هزینه کولونوسکوپی ۱۴۰۲

از آنجایی که سرطان روده جزو سومین سرطان کشنده در جهان محسوب می شود، بهترین راه حل برای پیشگیری از مبتلا شدن به سرطان روده انجام فرایند کولونوسکوپی است. برای اطلاع از هزینه کولونوسکوپی ۱۴۰۲ در ادامه مطلب همراه ما باشید.

هزینه کولونوسکوپی ۱۴۰۲

 

هزینه کولونوسکوپی

  • همانطور که گفته شد، هزینه کولونوسکوپی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل باید به: موقعیت جغرافیایی، بیهوشی و دستمزد پزشک اشاره کنیم. شایان ذکر است که قیمت کولونوسکوپی طبق تعرفه نظام سلامت تعیین می شود.

هزینه بدون بیمه می تواند بین ۵۰۰ تا 2 میلیون تومان باشد.

تعیین هزینه کولونوسکوپی

عوامل متعددی در تعیین هزینه کولونوسکوپی لحاظ می شوند که در نهایت، باعث می شود هزینه انجام آن برای بیماران با یکدیگر متفات باشد. مهم ترین و موثرترین این عوامل به شرح زیر هستند:

دستمزد پزشک
هزینه ویزیت و دستمزد پزشک برای انجام کولونسکوپی، بعنوان بخشی از هزینه نهایی آن محاسبه می شوند. باتوجه به مدرک تحصیلی، مهارت و تجربه پزشک این قیمت متفاوت خواهد بود.برای مثال حق الزحمه ی یک متخصص با یک فوق تخصص گوارش فرق می کند.

نوع کولونوسکوپی
نوع یا هدف از انجام کولونوسکوپی مورد دیگری است که در تعیین هزینه در نظر گرفته می شود. کولونوسکوپی تشخیصی، کولونوسکوپی غربالگری سرطان و کولونوسکوپی همراه با بیوپسی (نمونه برداری) از نظر قیمت باهم متفات هستند.

بیهوشی
نوع بیهوشی و دارویی که بیمار برای آن دریافت می کند، در کل هزینه کولونوسکوپی موثر است.

کیت های آماده سازی روده بزرگ
در برخی مواقع این کیت ها توسط مرکز درمانی که بیمار برای کولونوسکوپی به ان مراجعه کرده اماده می شود. ولی گاهی اوقات نیز لازم است خود بیمار برای تهیه آنها اقدام کند.

هزینه محل انجام (بیمارستان، کلینیک و …)
علاوه بر حق الزحمه پزشک و موارد نام برده شده، احتمالا در صورتحساب نهایی، هزینه های جانبی مربوط به خدمات ارائه شده توسط بیمارستان یا کلینیک نیز محاسبه شوند. علاوه بر این، تعرفه مراکز دولتی، نیمه دولتی و خصوصی نیز باهم متفاوت هستند.

بهترین زمان مناسب برای کولونوسکوپی

بهترین زمان انجام کولونوسکوپی در مواقعی است که بیمار به مشکلاتی مثل کاهش وزن چشمگیر و بی دلیل، یبوست و یا سایر مشکلات گوارشی دچار است و از طریق روش های بالینی و آزمایشات دیگر، امکان تشخیص دقیق وجود ندارد. بدیهی است که در زمان هایی که انجام کولونوسکوپی ضرورت دارد، هرچه زودتر نسبت به انجام آن اقدام کنید، هم راحت تر انجام می شود و هم با تشخیص زودتر باعث درمان سریعتر و موثر تر خواهد شد.

کاربرد کولونوسکوپی

  • 1- مسائل تشخیصی

زمانی که فرد با یک ضایعه غیر نرمال در روده مواجه می شود در این صورت با انجام کولونوسکوپی می توان آن ضایعه را تشخیص داد .

  • 2- غربالگری در سرطان ها

یکی دیگر از کاربرد های کولونوسکوپی پیگیری برخی از بیماری های روده ای است مانند: پولیپ های روده، سابقه سرطان روده و بیماری التهابی روده می باشد .

  • 3- درمان بیماری ها

درمان بیماری های عبارتست از: خارج کردن پولیپ، البته پولیپ های که خیلی بزرگ نباشند، نشان گذاری ضایعاتی که نیاز به جراحی دارند، گشاد کردن بعضی از تنگی ها و … می باشد .

آمادگی های قبل از کولونوسکوپی

از جمله اقدامات پیش از کولونوسکوپی عبارتست از: به طور کلی بیست و چهار ساعت قبل از انجام کولونوسکوپی باید تنها مایعات شفاف مصرف شود و همچنین با تجویز پزشک داروهای ملین به فرد داده می شود تا قبل از انجام کولونوسکوپی آن ها را فرد میل نمایید تا روده به اندازه کافی تخلیه شود تا بتوان کولونوسکوپی انجام داد .

عوارض جانبی فرایند کولونوسکوپی

برخی از این عوارض جانبی که اکثر افراد از آن می ترسند سوراخ شدن روده است که این امر جز عوارض احتمالی است و بسیار نادر می باشد و به مهارت پزشک بستگی دارد . لذا برای پیشگیری از چنین عوارض احتمالی بهتر است به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید .

کاندیداد های مناسب برای کولونوسکوپی

  • 1- تغییر اجابت مزاج به طور مثال اگر فردی تا سن 50 سالگی یبوست داشته و بعد از آن اسهال پیدا می کند در این صورت نیاز به انجام کولونوسکوپی دارد .
  • 2- کم خونی و فقر آهن
  • 3- خونریزی گوارشی

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه