X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

آموزش عشق ورزی به فرزندان

دسته بندي : خانواده,سبک زندگی
تاريخ : ۱۲ فروردین
بازديد : 890

با محبت به همسر عشق ورزی را به فرزندان بیاموزید

میزان سلامت جسمانی و روانی کودک بسته به ارتباطی است که خانواده با وی دارد و تا چه حد تلاش می‌کند نیازهای او را برآورده سازد. اما فقط مساله به همین جا ختم نمی شود بلکه اهمیت دادن و توجه والدین به یکدیگر نیز از عوامل موثر بر رشد و سلامت روان کودک و الگویی برای رفتار اجتمای وی در آینده است و …….

 ra4 1651 آموزش عشق ورزی به فرزندان

نوزاد در خانواده به دنیا می‌آید و اولین تعاملات خود را با محیط آغاز می‌کند. در این کانون اولیه اولین تأثیر و تأثرات متقابل آغاز می‌شود و کودک کم کم در فرآیند رشد و اجتماعی قرار می‌گیرد. میزان سلامت جسمانی و روانی کودک بسته به ارتباطی است که خانواده با وی دارد و تا چه حد تلاش می‌کند نیازهای او را برآورده سازد. اما فقط مساله به همین جا ختم نمی شود بلکه اهمیت دادن و توجه والدین به یکدیگر نیز از عوامل موثر بر رشد و سلامت روان کودک و الگویی برای رفتار اجتمای وی در آینده است.

گاهی والدین آنقدر سرگرم رفع نیازها و احتیاجات فرزندانشان می شوند که تعامل و روابط خودشان هر روز محدودتر شده و مشکلات تا جایی پیش می رود که زن و مرد دایما بر سر مسایل فرزندان خود در حال مشاجره و جر و بحث هستند. شاید این مسئله جزئی از زندگی خانوادگی باشد، اما باید پذیرفت به مرور زمان سبب کمرنگ شدن عشق و علاقه زوجین به همدیگر و دور شدن آنان از هم خواهد شد.

بخوانید :   آموزش تهیه عصرانه ساده و خوشمزه : مافین کشمشی

درست است که فرزندان نیاز به حمایت همه جانبه والدین دارند، اما نباید فراموش کرد پدر و مادر شاد می توانند فرزندانی شاد و موفق داشته باشند و مشاجره های خانوادگی بر سر فرزندان، نه فقط به فرزندان کمکی نمی کند، بلکه منجر به مشکلات روحی و روانی بسیاری برای آنان می شود.

زمانی که فرزندان خانواده ای از حمایت و عشق دو طرفه والدین شان نسبت به یکدیگر اطمینان داشته باشند، با تکیه بر آن ها می توانند روزهایی مملو از صمیمیت و شادی داشته باشند. تا جایی که تجربه ثابت کرده نیمی از موفقیت تحصیلی کودکان مرتبط با برخورداری از خانواده ای سالم و آرام است.

شخصیت یک فرد در دوران کودکی وی شکل می گیرد و شخصیت هر فردی در دوران کودکی تحت تاثیر و آموزش خانوادگی وی قرار دارد. بنابراین شکل گیری شخصیتی هر فرد با زندگی خانوادگی او رابطه مستقیم دارد. خانواده کمک می کند تا هر فردی از کودکی به خوبی و در امنیت رشد یافته و آموزش ببیند. بنابراین زندگی خانوادگی در تصمیمات و رفتارهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، اخلاقی و آموزشی هر شخص تاثیر بسیاری دارد.

هنگامی که محیط خانواده خوب و عاری از خشونت یا استرس باشد، رشد و شکوفایی هر شخص با آرامش همراه است و فرد در دوران زندگی خود خوشحال تر است. به همان صورت نیز مشکلات خانوادگی و فشارهای روانی فرد را دچار تنش ها و عوارض زیادی در زندگی اجتماعی اش می کند. فردی که دارای مشکلات خانوادگی است در آینده دچار درگیری های شغلی، آموزشی و ارتباطی می شود. مقابله با شرایط بحرانی نیز تا حد زیادی به محیط پرورش هر شخص بستگی دارد. فردی که همواره در خانواده مورد تشویق قرار می گیرد و از تربیت درستی بهره می برد، دارای اعتماد به نفس بیش تری می شود و مسئولیت پذیر بار می آید.

بخوانید :   علت اصلی جدایی همسران از یکدیگر چیست؟

ra4 1652 آموزش عشق ورزی به فرزندان

لذا با این مقدمه به نظر می رسد برای داشتن انرژی بیشتر در برخورد با مشکلات و سختی های پرورش فرزندان، زن و مرد نیاز دارند با ترفندهای مختلف زمانی را به خودشان اختصاص بدهند.

راهکارهایی که در این مقاله ارایه شده تا حدودی به زوج ها کمک می کند تا مشکلات مرتبط با فرزندانشان را کاهش بدهند:

– در صورتی که فرزندان کوچک هستند، کمک گرفتن از یک خویشاوند خوب و مطمئن، کمک بسیاری می کند تا زن و شوهر حداقل دوبار در ماه بتوانند زمانی را به یکدیگر اختصاص داده و تفریح و گردشی بیرون از منزل داشته باشند.

– از کم ترین زمان نیز برای بودن در کنار هم می توان بهره برد. غذا خوردن دو نفره در ساعاتی که فرزندان در مدرسه هستند. یا یک قرار ملاقات کوتاه بین روز امکانات زیادی به زن و شوهرها می دهد تا بتوانند عشق و علاقه شان به همدیگر را با طراوت نگه دارند.

– صحبت و گفتگوی دو نفره بعد از خواب رفتن فرزندان جهت تبادل اطلاعات روزمره و ابراز محبت به یکدیگر، راهکار دیگری است که به تفاهم زوج ها کمک می کند.

– زمانی که زن و مرد، صبح هنگام زودتر از فرزندان خود بیدار شوند زمان مفید و دو نفره ای برای صحبت با یکدیگر و شروع یک روز فرح بخش در اختیار خواهند داشت.

بخوانید :   رازهای زنان که از مردان پنهان می کنند!

– شرکت در مراسم و جشن های خانوادگی یا دوستانه به صورت دو نفره به تمام زوج ها توصیه می شود.

– ارتباط بین زوجین، باید مقدم بر ارتباط هر یک از آنان با فرزندان است . در خانواده ی سالم، فرزندان بین پدر و مادر قرار نمی گیرند، بلکه زیر مجموعه ی والدین هستند .

– اغلب زنان و مردان بعد از گذشت چند سال از شروع زندگی مشترک، در طول روز فقط زمان هایی با یکدیگر تماس می گیرند که بخواهند کاری یا وظیفه ای را در خصوص کارهای خانواده، یا فرزندان به همدیگر یاد آور شوند. در حالی که بهتر است زن و مرد در طول روز تماس هایی فقط جهت احوالپرسی از همدیگر نیز داشته باشند.

فرزندان خانواده بیشتر از هر چیزی نیازمند احساس امنیت در خانواده و اطمینان خاطر از علاقه پدر و مادرشان به یکدیگر هستند. استفاده از راهکارهای ویژه جهت نشان دادن محبت به طرف مقابل می تواند موجب همبستگی بیشتر آنان جهت رفع مشکلات فرزندان شود.

منابع: دوهفته نامه خانواده، سایت رشد همراه با تغییرات و اضافات

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي