درمان تاول پا

تاريخ : 25 جولای

تجربه تاول پا را اکثر ما داشتیم علی الخصوص در فصل تابستان که از صندل استفاده می کنیم و جوراب نمی پوشیم و سایدگی پا با چرم کفش باعث تاول های زیاد میشه که گاهی غیر قابل تحمل هست.در مطلب زیر چند راه درمان به شما یاد می دهیم.

درمان تاول پا

درمان تاول پا, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

آیا روی پایتان تاول زده است؟ تاول پوستی در بهترین حالت درد دارد و در بدترین حالت باعث ناتوانی در راه رفتن می شود. اگر دچار تاول پا شده اید، به مراحل درمانی زیر عمل کنید.

چطور تاول پا را بهبود دهیم؟

درمان تاول پا, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

روش اول- درمان نقاط گرم پا قبل از تاول زدن

۱- تاول ها را بشناسید.

معمولا وقتی پوست پا در معرض ساییدگی، گرما، آلودگی و رطوبت قرار می گیرد، تاول می زند. این عوامل در ورزش هایی مثل هاکی، فوتبال و اسکیت وجود دارند، خصوصاً اگر، کفش و جوراب نامناسبی هم پوشیده باشید.

با پوشیدن کفش نو برای مدت زمان طولانی و بدون اینکه آن را برای مدتی از پایتان در آورید، تاول پوست پا به طور مکرر بروز می کند، زیرا کفش نو سفت و سخت است و با پوست نرم و نازک شما مطابقتی ندارد.

درمان تاول پا, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

تاول پاها و روش درمان 

۲- این کارها را برای پیشگیری از تاول ها انجام دهید:

– کفشی را که با آن نمی توانید راحت راه بروید، نپوشید، زیرا باعث تاول می شود مثل کفش تنگ یا خشک.

– اگر می توانید بعد از پوشیدن کفش نو، مدتی آن را از پایتان در آورید، زیرا مدتی وقت می برد که کفش های نو با شکل پای شما جور شوند، یعنی کفش نو را مدت طولانی و پشت سر هم نپوشید.

درمان تاول پا, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

– پایتان را از کفش و جوراب در آورید و اجازه دهید خنک و خشک شود.

– اگر می خواهید با کفش تان راه بروید، روی قسمتی را که در معرض زدن تاول است، با نوار چسب مخصوص پوست و یا بانداژ بپوشانید تا گرما و سایش آن قسمت کم شود.

روش دوم- درمان تاول پا

۱- اطراف و روی محل تاول را با آب گرم و صابون بشویید. سپس پماد آنتی بیوتیک بمالید.

۲- تاول را بترکانید یا نه؟ اگر می خواهید تاول خودش خوب شود نباید به آن دست بزنید، ولی اگر می خواهید مایع داخل آن خارج شود، می توان آن را بترکانید.

درمان تاول پا, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

اگر موقع راه رفتن دردی نداشتید، می توانید اجازه دهید تاول خودش بهبود پیدا کند. اما اگر خودبخود خوب نشد، با یک سوزن ضدعفونی شده با الکل یا آبجوش و یا سوزن استریل مخصوص سرنگ، آن را بترکانید.

۳- برای ترکاندن تاول، سوزن ضدعفونی شده یا استریل را در کنار تاول وارد کنید تا مایع داخل آن بیرون بیاید.

ولی پوست روی تاول را جدا نکنید، زیرا این کار باعث باز شدن روی تاول و عفونت آن می شود.

۴- محل تاول را ضدعفونی کنید.با یک محلول ضدعفونی کننده مثل بتادین، محل تاول را پاک کنید. این کار کمی سوزش دارد، به خصوص اگر آن را اسپری کنید، اما از عفونی شدن تاول باز جلوگیری می کند.

۵- روی محل تاول را بپوشانید. روی تاول ترکانده شده را با گاز استریل و یا چسب زخم بپوشانید.

سعی کنید چیزی که روی زخم تاول می گذارید، چسبنده نباشد تا موقع برداشتن از روی آن، پوست تاول را جدا نکرده و بهبودی آن را مختل نکند.

درمان تاول پا, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

۶- اجازه دهید تا تاول خوب شود. هر چند مدت یک بار چسب و یا بانداژ روی تاول را بردارید تا هوا بخورد و زودتر خوب شود.

۷- زخم تاول را بدتر نکنید.اگر می خواهید مجددا ورزشی را که باعث بروز تاول در همان محل قبلی روی پا (مثل پشت پا) می شود را انجام دهید، ابتدا کمی بتادین روی آن بمالید، یک گاز استریل غیر چسبنده روی آن بگذارید و با نوار چسب محکم مثل اکسید روی آن را محکم کنید.

این کار از عفونت تاول جلوگیری می کند، بانداژ آن راحت برداشته می شود و از سایش بیشتر محل تاول پیشگیری می کند.

هرگز از نوار چسب شیشه ای و یا مخصوص اجسام استفاده نکنید. این چسب ها برای پوست بدن مناسب نیستند و باعث آسیب بیشتر تاول می شوند، بلکه باید از نوار چسب های مخصوص پوست استفاده کنید.

۸-محل تاول را تمیز نگه دارید. هر روز محل تاول را بررسی کنید و آن را با آب و صابون بشویید و بتادین بزنید تا تمیز و ضدعفونی شود.

درمان تاول پا, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

توصیه ها

۱- استفاده از گیاه آلوئه ورا نیز راه موثری برای درمان تاول است. کمی آلوئه ورا روی محل تاول بمالید.

۲- روغن درخت چای نیز برای درمان سریع تاول پا مفید است.

۳- از وسایل و مواد آلوده برای بهبودی تاول استفاده نکنید، زیرا باعث عفونت آن می شوند.

۴- پوست روی تاول را جدا نکنید، زیرا این پوست از تاول محافظت می کند. اگر هم باید این پوست را بردارید، با یک قیچی استریل آن را جدا کنید و هرگز آن را با دستتان نکنید. این کار، وضعیت تاول را بدتر می کند.

۵- سعی کنید وقتی پایتان تاول زده، با کفش راه نروید و ورزش نکنید. وقتی تاول پایتان کاملا خوب شد، مجددا ورزش را شروع کنید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي