هزینه عوارض خروج از کشور سال 1401

عوارض خروج از کشور شامل هزینه ای می باشد که هر شخصی جهت خروج از کشور باید به دولت بپردازد . بخش کوچکی از این مبلغ به سازمان گردشگری پرداخت می‌شود. و بخش دیگری هم از آن برای بازسازی و بهسازی روستاهای مرزی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هزینه عوارض خروج از کشور سال 1401

هزینه عوارض خروج از کشور سال 1401

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس، تصویب میزان 5 میلیون تومان عواض خروج از کشور را شایعه اعلام کرد و گفت: «چنانچه دولت قصد افزایش مبلغ عوارض خروج از کشور را داشته باشد، با توجه به تورم موجود این رقم بیشتر از ۵۲۰ هزار تومان نخواهد بود.»

لایحه‌‌ پیشنهادی در هفته گذشته که درباره بودجه سال 1401 به مجلس اعلام و بسیار هم پرحاشیه و بحث‌برانگیز شد، میزان عوارض خروج از کشور در سال آینده بود.

طبق این لایحه پیش‌بینی شده بود درآمدی حدود 1500 میلیارد تومان از عوارض خروج از کشور تامین خواهد شد؛ در حالی که بودجه سال جاری در حدود 110 میلیارد تومان است. با توجه به افزایش 14 برابری مبلغ این ردیف از لایحه بودجه و میزان عوارض خروجی سال جاری که 400 هزار تومان است، مبلغ 5 میلیون و 200 هزار تومان عوارض خروج از کشور در سال آینده خواهد بود.

محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد بعضی اخبار منتشر شده درباره افزایش نرخ عوارض خروج از کشور و تعیین مبلغ 5 میلیون تومان، شایعه‌ای بیش نیست و این مطالب کاملا اشتباه و ناصحیح است.

هزینه عوارض خروج از کشور سال 1401

دشتی همچنین اظهار داشت که به دلیل شرایط و شیوع ویروس کرونا و همچنین محدودیت‌های مسافرتی، در سال جاری، تنها حدود 10.000 نفر از هموطنان به خارج از کشور مسافرت کرده‌اند. با توجه به واکسیناسیون گسترده که در سراسر ایران و جهان و کاهش ابتلا به کرونا و مرگ‌و‌میر ناشی از این ویروس، می‌توان پیش‌بینی کرد که حدود 10 میلیون نفر در سال آینده به خارج از کشور سفر کنند.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد علت افزایش این ردیف از لایحه بودجه و افزایش میزان درآمد حاصل از محل دریافت عوارض خروج از کشور، تنها به دلیل همین پیش‌بینی افزایش مسافر بوده و هر گمانه‌زنی درباره افزایش 14 برابری مبلغ عوارض خروج از کشور، بی‌پایه و اساس است.

در واقع افزایش عوارض خروج از کشور از 400 هزار تومان به 5 میلیون تومان صحت ندارد و همچنان که بیان شد پیش‌بینی این افزایش درآمد به دلیل افزایش استقبال مردم از سفرهای خارجی خواهد بود.

دشتی اردکانی همچنین با تاکید بیان کرد اگر دولت قصد افزایش میزان عوارض خروج از کشور را برای سال آینده در نظر داشته باشد، طبق موازین قانون و اصول مقرر، این مبلغ باید با توجه به میزان تورم تعیین شود که در نهایت بیش از 520 هزار تومان نخواهد بود.

منبع
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه