آموزش کارهای خوب و پسندیده

تاريخ : 29 تیر

مهارت های زندگی بسیار مهم  و با ارزش هستند، آموزش کارهای خوب و پسندیده برای کودکان و همچنین بزرگسالان بسیار اهمیت دارد، ارزش هایی که از هر علم و درس و دانشی برای کودکان و زندگی آینده شان مفیدتر است.

 

آموزش کارهای خوب و پسندیده

آموزش کارهای خوب و پسندیده, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

 

 

یادتان باشد سواد هیچ وقت شعور نمیاورد.

شعور یعنی تشخیص کار خوب از بد،

شعور یعنی تشخیص کار درست از اشتباه،

سواد، یاد گرفتن فرمول و اطلاعات در علم و یا مبحث خاصی است!

این شعور هست که راه استفاده درست و یا غلط از علم (سواد) رو به ما میگه!

شعور رو به کسی نمیشه آموزش داد؛

یک انسان میبایست در درون خودش طلب شعور کند تا به آن دست پیدا کند!

 

 

مثلا برای آموزش کارهای خوب و پسندیده کودکان نکات زیر از همیت زیادی برخوردار است.

کودکان نه مجرم اند و نه دشمن ما آن ها موجودات کوچکی اند که در دنیای پرقانون ما گیج و بی پناهند. به آن ها زندگی کردن بیاموزید، مبادا با سختگیری به جایی برسند که فقط زنده اند و نیاموختند چگونه زندگی کنند.

 

بخشش

یکی از تعالیم مذهبی این است که بخشنده باشیم به توصیه دینمان اگر ما خطا های دیگران را ببخشیم خداوند گناهان مارا می بخشد. بچه ها باید بفهمند که کینه دیگران را به دل گرفتن به خود انسان لطمه می زند و بخشیدن خاطره گناه را از ذهن انسان می برد.

 

خوشبختی

به مفهومی خوشبختی عادت لذت بردن از زندگی است. کودک که نمی داند چگونه از زندگی خود لذت ببرد، بار سنگینی بر دوش دیگران است. در واقع خانواده ای که لذت بردن را به فرزندش می آموزد، خانواده ای است که به تربیت اخلاقی بها می دهد. اگر می خواهید هنر خوشبخت زیستن را به فرزند خود بیاموزید به او بگویید که خوشبختی داشتن آنچه می خواهید نیست، بلکه رضایت دادن به آن چیزی است که دارید.

یکی از آموزش کارهای خوب صداقت است

صداقت مترادف درستکاری است. صفت پسندیده ای است. انسان های صادق از دروغ و تقلب و دزدی مبرا هستند. انسان های صادق کسانی هستند که می توانید روی آن ها حساب کنید. به فرزندان خود بیاموزید که صداقت یکی از بزرگترین سرمایه هایی است که می توانند داشته باشند. به آن ها کمک کنید تا از زشتی بی صداقتی آگاه شوند.

 

برایشان توضیح دهید که دروغ گفتن و بر قول خود نایستادن رفتارهای ناپسندند که اعتماد و اطمینان را از بین می برند. برای آن ها مثال بیاورید: چرا تقلب در امتحان کار بدی است؟ برای اینکه نوعی دروغ است. دانش شما را برخلاف واقع نشان می دهد. از اعتماد آموزگار سوء استفاده می شود و برای دانش آموزانی که تقلب نمی کنند غیر منصفانه است.

 

عشق و محبت

خواسته هر پدر و مادری است که فرزندشان به اهمیت عشق و محبت پی ببرند. اول تفاوت عشق به عنوان یک صفت پسندیده و عشق به مفهوم یک احساس را آموزش دهید. مثلا «همسایه ها را دوست بدارید» به این معنا نیست که باید کودکی را که کنار شما ایستاده و حرف زشت می زند دوست داشته باشید. مجبور نیستید از او خوشتان بیاید به جای همه این ها، منظور اینست که خیر خواه مردم باشیم، برای آن ها آرزوی خوشبختی کنیم به عبارت دیگر آنچه را که برای خود نمی پسندیم برای دیگران هم پسند نکنیم.

 

دوم به کودکان بیاموزید که عشق و دوستی تظاهر به کارهای بزرگ نیست. به آن ها بگویید که مثلا چیدن میز شام بدون در خواست پدر و مادر یا خواندن داستان برای خواهر کوچکتر، اطاعت از دستورات پدر ومادر، خونسردی در برابر حرف زشت خواهر و برادر، باز ی کردن با کودکانی که در مدرسه هم بازی ندارند، همه و همه نشانه عشق و محبت است.

 

یکی دیگر از کارهای خوب یادگیری  و مهارت است

به معنای واقعی یک ارزش است. والدین اشخاص موفق برای یادگیری ارزش زیادی قایلند. اغلب آن ها برای کودکان کمتر از دو سال خود هفته ای چند بار کتاب می خوانند.

معلوم است که در این خانواده ها، کتاب بخش مهمی از زندگی می باشد. بسیاری از خانواده ها که توانایی خرید کتاب را ندارند می توانند از کتابخانه ها کتا ب قرض بگیرند.

افراد موفق معمولا در خانواده هایی بزرگ شده اند که در آن گفتگو های جدی درباره ی مسایلی چون سیاست، علم، ادبیات، هنر و غیره جریان دارد. برای والدین اشخاص بسیار موفق، زنده بودن به مفهوم رشد کردن و فراگرفتن مهارت های جدید و یادگیری می باشد.

 

احترام

احترام اساس رشد اخلاقی است که به اشکال مختلفی متجلی می شود: احترام به قانون، احترام به حقوق مردم، احترام به شأن انسان و احترام به محیط. اجازه دهید که اینجا به مسئله ی تعصب اشاره کنیم. همه مردم از هر رنگ و نژادی که باشند و به هر زبانی که سخن بگویند انسان هستند. تعصب ظالمانه احمقانه است و به همگان لطمه می زند. هیچ کودکی مایل نیست برای او حساب و کتابی متفاوت از دیگران باز کنند.

 

تفکر

مهم تر از تسلط به مهارت هایی که برشمردیم، باید هنر تفکر و عمل کردن را به فرزندانمان یاد دهیم. اما چگونه؟ سوال کردن از کودک راهی است که او را به اندیشیدن درباره ی نتایج رفتارش مجبور می کند.

 

درک

درک دلسوزانه دیگران کیفیتی است که کودک را در تمامی مناسبات اجتماعی اش کمک می کند. مادام که از خواسته های دیگران اطلاع نداشته باشیم و تا ندانیم که چه می خواهند، نمی توانیم به آنان کمک کنیم.

 

آموزش کارهای خوب و پسندیده برای بزرگسالان

آموزش کارهای خوب و پسندیده, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

همچنین رفتار پسندیده و کارهای خوب در محیط کار 

 

  • ظاهر آراسته و لباس برازنده، گفتار مودبانه و رفتار تاثیر گذار در محیط کار، یک اصل اساسی و خدشه ناپذیر است و هر کدام سهمی به سزا در پیشرفت هر یک از کارکنان از یک سو و ترقی کل سازمان از سوی دیگر دارد.
  • موقع مکالمه با تلفن با صدای بلند حرف زدن، ارسال پیامک در جلسات اداری، ظاهر نامرتب و لباس نامناسب و نیز در آمدند بر سر کار ، فقط نقض مقررات نیست که کل اداره و شرکت را هم مخدوش می کند.
  • حریم شخصی همکاران خود را رعایت نمایید.
  • هنگام حضور در جلسات ، دنبال شماره تلفن های پاسخ نداده خود نگردید. بلکه تلفن خود را روی ویبره قرار دهید و به مذاکرات در جریان، توجه کنید.
  • لوازم روی میز همکاران را بدون اجازه برندارید و ـ ببخشید !
  • از غذای آنان بدون اجازه نخورید.
  • شایعه پراکنی نکنید. از سخن گفتن درباره مسائل شخصی و خصوصی خود هم پرهیز کنید.
  • خودتان را تا سطح کسانی که رفتاری نامناسب دارند، تنزل ندهید.
  • موقع مکالمه ، فریاد نزنید. بررسی ها نشان می دهد که مردم هنگام مکالمه تلفنی، سه برابر بلندتر از مکالمات جضوری حرف می زنند.

 

 

 

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي