چرا استفاده از کرم ضد آفتاب در روتین پوستی ضروری است؟

کرم ضد آفتاب یکی از مهم‌ترین محصولات مراقبت از پوست است که استفاده از آن برای همه افراد در تمام طول سال ضروری است. دغدغه شما پیشگیری از هر مشکل پوستی که باشد، از چین و چروک، تا لک و تیرگی و همچنین پیری زودرس و سرطان پوست، پاسخ شما شامل استفاده از کرم ضد آفتاب می‌شود.

در انتخاب کرم ضد آفتاب نیز توجه به نوع پوست و حساسیت‌های آن اهمیت ویژه‌ای دارد. شما می‌توانید با شناخت نوع پوست خود و توجه به ترکیبات موجود در انواع ضد آفتاب‌های شیمیایی و فیزیکی، یک کرم ضد آفتاب مناسب انتخاب کرده و از پوست خود در برابر پرتوهای مضر خورشید مراقبت کنید.

استفاده دائمی از کرم ضد آفتاب نیز نکته مهم دیگری است. این تصور که آسیب‌های ناشی از تابش نور خورشید تنها در فصل تابستان اتفاق می‌افتند، بسیار نادرست است. قرارگرفتن در معرض تابش پرتوهای خورشیدی، در هر فصل سال می‌تواند منجر به بروز آسیب‌های پوستی شود. حتی اگر این پرتوها به طور غیرمستقیم (مانند انعکاس از شیشه‌ها یا سطح برف) به پوست برسند. بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب منحصر به تابستان نیست و در تمام ماه‌های سال ضرورت دارد.

چرا استفاده از کرم ضد آفتاب در روتین پوستی ضروری است؟

چه کسانی به کرم ضد آفتاب نیاز دارند؟

تا به حال از خود پرسیده‌اید که آیا به ضد آفتاب نیاز دارید یا خیر؟ آیا این مسأله را با متخصصان پوست یا کارشناسان زیبایی در میان گذاشته‌اید؟ همان‌طور که گفته شد، تمامی افراد به استفاده از کرم ضد آفتاب نیاز دارند.

علاوه بر اینکه پیری پوست به سراغ همه می‌آید، خطر ابتلا به سرطان کشنده پوست هم صرف‌نظر از سن، جنسیت و نژاد برای هرکسی وجود دارد. طبق بررسی‌های پزشکی و تحلیل‌های آماری، برآورد شده است که از هر پنج آمریکایی، یک نفر در طول دوره زندگی خود به سرطان پوست گرفتار می‌شود. به دلیل انجام مطالعات بلندمدت و جمع‌آوری دقیق دیتا، صرف‌نظر از تفاوت‌های نژادی و اقلیمی، می‌توان از نتایج یا پیش‌بینی‌های آماری ایالات متحده در زمینه بسیاری از بیماری‌ها تا حدود قابل قبولی برای آگاهی‌رسانی و حتی تصمیم‌گیری در سایر جمعیت‌ها و نژادها نیز بهره برد.

از چه نوع کرم ضد آفتابی باید استفاده کنیم؟

آکادمی درماتولوژی آمریکا یک ضد آفتاب خوب را با ویژگی‌های زیر تعریف می‌کند:

 • طیف گسترده باشد و از پوست در برابر هر دو گروه پرتوهای UVA و UVB محافظت کند.
 • دارای spf 30 یا بالاتر باشد.
 • در برابر آب مقاوم باشد.

ضدآفتاب‌هایی که ویژگی‌های فوق را داشته باشند، از پوست شما در مقابل آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست محافظت می‌کنند. با این حال، بهترین ضد آفتاب هم به تنهایی نمی‌تواند به طور کامل از پوست شما محافظت کند.

مواد تشکیل دهنده انواع ضد آفتاب

مواد تشکیل دهنده‌ انواع ضد آفتاب به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: فیزیکی و شیمیایی. هر دوی این مواد در برابر پرتوی فرابنفش (UV) از پوستتان محافظت می‌کنند. نکته مهم این است که ضد آفتابی را انتخاب کنید که با پوست و سبک زندگی شما سازگارتر است.

ضد آفتاب فیزیکی

کرم‌هایی که شامل دی اکسید تیتانیوم و زینک اکساید ( اکسید روی) هستند به ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی یا مینرال (mineral) معروفند. هر دوی این‌ها در لایه‌های سطحی پوست جذب می‌شوند و پرتوهای مضر خورشید را مانند آینه منعکس و منحرف می‌کنند. این مواد، گاهی با عنوان فیلتر یا مسدود کننده‌های فیزیکی شناخته می‌شوند. گرچه این عناوین چگونگی عملکرد واقعی آن‌ها را نشان نمی‌دهد.

ضد آفتاب شیمیایی

بیش از 30 ماده تشکیل‌دهنده‌ ضد آفتاب شیمیایی وجود دارد که همه‌ آن‌ها در لایه‌های بالایی پوست جذب می‌شوند. این مواد به دو طریق کار می‌کنند: پراکندگی و انحراف پرتوهای مضر خورشید و همچنین تبدیل پرتو‌ فرابنفش به گرما و «غیرفعال کردن» آن. نگران نباشید! شما این گرما را احساس نخواهید کرد. معمولاً ترکیبات ضد آفتاب‌های شیمیایی شامل اکسی‌بنزن، اکتینوکسات، اکتیسالات و آووبنزون است.

چرا لازم است در فصول پاییز و زمستان هم از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

گفتیم که مصون ماندن از پرتوهای آفتاب مختص تابستان نیست. بیش از 20 درصد آمریکاییان به سرطان پوست مبتلا می‌شوند و بیشتر آسیب پوستی آنان مربوط به ماه‌های سرد سال است.

معمولاً وقتی هوا سرد و آسمان ابری است یا اینکه مشغول صرف قهوه‌ داغ هستید، به نور خورشید توجهی نمی‌کنید؛ غافل از اینکه در این شرایط نیز پرتوهای خورشید به اندازه فصل تابستان، زیان‌بار هستند. برای اینکه با آرامش خاطر از هوای پاییزی لذت ببرید، لازم است قسمت‌هایی از پوستتان را که با نور خورشید در تماس هستند، با یک ضد آفتاب خوب بپوشانید. در ادامه، به چند دلیل مهم استفاده از ضد آفتاب در هوای سرد اشاره می‌کنیم.

 • برف و یخ، نور خورشید را بازتاب داده و اشعه‌های UVA و UVB را تشدید می‌کنند.
 • باد و رطوبت کم برای پوست مضر است.
 • لایه‌ اوزون در زمستان در نازک‌ترین حد خود قرار دارد.
 • شرایط آب و هوایی در فصل زمستان باعث می‌شود ضدآفتاب سریع‌تر از روی پوست پاک شود.
 • تاثیرات منفی مواجهه با خورشید به تدریج افزایش می‌یابد.
 • در فصل زمستان به خورشید نزدیک‌تر هستیم.

چرا استفاده از کرم ضد آفتاب در روتین پوستی ضروری است؟

معرفی کرم‌های ضد آفتاب‌ لافارر

برند لافارر فعالیت خود را از سال 1388 در زمینه تولید و عرضه انواع محصولات بهداشتی و مراقبت از پوست و مو، آغاز کرده است. کرم‌‌های ضد آفتاب لافارر از مشهورترین ضد آفتاب‌های موجود در بازار ایران هستند. این کرم‌ها در دو نوع رنگی و بی‌رنگ در SPFهای مختلف و متناسب با انواع پوست تولید و عرضه می‌شوند. در فرمولاسیون این کرم‌ها از عصاره‌های گیاهی شیرین بیان، سارمنتوزا ساکسی فراگا، بیربری، پاپایا و گواوا استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی انواع ضد آفتاب‌های لافارر می‌پردازیم.

 • کرم ضد آفتاب و ضد لک بی‌رنگ لافارر: کرم ضد آفتاب بی‌رنگ لافارر از نظر SPF دارای دو مدل 30 و 50 و از نظر تناسب با نوع پوست نیز دارای دو مدل مناسب پوست خشک و معمولی و مناسب پوست‌های چرب و مستعد آکنه است. این کرم‌ دارای خواص محافظت گسترده در برابر UVA-UVB (طیف‌گسترده) و ضد لک است.
 • کرم ضد آفتاب بی‌رنگ مناسب پوست‌های خشک و معمولی لافارر حاوی آلفابیزابولول و سدیم PCA بوده و علاوه بر محافظت از پوست، آن را رطوبت‌رسانی نیز می‌کند.
 • کرم ضد آفتاب بی‌رنگ مناسب پوست چرب و مستعد آکنه لافارر حاوی انانتیا کلرانتا و زینک PCA بوده و هم‌زمان با محافظت از پوست، به تنظیم ترشح چربی (سبوم) نیز کمک می‌کند.
 • کرم ضد آفتاب و ضد لک رنگی لافارر: کرم ضد آفتاب رنگی لافارر دارای SPF40 بوده و در دو مدل مناسب برای پوست خشک و معمولی و مناسب برای پوست چرب در سه رنگ روشن، متوسط و برنز به بازار عرضه می‌شود. هر دو مدل از ضد آفتاب‌های رنگی لافارر دارای خواص ضد لک و محافظت گسترده در برابر UVA-UVB هستند.
 • کرم ضد آفتاب رنگی مناسب پوست خشک لافارر علاوه بر عصاره‌های گیاهی گفته‌شده، حاوی آلفابیزابولول و سدیم PCA بوده و پوست را رطوبت‌رسانی نیز می‌کند.
 • کرم ضد آفتاب رنگی مناسب پوست چرب لافارر حاوی انانتیا کلرانتا و اولئانولیک اسید بوده و علاوه بر محافظت گستره، ترشح چربی پوست را نیز تنظیم می‌کند.
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه