نکاتی برای ورزش در کودکان

ورزش برای بچه ها خوب است، اما نه بیش از حد!

ورزش کودکان، تبدیل به یک پدیدۀ جدی در جامعه شده است.
نکاتی برای ورزش در کودکان, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر
به نظر می‌رسد که همه (پزشکان، مربیان ورزش، روان شناسان و…) دربارۀ تأثیر فعالیت جسمی و ورزش به عنوان یک عامل انکار ناپذیر بر رشد کودکان توافق دارند.
فواید ورزش چندگانه است، در ابتدا فواید جسمی و البته بعد از آن فواید روانی و فکری. ورزش نقش بسیار مهمی در اجتماعی شدن کودک بازی می‌کند. کودکان بیشتر و بیشتر به ورزش کردن تمایل نشان می‌دهند و تخمین زده می‌شود که امروزه در فرانسه، بیش از شش میلیون کودک ورزش می‌کنند.
کودکان قبل از هر چیز نیاز به بیرون ریختن انرژی شان دارند، و این تخلیۀ انرژی  با بازی صورت می‌گیرد. داشتن احساس خوب در بدن و جستجوی تفریح و خوشی، برای یک کودک بسیار مهم است.

فعالیت جسمی/ ورزش از لحاظ جسمی برای کودکان مفید است
فعالیت جسمی و ورزش تضمین کنندۀ رشد هماهنگ عضلات است و باعث برقراری تعادل در ستون فقرات می‌شود، اگر هم نیازی به اصلاح وجود داشته باشد، آن اصلاح را هم اعمال می‌کند.
ورزش در مبارزه با بی تحرکی، که در جامعۀ مدرن ما تمام اقشار از جمله کودکان را مبتلا کرده، سهیم است. عامل این بی تحرکی هم می‌تواند تلویزیون باشد، هم کامپیوتر و هم کنسول های بازی.
در نهایت انجام فعالیت ورزشی اجازه می‌دهد که کودک زودتر از برخی کودکان دیگر اصول بهداشتی و شیوۀ زندگی را یاد بگیرد.

فعالیت جسمی/ ورزش از لحاظ روانی برای کودکان مفید است
فعالیت جسمی و ورزش برای کودکان همراه با فراگیری استقلال و درک طرحی کلی از بدنش است.
ورزش هماهنگی زمانی – مکانی کودک را اصلاح می‌کند. در رشد کودک نیز سهیم است و باعث تخلیۀ فشارهای روزانه و تمرکز بهتر در مدرسه می‌شود.
فعالیت جسمی به کودکان ترسو کمک می‌کند تا بهتر انرژی شان را تخلیه کنند و بالعکس کودکان عصبی یا پراسترس را آرام می‌کند.
به همین ترتیب، کودک خشنی که ورزش می‌کند، یاد خواهد گرفت که بهتر خود را کنترل و مهار کند.

فعالیت جسمی/ ورزش برای کودکان نقش جامعه پذیری دارد
کودک در هر سنی که باشد، ورزش روحیۀ گروهی او را تقویت می‌کند، به او یاد می‌دهد که اصول را رعایت کند و همچنین به مخالفانش احترام بگذارد.
کودک بزرگ یا در سن بلوغ می‌تواند حس تعلق به گروه را در خود پرورش دهد و این امر  در جستجوی هویتش به او کمک می‌کند.

مضرات ورزش برای کودکان بسیار اندک است
در بین تمام کودکانی که یک فعالیت جسمی منظم انجام می‌دهند، مراجعۀ سالیانه به پزشک ضروری است تا او به دنبال ناهنجاری های جسمی که می‌توانند آسیب رسان باشند، بگردد.
پزشک معاینات کامل بالینی انجام می‌دهد که این معاینات به طور ویژه شامل جستجوی یک صدای سوت هنگام گوش دادن به صدای قلب، یک وضعیت نامناسب در ستون فقرات، یک ناهنجاری در غضروف ها، معاینۀ اعضای بدن و یا حتی یافتن مشکلی در ریه ها می‌شود.
باید یادآوری شود که کودکان مبتلا به بیماری های مزمن نیز می‌توانند ورزش کنند زیرا ورزش می‌تواند وضعیت جسمی آنها را اصلاح و بهتر کند. علاوه بر این، بی شک مهم ترین ویژگی ورزش این است که می‌تواند تمام خطوط ارتباطی بین کودک و بیماری ها را پاک کند و وضعیت او را بهبود ببخشد.
اما کاملاً واضح است که این فعالیت ورزشی باید متناسب با نوع بیماری کودک انتخاب شود.
یک کودک مبتلا به آسم می‌تواند تمام ورزش ها را انجام دهد، به شرطی که به خوبی خود را گرم کند و داروهایش را همیشه در دسترس داشته باشد. ضمناً می‌تواند چند دقیقه قبل از شروع ورزش، از داروهایش به عنوان پیشگیری کنندۀ حملۀ آسمی استفاده کند.
ورزش، مانند رژیم غذایی و یا انسولین، بخشی از درمان کودکان مبتلا به دیابت است. با این حال، والدین باید حواس شان به میزان قند خون کودکان مبتلا به دیابت و آموزش دقیق به آنها باشد.
 گردآوری: گروه سبک زندگی گهر
منبع: سیمرغ
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي