معروف ترین سوغات شیراز کدامند؟

شیراز یکی از شهرهای ایران است که قطب اصلی گردشگری نیز محسوب می شود. آیا می دانید معروف ترین سوغات شیراز کدامند؟ آسمونی در این بخش در این مورد صحبت می کند.

معروف ترین سوغات شیراز کدامند؟

معروف ترین سوغات شیراز کدامند؟

شهر شیراز صنایع دستی معروفی همچون قالی بافی، گبه، منبت کاری، خاتم کاری دارد که هر کسی که به این شهر سفر می کند، از این صنایع برای نزدیکان و اقوام سوغات می گیرد. علاوه بر این صنایع زیبا و چشم گیر، انواع عرقیجات، خرما، فالوده، مسقطی، بهارنارنج، لیمو و آبلیمو از بهترین و مشهورترین سوغاتی های شهر شیراز است.

شیراز به دلیل باغ‌ها و گلستان‌های فراوانی که در شهر و خارج از آن وجود دارد، شهر عرقیات محسوب می‌شود. در شهر شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود. از مهم‌ترین این عرقیات می‌توان به عرق بیدمشک، نسترن و عرقیات دو آتشه شیراز اشاره کرد. آبلیمو از دیگر تولیدات مهم و برجستهٔ شیراز است. باغات مرکبات به ویژه لیمو در شیراز باعث شده که آبلیموی شیراز چه از لحاظ گستردگی تولید و چه از لحاظ طعم و مزه در ایران در رتبهٔ اول قرار گیرد. سالاد شیرازی نامی است که در سراسر شهرهای ایران شناخته شده‌است. این سالاد با خوردکردن و ترکیب پیاز، خیار و گوجه فرنگی بدون استفاده از کاهو تهیه می‌شود و با آب نارنج تازه یا کمی آبلیمو یا آبغوره و نمک و نعنای خشک (به صورت پودرشده) تهیه می‌شود. فالوده شیرازی نیز از دیگر خوردنی‌های شیراز است که به سبک خاصی تهیه می شود و با دیگر فالوده ها ماننده (ماقوت یزدی) متفاوت می باشد. کلم پلوی شیرازی، شکرپلو، آش سبزی، کلوچه و مسقطی، ترحلوا، آش کارده، نان یوخه و نان شیری از دیگر خوراکی‌های خاص شیراز است.

مسقطی شیراز

مسقطی شیراز از معروف‌ترین شیرینی‌های کشور ایران است که به نوعی حلوای شیرازی هم نام دارد. مردم ایران زمین، در هنگام نوروز بر سر سفره هایشان از مسقطی به عنوان دسر وشیرینی استفاده می‌کنند.

در شهر شیراز  این شیرینی خوشمزه  به انواع گوناگونی تولید می‌شود که مشهورترین و باکیفیت‌ترین آن‌ها، مسقطی لارستان است.

در تهیه و پخت مسقطی از نشاسته استفاده می‌شود که برای هزم غذا خیلی مفید و مهم است.

لیمو و آبلیمو شیراز

در شهر شیراز به خاطر آب و هوای خوبی که دارد، مزارع و باغ‌های زیادی برای کشت مرکبات وجود دارد. لیمو از جمله مرکباتی است که در جهرم کشت می‌شود. از این لیمو علاوه بر تامین خانه‌های کشور ایران، به کشورهای عربی و اروپایی هم صادر دارد.

لیموی ترش و خوشمزه‌ی شیراز به شکل‌های مختلفی همچون لیمو خشک، آب لیمو و اسانس به فروش می‌رود.

از لیمو و آبلیمو در خوش‌طمع کردن غذا بکار برده می‌شود و خاصیت فراوانی برای درمان برخی بیماری‌ها دارد. لیمو سرشار از ویتامینc است و در روشن و جوان‌شدن پوست تاثیر زیادی دارد. جالب است بدانید برای جلوگیری از ریزش مو و تاسی سر بسیار تاثیرگذار است.

عرقیات شیراز

در داخل شهر شیراز و اطرف آن گلستان‌های فراوانی دیده می‌شود که از آن‌ها در ساختن انواع عرقیات استفاده می‌شود. از معروف‌ترین و پرکاربردترین این عرقیات می‌توان به عرق دوآتش، بیدمشک و نسترن اشاره کرد که در طعم و خاصیت درمانی خود بینظیر هستند. وجود باغ‌ها و گلستان‌های فراوان در شیراز و حومه آن ، شیراز را به شهر عرقیات میشناسند. البته گلاب را هم باید به این عرقیات اضافه کرد که گلاب میمند، معروف‌ترین و پرآوازه‌ترین گلاب شیراز نام دارد.

از عرقیات در خوشمزه کردن غذاها، شیرینی‌ها، شربت‌ها و همچنین در ساختن داروخای گیاهی، سنتی و خوشبو کردن خانه‌ها و مساجد استفاده می‌شود.

بهارنارنج شیراز

نارنج از دیگر مرکباتی است که در شهر شیراز به چشم می‌خورد. از این میوه در صنعت عطرسازی و تهیه‌ی اسانس بکار گرفته می‌شود.

نارنج در فصل بهار و در ماه اردیبهشت شهر شیراز را عطرآگین می‌کند. این میوه‌ی باارزش از محبوب‌ترین مرکبات شهر شیراز است. نارنج را به صورت آب‌نارنج هم می فروشند.

نارنج در آرام شدن اعصاب، جلوگیری از استرس، اشتها آور، ضد سرفه، کم کردم سردرد از جمله میگرن، تنظیم تپش نامنظم قلب، کنترل حمله های قلبی و تشنج تاثیر زیادی دارد.

طی تحقیقات دانشمندان روی این میوه به این نتیجه رسیدند که اگر قبل از خواب در یک فنجان چای کمی عرق بهار نارنج بریزید و میل کنید، به راحتی به خواب خواهید رفت.

فالوده شیراز

شهرشیراز فالوده‌های خوشمزه و دلچسبی دارد و با اضافه کردن لیموترش و عرقیات مختلف، بر خوشطمع شدن    آن می‌افزاید. این فالوده را به شکل خشک هم در شیراز می‌فروشند و مسافران به عنوان سوغات برای اقوام خود تهیه می‌کنند.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه