مطالب پيشنهادي

کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس

دسته بندي : عمومی
تاريخ : 16 آوریل
بازديد : 1091

به گزارش مشرق، چند سالی است شهرداری تهران تلاش کرده با ارائه ایده های جدید، فضای پایتخت را دگرگون کند، این ابتکار به چشم مردم زیبا و مقبول آمده است اما اعتراض برخی هنرمندان کشور، نیمه پنهانی را از ابتکارات این بخش خدماتی، آشکار کرده است؛ نیمه ای که نشان از کپی شدن بدون اجازه این طرح ها از آثار هنرمندان و شهرداری های برخی نقاط دیگر کشور است.

شهر مشهد از جمله شهرهایی است که به برکت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) از جمله پر رفت و آمدترین مناطق کشور است و اقداماتی که در این شهر انجام می شود، به خوبی توسط مسافران و مسئولان دیگر شهرها رصد می شود. در سال‌های اخیر نماد‌های بهاری از جمله طرح و ایده‌های قابل توجه در مشهد بوده اند و همین موضوع سبب شده است که شهرهای کوچک و بزرگی در سراسر ایران با پیروی از بهار مشهد تلاش کنند شهر خود را بیارایند.

کپی‌ پرداری و تقلید ممنوع!

کپی‌پرداری و تقلید در کشورمان سال‌هاست در آثار هنری رایج شده است و متاسفانه با توجه به نبود قانون  حق مالکیت معنوی (کپی‌رایت) ، روز به روز شاهد تقلید و سرقت هنری در شهرهای کشورمان هستیم. از تقلید و سرقت طرح‌های ادبی مانند داستان و فیلمنامه و نمایشنامه گرفته تا طرح‌های هنری مانند نماد‌های نوروزی و بهاری.

کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر      کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر
طرح طاقچه و ترمه- نوروز ۹۰ در مشهد (سمت چپ) – شهریور ۹۰ در تهران (سمت راست)

متاسفانه این اتفاق در کژی ایده های برخی هنرمندان مشهدی توسط شهرداری تهران رخ داده است. هرچند در هر منطقه ای از کشورمان می توان شاهد الهام ‌گیری و تاثیر‌پذیری از نماد‌های دیگر شهرها بود اما آنچه امسال آزاردهنده و رنج‌آور به نظر می رسد، تقلید و کپی ‌برداری کامل از نماد‌های پرطرفدار بهار در سال‌های۸۹ و ۹۰ مشهد در پایتخت پرطمطراق و پرهزینه و پرهنرمند و مدیر هنری ایران بود.

انبوه آثار تقلید شده از نمادهای سال گذشته مشهد، ما را وا‌داشت تا بپرسیم که چرا تهران به عنوان پایتخت سیاسی کشور باید دست به تقلید و کپی‌برداری کامل آثار هنرمندان مشهدی بزند و هیچ خلاقیتی در بودجه های چند صد میلیاردی شهرداری تهران دیده نشود؟
مدیران تهرانی امسال بخش زیادی از آثار گالری شهری ۸۹ و ۹۰ مشهد را بدون کم و کاست تقلید کرده و آثاری چون «طاقچه و ترمه»، «یاد مادربزرگ»، «فرفره‌های رنگی»، «گاهی به آسمان نگاه کن»، «مکعب‌های نوری»و «آینه و پروانه» و … را در میدان‌ها و خیابان‌های خود برابر دیدگان مردم قرار داده اند.

کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر  کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر
طرح یاد مادربزرگ- سال ۹۰ در مشهد (سمت راست) سال ۹۱ در تهران (سمت چپ)

یاد مادر بزرگ، اثر مهدی شبیری که در سال ۹۰ در میدان استقلال جانمایی شده بود و  از آن استقبال هم شد، امسال در میدان ونک تهران قرار گرفت. او بعد از دیدن تصویر کار کپی‌شده‌اش در صفحه آخر روزنامه همشهری می گوید: متاسفانه بدون هیچ اطلاع و مجوزی از اثر من کپی‌ برداری و آن را به بدترین و ناشیانه‌ترین شکل در تهران اجرا کرده‌اند.

وی افزود: از آثارمان در تهران خیلی زشت کپی‌برداری شد. من نمی‌دانم در این شهر بزرگ با ۱۵میلیون جمعیت، هنرمندی وجود ندارد که خلاقیت دیگری‌ از خودش نشان دهد؟

همچنین امیر خالقی از دیگر هنرمندان مشهدی است که طرح «طاقچه و ترمه»‌اش، اولین اثری است که از مشهد در تهران اجرا شده است. او در این زمینه می‌گوید:‌ شخصی از تهران با من تماس گرفت و خود را عضو شرکتی اعلام کرد که با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران قرارداد دارد و از من خواست که طرح «طاقچه و ترمه» را که در کتاب استقبال از بهار ۹۰ دیده بود، در هفته دفاع مقدس در تهران  اجرا کنم  و از من قیمت‌ خواست و من هم  به آن‌ها گفتم که امتیاز این طرح متعلق به مدیریت امور هنری شهرداری مشهد است.

” قرار شد به من خبر بدهد که متاسفانه هیچ تماسی با من نگرفت. تا اینکه متوجه شدم طرح به شکل گسترده‌ای و البته به بدترین شکل در تمام پل‌های تهران اجرا و تنها به جای ترمه، از چفیه استفاده شده است و به جای عکس رزمنده نیز تصاویر شهدای تهران را گذاشته‌اند.”

کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر  کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر
فرفره های رنگی- سال ۸۹ در مشهد (سمت چپ) – سال ۹۱ در تهران (سمت راست)

وی می‌افزاید:‌ از این موضوع ناراحتم و متاسفانه به دلیل اینکه ما در ایران حق کپی‌رایت نداریم، کاری هم نمی‌توانیم بکنیم.

اما امکان دارد میان آثار کپی‌شده در تهران – اعم از آن‌هایی که نام برده یا نبرده ‌ایم- آثاری باشند که درباره آن‌ها قانونی‌تر و مشروع ‌تر برخورد شده باشد و در این رابطه دوگونه برخورد قابل پیش‌بینی است؛ یکی اینکه هنرمند یا مجری کپی‌کننده به‌ طور مستقیم و بدون اطلاع نهاد پیشنهاددهنده، از هنرمند واقعی آن اجازه گرفته باشد و طرح آن ‌‌را کپی و در تهران اجرا کرده و دستمزدش را هم گرفته باشد. در این‌صورت باز هم این اقدام، ضد هنری محسوب می‌شود و با ذات و روح هنر منافات دارد و به‌نوعی نفس کار هنری را زیر سؤال می‌برد و حتی مسئولان شهری تهران هم می‌توانند در این زمینه  اقدام کنند.

دیگر اینکه امکان دارد هنرمندی که طراحی اثری را در بهار مشهد برعهده داشته، در فراخوانی از سوی تهران آن ‌را – دوجانبه- به آن‌ها نیز ارائه کرده باشد که این هم برای تهران بزرگ جای نگرانی دارد.

کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر  کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر
گاهی به آسمان نگاه کن- سال ۹۰ در مشهد (سمت راست) سال ۹۱ در تهران (سمت چپ)

به هرحال تقلید از نمادی که برای نخستین‌بار و بر اساس فراخوان طرح استقبال از بهار مشهد طراحی شده و هزینه‌های آن را سفارش‌ دهنده براساس قرارداد پرداخته است، کار درستی به‌ شمار نمی‌آید و امید است بند رعایت امانتداری، در قراردادهای شهرداری‌ها قید شود. آنچه امسال در نوروز پایتخت دیدیم ما را در پاسخ به این سؤال ناتوان گذاشت که واقعا چرا تهران با این همه هنرمند برجسته باید آثار کپی شده را در خود ببیند؟

یک سوال مهم

چرا شهر  دود و آهن در زیبا‌سازی و فضاسازی از هنرمندان خود استفاده نمی‌کند؟ چرا متولیان هنر شهری و زیباسازی پایتخت که همیشه به هنرمندان شهرهای دیگری چون مشهد، نگاه بالا به پایین داشته‌اند، هم‌اکنون از طرح‌های آنان استفاده می‌کنند؟

لیلی قاسمی از هنرمندان مشهدی، سال گذشته برای فعالیت هنری و خلق اثر به یکی از ادارات شهری که متولی زیباسازی تهران است، مراجعه می‌کند و بعد از ارائه برخی آثار شهری‌اش مانند نماد «خانه تکانی» –همان فرشی که در بهار سال گذشته بر روی پل میدان آزادی مشهد قرار داشت – به عنوان سابقه کار با سخنان جالبی مواجه می‌شود.

او می‌گوید:‌ اول به من خندیدند و بعد گفتند که مشهد حتما ۱۸۱۸ ندارد، ولی من گفتم مشهد ۱۳۷ دارد وخیلی هم  فعال است. آن‌ها گفتند اگر این طرح در تهران کار شود، مردم تماس خواهند گرفت  و خواهند گفت که این طرح ترویج فرهنگ قالی‌شویی است! من هم گفتم یا مردم مشهد فرهنگشان بالاست که این طرح را درک کرده‌اند یا اینکه مسئولان شهری تهران شناختی از مردمشان ندارد.

کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر  کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر
پلکان بهاری- سال ۸۹ در مشهد (سمت راست) سال ۹۱ در تهران (سمت چپ)

وی می‌افزاید:‌ من در آن‌جا متوجه شدم که آن‌ها نه برخورد مناسبی با هنرمندان و نه برخورد حرفه‌ای و هنری دارند، بلکه برداشت از طرح‌ها و دادن طرح به هر کسی برای آن‌ها خیلی راحت است.

مدیریت امور هنری شهرداری مشهد در این رابطه به روزنامه شهرآرا گفته است: خوشحالیم و افتخار می‌کنیم که شهرمان به جایگاهی رسیده که حتی در پایتخت هم از آن الگوبرداری می‌کنند و این موضوع نشان‌دهنده جریان‌ساز بودن هنر شهری مشهد است که آوازه‌اش به سراسر ایران رسیده است.

هادی مظفری افزود: از سوی دیگر جای تاسف است که چرا این فرصت‌ها در شهرهای دیگر به‌وجود نمی‌آید؟ چرا زمان کافی برای هنرمندان نمی‌گذارند؟ چرا به حقوق معنوی هنرمند اهمیت نمی‌دهند؟

کپی‌برداری از نماد‌های بهاری مشهدکه امسال شوکی به برخی هنرمندان و مدیران شهری وارد کرد، به دلیل نبود مرکزی برای ثبت آثار هنری، به معضل فراگیری در حوزه فرهنگی و هنری کشور ما تبدیل شده است و تا زمانی که قانون کپی‌رایت در کشور ما وجود نداشته باشد، ثبت اثر هنری -به لحاظ حقوقی- اتفاق نخواهد افتاد.

مدیر امور هنری شهرداری مشهد در این باره می‌گوید: متاسفانه همواره از طرح‌ها و ایده‌های ادبی و هنری به‌خاطر نبود مرکزی برای ثبت آثار هنری، سرقت‌های ناجوانمردانه و بی‌رحمانه انجام می‌شود.

کپی عجیب طرح های هنری شهرداری مشهد در تهران + عکس, جدید 99 -گهر

هر چه هست، حضور پررنگ مدیران خراسانی در شهرداری تهران و رفت و آمد مداوم آنها به مشهد مقدس، این موضوع را به ذهن متبادر می سازد که ساده ترین راه برای مدیران این بخش برای نونوار کردن پایتخت، کپی طرح های دیگر شهرهاست و اگر قرار به استفاده از ایده ها و ذوق هنرمندان تهرانی نیست، حداقل شهرهای مورد مراجعه خود را بیشتر کنند تا آثار قرار گرفته در تهران، کپی آثار هنرمندان همه کشور باشد.

 

گردآوری: گروه خبر گــهــر

منبع: مشرق نیوز

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي