احساس فشار و سنگینی روی قفسه سینه در کلینیک قلب دکتر ضربان

تاريخ : 22 آگوست

درد قفسه سینه، شایع ترین علامت مشکلات قلبی می‌باشد اما در کلینیک قلب دکتر ضربان بسیاری از بیماران علائمی غیر از احساس فشار و سنگینی روی قفسه سینه ی خود داشته اند و با معاینه توسط متخصص قلب دکتر ضربان متوجه علت دقیق و بیماری خود شده‌اند. همانطور که گفتیم در برخی افراد نشانه های دیگری اتفاق می افتند که ممکن است شامل درد در قفسه سینه نباشند یا اینکه به همراه آن ظاهر شوند. معمولا خانم‌ها نشانه هایی غیر معمول را گزارش می‌کنند که در ادامه روند درمان به عنوان عارضه قلبی، مورد تشخیص قرار می گیرند. در ادامه به چند مورد از علائم غیر معمول اشاره می‌کنیم.

 

* احساس سنگینی و فشار در ناحیه سینه

* درد در ناحیه بازوها، فک و نیز پشت

* خستگی

* احساس سبکی سر، گیجی و عدم تعادل

* تنگی نفس

* درد در ناحیه شکم و یا احساس تهوع

* بروز درد پس از فعالیت بدنی شدید

علل درد قفسه سینه که مربوط به قلب می‌شود چیست؟

احساس فشار و سنگینی روی قفسه سینه در کلینیک قلب دکتر ضربان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

۱ – بیماری عروق کرونر قلب

این بیماری باعث می شود که در قفسه سینه، دردی بروز کند که با نام آنژین قلبی معروف می باشد. درد می تواند به سمت بازوها، شانه، پشت و همچنین فک نیز گسترش یابد. در ناحیه سینه، درد به صورت فشار (شبیه نواری تنگ دور سینه) و سنگینی سینه احساس می شود.

۲- سکته یا حمله‌ی قلبی (انفارکتوس)

سکته یا حمله قلبی، در قفسه سینه دردی ایجاد می‌کند که شبیه درد آنژین قلبی است اما درد معمولا در سمت چپ یا میانه سینه احساس می شود. درد به صورت احساس فشار بر سینه ظاهر شده، از شدت بالایی برخوردار بوده و با استراحت برطرف نمی گردد و ممکن است با عرق سرد ، احساس تهوع، تنگی نفس و همچنین ضعف شدید همراه باشد.

۳- میوکاردیت یا التهاب عضلات قلب

در این حالت عضلات قلب ( میوکاردیوم ) دچار التهاب شده و علاوه بر درد قفسه سینه، ممکن است علائمی دیگر نظیر تب، خستگی، تپش شدید قلب، مشکلات تنفسی و همچنین بی حالی در بیماران قلبی را در پی داشته باشد که مراجعه سریع به پزشک یا اورژانس نیاز است.

۴- پریکادیت

التهاب یا عفونت در پرده پریکارد , پریکاردیت نامیده می شود. پریکارد، نوعی بافت همبند کیسه مانند می‌باشد که اطراف قلب را فراگرفته است. درد پریکاردیت و درد آنژین قلبی تا حدودی مشابه هستند. با این حال، درد پریکاردیت، غالبا به صورت تیز و ادامه دار بوده و در امتداد عضلات شانه و قسمت بالای گردن نیز گسترش می یابد. بلعیدن غذا، نفس کشیدن و همچنین خوابیدن به پشت می تواند این درد را تشدید نماید.

۵- کاردیو میوپاتی یا هیپرتروفی

در این بیماری، عضله قلب(میوکاردیوم) رشد غیر طبیعی داشته و ضخیم تر می شود. عموما هنگام ورزش و تمرینات بدنی، درد قفسه سینه و تنگی نفس ظاهر می گردد. این نوع کاردیومیوپاتی دست‌های خاص از بیماری های مربوط به عضلات قلب، علاوه بر درد در قفسه سینه، می تواند احساس گیجی و عدم تعادل، سبکی سر، از حال رفتن (غش) و سایر نشانه ها را نیز به دنبال داشته باشد.

احساس فشار و سنگینی روی قفسه سینه در کلینیک قلب دکتر ضربان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

۶- افتادگی دریچه میترال

افتادگی یا پرولاپس دریچه میترال ، نوعی اختلال در عملکرد دریچه میترال قلب می باشد که گاهی نشانه خاصی ندارد، خصوصا زمانی که پرولاپس خفیف باشد. در صورت وجود، نشانه ها طیف متنوعی را شامل می شوند، از جمله:

۱- درد در قفسه سینه

۲- احساس تپش و لرزش قلب

۳- احساس گیجی و عدم تعادل

همانطور که می‌دانید قلب یکی از مهم‌ترین بخش‌های اعضای بدن می‌باشد و بسیار حیاتی است، پس در صورت بروز هرگونه مشکلاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد حتما به پزشک مورد نظر خود در برترین مجموعه‌های قلبی و عروقی مانند کلینیک قلب دکتر ضربان مراجعه کنید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي