنده F-35

موشک AIM-120 دارای قابلیت شلیک فراموش کن است و نحوه عملکرد ان بدین گونه است که قبل از شلیک موشک اطلاعات مربوط به هدف همچون مختصات هدف ، سرعت ، جهت حرکت و نوع هدف توسط هواپیما به کامپیوتر موشک ارسال می شود و موشک پس از شلیک به وسیله این اطلاعات به سمت هدف پیش می رود و پس نزدیک شدن به هدف با استفاده از جستجو گر داخلی خود بر روی هدف قفل کرده و آن را نابود می کند . این موشک می تواند از هدایت نیمه فعال ( هدایت توسط خط ارتباطی از جنگنده ) یا هدایت غیر فعال ( رهگیری امواج انتشاری هدف ) نیز استفاده کند .

اف 35 از مدل های سی این موشک که دارای برد 100 کیلومتری هستند در آزمایشات استفاده می کند و قرار است با نسخه دی که نمونه ای پیشرفته و دارای برد 180 کیلومتری ست نیز هماهنگ شود . البته ذکر این نکته ضروری است که برد زیاد موشک به معنای برتری مطلق ان نیست در حقیقت در یک جنگ واقعی برای افزایش احتمال نابودی هدف (Pk) باید تا حداکثر توان ممکن هدف را غافلگیر کرد که این به معنای شلیک در برد کمتر است و جنگنده اف 35 با توجه به توان پنهانکاری بالای خود در حداقل فاصله ممکن موشک را به سمت هدف شلیک می کند تا هدف کمترین زمان لازم را برای فرار از دست موشک داشته باشد .

اف 35 توان حمل 4 موشک AIM-120 را در جایگاه داخلی خود دارد و در شرایطی که نیاز به پنهانکاری اولویت نباشد (شکار بمب ها و موشک ها کروز ) میتواند تا هشت موشک دیگر را در پایلون های خارجی خود حمل کند .

 

منبع: topguns.ir

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند