10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم

تاريخ : 6 دسامبر

با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، لیست‌های بهترین فیلم های سال ۲۰۱۳، یکی یکی منتشر می شوند. مجله «تایمز» نیز در بخش سرگرمی سایت خود، لیست ۱۰ فیلم برتر سال را منتشر کرده است.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

هابیت:نابودی اسماگ   The Hobbit: The Desolation of Smaug
چه کسی فکر می‌کرد پس از آن قسمت ضعیف اول، از یک سه‌گانه هشت ساعته، با آن پیچ‌های غیر ضروری داستانی و فیلم‌نامه‌ای کمتر از سیصد صفحه، «پیتر جکسون» یک قسمت میانی بسیار خوب بر پرده سینماها بفرستد. ویث بیلبو(مارتین فریمن) ، گاندولف(یان مک گلن) و «داورف‌»هایی درگیر ماجراهایی تمام نشدنی در میان «الف‌ها» و افراد شرور و خطرناک «اژدها اسماگ» (با صداپیشگی بندیک کامبربچ) می‌شوند. در نهایت باید گفت که این فیلم دستاوردی نزدیک به «ارباب حلقه ها»ی «پیتر جکسون» است.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

۱۲ سال بردگی    ۱۲Years a Slave
سفید پوستان در سرزمین‌های جنوبی پیش از جنگ‌های داخلی، خود را برگزیدگان خداوند می‌دانند و بردگانشان را چیزی غیر از انسان. آنچه در این فیلم ضد «برباد رفته‌»ای دیده می‌شود، اربابان،موجوداتی دیوانه و پست هستند که به ناحق بر سیاهان برتری پیدا کرده‌اند. دو فیلم بلند اول کارگردان آفریقایی تبار «استیو مک‌کویین»، «عطش» و «شرم»، نشان داد که او استاد نشان دادن فروپاشی های جسمانی است. فیلم تصویری وهم‌آور و ترساننده، مانند شیئی که در موزه به نمایش گذاشته شده بر جای می‌گذارد. فیلم شهر فرنگی از قساوت، سرشار از شکل‌های مختلف هیولاصفتی ( مایکل فسبندر و بندیک کامبربچ به عنوان برده دارن اصلی) و در عین حال نوع‌دوستی (برد پیت در نقش طرفدار از بین بردن برده‌داری) است.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

اقدام به  کشتن         The Act of Killing
در سال ۱۹۶۵، «انور کونگو» از سوی دولت «اندونزی» برای از بین بردن تهدید خطر گسترش کمونیزم انتخاب شد. او به همراه افرادش، بسیاری از انسان‌های بیگناه را شکنجه کرد و کشت. نزدیک به نیم قرن بعد، «انور» و همدستانش، هنوز زنده و تحت حمایت و محافظت دولت هستند. مستند اعجاب‌انگیز «جاشوآ اوپنهایمر»، به شما فرصت نزدیک شدن به مردی را می‌دهد که دوران جوانی خود را با تحسین و تقلید از «پاچینو» و «دنیرو» گذرانده است و برای یادآوری آن روزها، موهایش را رنگ می‌کند و دندان‌های تازه برای خود کاشته است. اما می بینیم که این قاتل که حتی از خفه کردن مردی با یک سیم همابایی نداشته، چطور دچار ترس و کابوس‌های مدام است. این فیلم هر بیننده‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

یخ‌زده  Frozen
شاهزاده خانم «السا» قدرت جاویی دارد که نمی‌تواند آن‌را کنترل کند. او باعث شده تمام سرزمین جنوبی اش در برف و یخ فرو برود. خواهرش «آنا» انسانی معمولی است و با دیدن هر مرد واجدالشرایطی دل به او می‌بندد. این اولین انیمیشن در تاریخ پر افتخار «دیزنی» است که دو شاهزاده خانم شخصیت‌های اصلی داستان هستند. «دیزنی» داستان «ملکه برفی»، نوشته «هانس کریستین اندرسن» را به شکلی امروزی و در قالب عشق بی پایان خواهرانه به تصویر کشیده است. برای صداپیشگی و خواندن ترانه‌های این انیمیشن، از تعدادی از بهترین بازیگران تاتر «برادوی» استفاده شده است.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

سریع و خشمگین ۶     Furious 6  & Fast 
در چهارمین فیلم به نویسندگی «کریس مورگان» و کارگردانی«جاستین لین»، هواپیماها، قطار‌ها و اتومبیل‌ها ، به خوبی با هم تصادف می‌کنند. با بازگشت «ون دیزل» به گروه و جمع شدن تمام آن‌ها در کنار هم، ماجراها و صحنه‌های فوق‌العاده‌ای را از «مسکو» تا «لندن» می‌بینیم. از آن جایی که «سریع و خشمگین ۶» در دوره مدرن هالیوود ساخته شده، بیش از هر قسمت دیگر از این مجموعه، حوادثی را می‌بینیم که از نظر منطق ریاضی قابل باور است. برای تمام کسانی که عاشق، تصادف، برخورد و تعقیب و گریز هستند، این فیلم راضی‌کننده است.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

استاد بزرگان    The Grandmaster
نسخه‌ای که در جشنواره فیلم «برلین» از این فیلم «وونگ کاوای»، درباره زندگی «آی پی من» استاد هنرهای رزمی پخش شد، ۲۲ دقیقه از نسخه آمریکایی آن طولانی تر بود. کارگردان هنگ کنگی، موفق شده فیلمی با روایتی درست و جذاب، به همراه صحنه های چشم‌نواز و هیجان‌انگیز رزمی بسازد. «تونی لونگ چیو وای» بازیگر هنگ‌کنگی، نقش استاد بزرگ را بازی می‌کند و در صحنه های طراحی شده مبارزه توسط «ین وو پینگ» (ماتریکس و بیل را بکش) به خوبی می‌درخشد.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

برای او       her
«تئودور تاومبلی»(خواکیم فونیکس)، شخصی است که در شهر لس‌آنجلس در دنیای آینده، کارش نوشتن نامه‌های عاشقانه برای دیگران است. او پس از شکست عشقی از ازدواج با همسرش (رونی مارا)، به اندازه کافی مستعد گرفتار شدن در عشق یک متخصص کامپیوتر که خودش را «سامانتا» می‌نامد (اسکارلت جوهانسون) شده است. این کمدی رمانتیک ساخته شده توسط «اسپایک جونز»، به اندازه کافی قابلیت خنداندن و گریاندن و بر انگیختن احساسات تماشاگر را دارد. «برای او» فیلم شیرینی است که تماشایش لذت مطلق است.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

کلاه‌برداری امریکایی        American Hustle
ماجرای فساد و کلاه‌برداری سناتور دوره چهارم کنگره امریکا در اواخر دهه هفتاد میلادی، که منجر به محکومیت او شد، دستمایه اصلی این درام عاشقانه و بی پرواست. یک کلاه‌بردار حرفه‌ای اهل نیویورک(کریستین بیل)، توسط یک مامور فدرال (بردلی کوپر)، مجبور می‌شود تا برای اف بی ای کار کند و این باعث ورود او و هماهانش به دنیایی عجیب و پر از بازی ‌های ناشناخته می‌شود. اگر چه در ابتدای فیلم نوشته می‌شود که برخی از حوادث فیلم واقعا اتفاق افتاده، ولی «دیوید او راسل»، کارگردان، و نویسنده این فیلم «اریک وارن سینگر» چندان تمایلی به مستند  و حقیقی بودن ماجراهای فیلم نداشته اند. دیدن ۵ ستاره این روز‌های هالیوود (کریستین بیل، بردلی کوپر، ایمی آدامز، جنیفر لاورنس و جرمی رنر) در کنار هم در یک فیلم خوش ساخت، کاملا رضایت بخش است.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

زیبایی عظیم  The Great Beauty / La grande bellezza
«نوستالژی به چه درد می‌خود؟» این سوالی است که در این اثر بی‌نظیر، شاعری سالخورده مطرح می‌کند و «سورنتینو» نویسنده و کارگردان فیلم این‌طور پاسخ می‌دهد: «این تنها چیزی است که برای کسانی که به آینده ایمان ندارند باقی مانده است.» این اثر سینمایی بی پروا، به تمام شخصیت‌های غیر عادی موجود در آن توجه دارد و شعله‌های مالیخولیایی که اطرافیان «جپ گامباردلا»(تونی سرویلو) را در بر خواهد گرفت، به زودی شعله ور می‌شود. «زیبایی عظیم» بزرگ‌ترین و روح‌بخش‌ترین فیلم امسال است.

10 فیلم برتر سال به انتخاب مجله تایم, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

گرانش    Gravity
دو راهنورد ناسا، «ساندرا بولاک» و «جورج کلونی»، در فضا گم می‌شوند. آن‌ها نه می‌توانند با زمین تماس بر قرار کنند و نه به میزان اکسیژن ذخیره شده‌شان اعتمادی هست. این درام سه بعدی، ساخته «آلفونسو کارون»، دستاوردی حرت‌انگیز تکنولوژیک است که در کنار داستان ترسناک و فضای وهم‌آوری که دارد، به شایستگی بهترین فیلم سال لقب می‌گیرد. ساخت سکانس‌هایی از این فیلم بسیار عجیب و غیر قابل باور به نظر می‌رسد. مطمئن باشید هیچ‌کس تا به‌حال پیش از دیدن این فیلم، چنین تجربه‌ای را از سر نگذرانده است. «گرانش» آینده سینما را به نمایش می گذارد و آن را به سطوحی بالاتر می‌برد. نقد منفی درباره این فیلم درخشان، خارج از انصاف است.

 

منبع: کافه سینما

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي