X بستن تبليغات
مطالب پيشنهادي
loading...

مهندس رجبعلی طاهری که بود؟

دسته بندي : اخبار,سیاست
تاريخ : ۲۶ مهر
بازديد : 298

مرحوم مهندس رجبعلی طاهری، زاده کازرون، دوران کودکی را در این شهر گذراند و برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان، به شیراز رفت تا در کنار برادر ارشد خود مرحوم دکتر محمدحسن طاهری – از انقلابیون فارس- در دبیرستان تحصیل کند. این دوران مصادف بود با دوران نهضت ملی و از همین رو او نیز همچون برادر خود وارد مبارزات سیاسی شد.

n00143461 b مهندس رجبعلی طاهری که بود؟

با سقوط دولت مصدق در تابستان ۳۲، در حالی که مبارزان و سیاسیون زندانی، تحت تعقیب و فراری بودند، او با دوستانش مبارزات خود را ادامه داد و برای اولین بار در اسفند ۳۲ بازداشت شد.

در اواسط دهه ۳۰ او به عنوان دانشجوی فوق لیسانس مهندسی راه و شهرسازی راهی دانشگاه تهران شد تا دوران جدیدی را در زمینه فعالیت‌های سیاسی دنبال کند، وی در این دوران یکی از شاگردان مهندس بازرگان بود و از همین رهگذر با مبارزان و انقلابیون دیگر آشنا شد.

 

 

با شروع نهضت امام در سال ۴۰، او به جمع یاران امام پیوست و در استان فارس به تبلیغ راه امام پرداخت.

بخوانید :   جسد بنیتای 8 ماهه در پاکدشت پیدا شد + جزئیات خبر

در اواسط دهه ۴۰ او سازمان مجاهدین اسلام را در فارس پایه گزاری کرد تا جوانان این دیار را از این طریق با مسایل انقلابی و اسلامی آشنا کند و همین امر باعث دستگیری و زندانی شدن او شد. ساواک این سازمان را تحت عنوان گروه مهندس طاهری معرفی می‌کرد.

با اوج‌گیری انقلاب، او در فارس شورای تظاهرات را درست کرد که بعدا با عضویت مهندس طاهری در شورای انقلاب، این شورا نیز در شورای انقلاب ادغام شد. این شورا کار هدایت و برنامه‌ریزی تظاهرات ها و حرکت‌های نیروهای مسلمان و خط امام را در فارس عده‌دار بود.

 

با پیروزی انقلاب این شورا مسوولیت امنیت را نیز عهده‌دار شد و کمتر از یک ماه بعد شورای انقلاب و دولت موقت مسوولیت تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته‌های انقلاب در فارس را به مهندس طاهری سپردند. مهندس طاهری نیز در همان اسفند۵۷ سپاه را در فارس تاسیس کرد.

 

بخوانید :   خبر خوش برای سربازان وظیفه ای که غیبت نکرده اند‎

وی همچنین به عضویت شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی درآمد و در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی مردم کازرون به مجلس شورای اسلامی دور اول راه یافت.

وی در مجلس اولین کسی بود که طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر را مطرح کرد. او همچنین از مخالفان شدید سیاست‌های اقتصادی سوسیالیستی مهندس میرحسین موسوی بود.

او بارها و بارها از سوی منافقین خلق مورد سوءقصدهای ناموفق قرار گرفت و هفتم تیرماه ۶۰، اندکی قبل از انفجار برای انجام امور حوزه انتخابیه‌اش، سالن اجلاس شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی را ترک گفت. او در مساله انفجار دفتر نخست وزیری و شهادت رجایی و باهنر ، اولین کسی بود که همان روز تشییع جنازه فهمید کشمیری با همدستی برخی از افراد فرار کرده است.

 

مرحوم طاهری در اواخر دهه ۶۰ فصلنامه انتظار را منتشر کرد و در آن به واکاوی برخی مسایل مهم کشور پرداخت.

در سال ۷۲ وی به عنوان یکی از رقبای منتقد سیاست‌های اقتصادی دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وارد گود انتخابات شد.

بخوانید :   عکس/ کوه پیمایی رئیس جمهور با جوانان در تهران

مهندس رجبعلی طاهری، چهارروز قبل به کما فرو رفت و صبح رو، پنجشنبه، دعوت حق را لبیک گفت.

منبع: ایسنا

(کل ۲۱ , ۱ آمار امروز)
loading…


آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي