مطالب پيشنهادي

اعتراض بختیاری ها به ضرغامی در راهپیمایی ۲۲ بهمن

تاريخ : 23 بهمن
بازديد : 888

دهها هزار نفر از مردم بختیاری در شهرهای مختلف استان اصفهان، خوزستان،‌ لرستان و چهارمحال بختیاری در روز ۲۲ بهمن به خیابان آمدند و با سر دادن شعارهایی خواستار توقف پخش سریال موهن و ضدایرانی “سرزمین کهن” ساخته کمال تبریزی شدند.
دو روز پیش نیز برخی اعتراض خیابانی شبانه در اهواز رخ داده بود و مردم بختیاری علیه صدا و سیما شعار داده و خواستار توقف پخش این سریال موهن شده بودند.
اعتراض بختیاری ها به ضرغامی در راهپیمایی ۲۲ بهمن, جدید 1400 -گهر

اعتراض مدنی مردم بختیاری علیه صداوسیما
۲۲ بهمن ۹۲، شهرستان ایذه، استان خوزستان

یک تحلیلگر مسائل سیاسی امنیتی خوزستان درباره ریشه این اعتراضات به خبرنگار ایبنانیوز گفت: اعتراض نخبگان بختیاری نسبت به این سریال تلویزیونی از سه هفته پیش آغاز شد ولی مسئولان ارشد صداوسیما در تهران هیچ واکنشی به این انتقادها ندادند و درخواست مصاحبه رسانه های محلی را رد کردند و درخواست مناظره اساتید دانشگاه را مسکوت گذاشتند و حتی درصدد ارائه توضیح مختصری برنیامدند و همین سکوت و بی تدبیری ضرغامی رئیس سازمان صداوسیما و زین العابدین رئیس شبکه ۳ سیما موجب گسترش اعتراضها و انتقال آن به کف خیابان شده است.

وی درباره عملکرد مدیران ارشد صداوسیما در آرام کردن اوضاع امنیتی زاگرس میانی گفت: از عملکرد مدیران ارشد سازمان صداوسیما در مواجهه با این موضوع بسیار ناراضی هستیم و این اعتراض خود را به صورت کتبی به مسئولان منتقل کرده ایم. به هرح حال،‌ به حق یا نابحق، مردم ناراحت شده اند و عدم ارائه توضیح از سوی مقامات سازمان صداوسیما آنها را ناراحت‌تر می‌کند.

در چنین فضایی فراخوان‌های فیسبوکی برای اعتراضات مدنی شدت گرفته است و به نظر می‌رسد در صورت تداوم بی تدبیری مسئولان صداوسیما و پخش قسمت چهارم این سریال در روز پنجشنبه، اعتراض‌ها وارد فاز جدیدی شوند. هرچند نخبگان سیاسی و اجتماعی بختیاری و مقامات محلی استانهای جنوب‌غرب کشور به خوبی درصدد آرام کردن مردم هستند ولی مقامات ارشد صداوسیما به طرز مشکوکی با نادیده گرفتن این اعتراضها به افزایش اعتراضها دامن می‌زند.
اعتراض بختیاری ها به ضرغامی در راهپیمایی ۲۲ بهمن, جدید 1400 -گهر

اعتراض مدنی مردم بختیاری علیه صداوسیما
۲۲ بهمن ۹۲، شهرستان ایذه، استان خوزستان

تلاش سریال “سرزمین کهن” برای تحریف تاریخ بختیاری و خدشه دار کردن چهره حاج علیقلی خان سردار اسعد بختیاری، از رهبران مشروطه خواه ایرانی که از جایگاه خاصی بین مردم بختیاری برخوردار است، با انتقاد نخبگان زاگرس میانی روبرو شده است. در سریال “سرزمین کهن”، نقش یک خانواده ی کاملاً منفی، نوکیسه، سلطنت طلب و فاسد به خانواده ای به نام “بختیاری” داده شده است که به آزار و اذیت یک خانواده روشنفکر، وطن پرست و مظلوم به نام “اردکانی” می‌پردازند.

همچنین در قسمتهای مختلف این سریال، علاوه بر خانواده بختیاری، از عنوان “بختیاری ها” در یکسری دیالوگهای تند و زننده و تحریک آمیز استفاده می‌شود و بدین ترتیب آن خانواده نماینده فرهنگ و هویت قوم بختیاری معرفی می‌شود که در واقع یک “تعمیم قومیتی” است و برخلاف زندگی مسالمت آمیز اقوام و روح تساهل قومی و موازین حقوق بشری موردنظر سازمان ملل و یونسکو و نقض تعهدات بین المللی صداوسیمای دولتی ایران می‌باشد.

منبع:ایبنانیوز

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  1. negar

    اینجا زاگرس بختیاریست،اگر عقابی بخواهدبر فراز آسمان آن پرواز کند باید پرهایش را باج دهد

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي