دوز سوم واکسن کرونا از چه نوع باید باشد؟

متاسفانه با غالب شدن ویروس اُمیکرون در کشور ، تمامی افراد با گروه سنی 18 الی 60 سال ، بایست با رعایت تمامی نکات که در ادامه شرح داده ایم ؛ برای تزریق دوز سوم یا دُز یادآور هر چه سریعتر اقدام کنند.

دوز سوم واکسن کرونا چه واکسنی بزنیم ؟

دوز سوم واکسن کرونا از چه نوع باید باشد؟

طبق مطالعاتی که منتشر شده به نظر می رسد ایمنی ناشی از واکسن ها  ۶ تا ۸ ماه پایدار باشد و بعد از این مدت ایمنی حاصل از واکسن افت نسبی پیدا می کند، برای افزایش حداکثر ایمنی همزمان با ادامه برنامه واکسیناسیون نوبت اول و دوم؛ تزریق دوز یادآور هم دنبال گردد.

مطالعات نشان داده است افرادی که دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌ اند، در مقایسه با افرادی که از دوز دوم واکسن‌شان حداقل ۵ ماه گذشته است، ۹۳ درصد کمتر در خطر بستری شدن در اثر ابتلا به کوید۱۹ هستند. همچنین شدت بیماری و خطر مرگ ناشی از ویروس کرونا در افرادی که دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند به‌ترتیب ۹۲ و ۸۱درصد کمتر خواهد شد.

به دنبال اجرای طرح تزریق دوز سوم واکسن کرونا به سالمندان بالای 60 سال و افراد با بیماری‌های خاص، کمیته علمی کشوری ستاد مقابله با کرونا در جلسه اخیر خود تصویب کرد که تمامی افراد 18 تا 60 سال کشور نیز به ترتیب اولویت، دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند.

این کمیته به دلیل احتمال شیوع سویه جدید ویروس کرونا به عنوان «امیکرون» که اخیرا در افریقا مشاهده شده، برای جلوگیری از ایجاد موج جدید ابتلا در کشور، این مصوبه را به وزارت بهداشت ابلاغ کرده است. با این حال برخی افراد هنوز نمی‌دانند باید برای تزریق دوز بوستر (تقویتی)، به چه مراکزی مراجعه کنند یا چه مدارکی می‌بایست همراه خود داشته باشند.

یکی از مرجع‌های قابل اطمینان برای دریافت اطلاعات کامل درخصوص مراکز واکسیناسیون، اپلیکیشن «بلد» است که تلاش کرده علاوه بر ارائه آدرس و مسیریابی مراکز واکسیناسیون، اطلاعات دقیقی درخصوص تزریق دوز سوم واکسن کرونا نیز به کاربران ارائه دهد.

می‌توانید در اپلیکیشن «بلد»، به بخش مربوط به مراکز تزریق واکسن کرونا وارد شوید تا علاوه بر آدرس و تلفن و مسیر دقیق دستیابی به این مراکز، اطلاعات کاملی درباره تزریق دوز سوم نیز به دست آورید.

دوز سوم چه زمانی باید تزریق شود؟

بر اساس اعلام رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، افرادی که دو دوز واکسن سینوفارم یا برکت (واکسن‌های غیرفعال) دریافت کرده‌اند و حداقل چهارماه از تزریق دوز دوم آنها گذشته باشد، می‌توانند با مراجعه به مراکز تزریق واکسن (براساس اولویت اعلام شده توسط وزارت بهداشت)، دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کنند.

دوز سوم واکسن کرونا از چه نوع باید باشد؟

چه مدارکی برای تزریق دوز سوم لازم است؟

همراه داشتن کارت واکسن و کارت ملی برای تزریق دوز سوم ضروری است.

توصیه شده افراد برای دریافت دوز سوم ترجیحا به همان مرکزی مراجعه کنند که دوز اول و دوم را دریافت کرده‌اند؛ اما در غیر اینصورت، واکسیناسیون در همه مراکز قابل انجام است و نیازی نیست از این بابت نگرانی داشته باشید.

دوز سوم واکسن کرونا از چه نوع باید باشد؟

برای تزریق دوز سوم نیاز به نوبت‌گیری اینترنتی نیست؛ اما قبل از مراجعه به مراکز واکسیناسیون، حتما سری به «بلد» بزنید تا بتوانید مراکز خلوت را انتخاب کرده و در صف‌های طولانی معطل نشوید.

واکسن دوز سوم از چه نوع باید باشد؟

بر اساس مصوبه کمیته فنی واکسیناسیون، دریافت کنندگان واکسن «سینوفارم» می‌توانند برای دوز سوم «سینوفارم» یا «آسترازنکا» یا «پاستو کووک پلاس» تزریق کنند.

دوز سوم واکسن کرونا از چه نوع باید باشد؟

همچنین کسانی که در دوز اول و دوم واکسن «برکت» دریافت کرده‌اند، برای دوز سوم می‌توانند واکسن «برکت» یا «سینوفارم» یا «آسترازنکا» دریافت کنند.

دریافت کنندگان «اسپوتنیک» در دوز اول و دوم، باید برای دوز سوم واکسن «آسترازنکا» و دریافت کنندگان «آسترازنکا» نیز می‌بایست برای دوز سوم حتما واکسن «آسترازنکا» تزریق کنند.

واکسن اسپایکوژن و تزریق دوز سوم

اسپایکوژن، واکسن استرالیایی-ایرانی کرونا، حاصل همکاری مشترک شرکت سیناژن و شرکت Vaxine استرالیا است.

ایمنی بالا و سابقه طولانی استفاده از پروتئین نوترکیب در ساخت انواع واکسن‌ها از جمله واکسن آنفلوانزا، هپاتیت، ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) و داروهایی چون انسولین از ویژگی‌های مهم واکسن سیناژن است. بنابراین، نگرانی کمتری درباره عوارض جانبی ناشی از واکسن دارای پلتفرم پروتئین نوترکیب (مانند اسپایکوژن) وجود دارد.

با پلتفرم پروتئین نوترکیب، عوارض کمتری نسبت به بقیه انواع واکسن‌ها رخ می‌دهد و عوارض خاصی که با واکسن‌های با تکنولوژی جدید مانند mRNA گزارش شده، با واکسن پروتئین نوترکیب مانند واکسن اسپایکوژن تجربه نمی‌شود.

در بررسی واکسن اسپایکوژن در فاز 2 کارآزمایی بالینی، افراد با سابقه ابتلا به کرونا با تزریق یک دوز از واکسن سیناژن به ایمنی مشابه با ایمنی دو دوز واکسن دست یافتند. این وضعیت مشابه با اثر تقویت‌کنندگی پاسخ ایمنی که در دوز سوم واکسن اتفاق میفتد و ظرفیت واکسن اسپایکوژن را برای استفاده به عنوان گزینه دوز بوستر واکسن نشان می‌دهد.

نتایج چند مطالعه از جمله تحقیق انجام شده در NIH انگلستان نیز افزایش میزان ایمنی با تزریق دوز تقویتی واکسن را در هر نوع واکسن نشان داده است. نکته مهم‌تر اما این جاست که در افرادی که نوع واکسن در دوز بوستر متفاوت بوده است، میزان تولید ایمنی تا چند برابر بوده است. به همین دلیل برخی کارشناسان به تزریق واکسنی با نوع تکنولوژی متفاوت در دوز سوم توصیه می‌کنند.

پلتفرم واکسن اسپایکوژن متفاوت از نوع تکنولوژی واکسن‌های دیگر است که تاکنون در واکسیناسیون کشوری تزریق شده است. با توجه به جنبه‌های مختلف که در این مقاله مطرح شد، می‌توان واکسن اسپایکوژن را گزینه مناسبی برای تزریق دوز سوم واکسن دانست.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه