دستور نژادپرستانه ترامپ موقتا لغو شد

دسته بندي : بین الملل,⭐ اخبار
تاريخ : 4 فوریه

ترامپ که دستور نژادپرستانه ممنوعیت ورود مهاجران به آمریکا را اعلام کرده بود اما یک قاضی فدرال در سیاتل آمریکا با امضای حکمی دستور وی را موقتا به صورت سراسری لغو کرد

دستور نژادپرستانه ترامپ موقتا لغو شد, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

یک قاضی فدرال سیاتل فرمان اجرایی ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا را به صورت سراسری لغو کرد.

یک قاضی فدرال در سیاتل آمریکا با امضای حکمی، فرمان اجرایی ترامپ در رابطه با ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک این کشور را به صورت سراسری، اما موقت، لغو کرد.

این حکم ضربه ای محکم برای عقب زدن فرمان تبعیض آمیز ترامپ است. کاخ سفید اعلام کرد بر این باور است که فرمان اجرایی بحث برانگیز «قانونی و مناسب» است و وزارت دادگستری توفق فوری حکم دادگاه را درخواست خواهد کرد.

همچنین، تنها چند ساعت پس از اعلام این حکم، گمرگ و حفاظت مرزی ایالات متحده به خطوط هوایی گفته است که می توانند مسافرانی که تا پیش از این ورود آنها به آمریکا ممنوع شده بود، به این کشور منتقل کنند.

وزارت دادگستری ایالات متحده گفته است نزدیک به ۶۰ هزار روادید آمریکا با دستور اجرایی ترامپ تعلیق شده اند. هنوز مشخص نیست حکم دادگاه به صورت خودکار باعث لغو این تعلیق می شود یا خیر.

در حالی که پیش از این چندین حکم برای لغو فرمان اقدام صادر شده بود، این نخستین بار است که این فرمان به طور کامل معلق می شود. قاضی جیمز رابرت که از سوی جرج بوش پسر منصوب شده بود، به طور آشکاری اظهار کرد که حکمش شامل کل کشور می شود.

این حکم در پی درخواست ایالت واشنگتن مورد بررسی قرار گرفت که بعدا ایالت مینه سوتا هم به آن پیوست. ایالت واشنگتن مدعی شده بود که ممنوعیت مسافرتی باعث ضربه جدی به این ایالت شده است. بنگاه های آمازون و اکسپدیا که مقرشان در واشنگتن است پشتیبان این شکوائیه بودند.

قاضی رابرت با تایید این که دانشگاه های واشنگتن از این حکم آسیب دیده اند، استفاده دولت از حملات ۱۱ سپتامبر برای قانونی جلوه دادن فرمان ممنوعیت را مورد پرسش قرار داد. او گفت هیچ یک از عاملان حمله به خاک آمریکا از اتباع هفت کشوری که مسافرت از آنها ممنوع شده نبوده اند. او اضافه کرد برای این که فرمان ترامپ مطابق قانون اساسی باشد، باید بر اساس واقعیت ها باشد نه تخیل.

جی انسلی، فرماندار واشنگتن هم با استقبال از این حکم به عنوان یک پیروزی برای ایالت، گفت: «هیچ شخصی، حتی شخص رییس جمهور، بالاتر از قانون نیستند».

اگرچه اعتراضات گسترده ای در سراسر آمریکا در رابطه با قانون ممنوعیت ورود مهاجران از هفت کشور برپا شده است، اما بسیاری از مردم از آن حمایت می کنند. نظرسنجی ای که هفته گذشته از سوی رویترز انجام شد نشان می دهد که ۴۹ درصد آمریکایی ها با آن موافق و ۴۱ درصد هم مخالف هستند. همچنین ۵۳ درصد دموکرات ها گفته اند با این اقدام ترامپ «به شدت مخالفند»، در حالی که ۵۱ درصد هواداران حزب جمهوری خواه اظهار کرده اند که «به شدت موافقند».

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي