واکنش کاربران به حذف دختران از جلد کتاب ریاضی

دسته بندي : اجتماعی,⭐ اخبار
تاريخ : 21 شهریور

حذف دختران از تصویر جلد کتاب ریاضی سال سوم دبستان توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ، واکنش های بسیاری از سوی کاربران در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت. در ادامه جزییات خبر را بخوانید

علت حذف تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی به شرح ذیل بیان شده است .

واکنش کاربران به حذف دختران از جلد کتاب ریاضی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش دلیل حذف تصویر دختران از جلد کتاب ریاضی سال سوم ابتدایی را خلوت شدن تصویر ذکر کرد. به گفته این سازمان، تصویر قبلی «بسیار شلوغ» بود و پیشنهاد بررسی ‌کنندگان کتاب از «منظرهای هنری، زیباشناسی و روانشناسی » این بود که تصویر خلوت‌تر شود.

واکنش کاربران به حذف دختران روی جلد کتاب ریاضی

پس از حذف دختران از روی طرح جلد کتاب ریاضی سوم دبستان، برخی از کاربران در توئیتر این دو طرح از چهره مریم میرزاخانی ریاضی ‌دان فقید ایرانی را برای روی جلد کتاب پیشنهاد داده‌اند.

این طرح توسط محمدرضا برخورداری منتشر شده است.

واکنش کاربران به حذف دختران از جلد کتاب ریاضی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

واکنش کاربران به حذف دختران از جلد کتاب ریاضی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

واکنش باران نیکراه (گوینده و مجری ایرانی )

حالا تاریخ‌ها خوانده‌ام از زنده به گور شدنِ دختران، داستان‌ها شنیده‌ام از داس‌ها، تصویرها دیده‌ام از تجاوزها اما…
دختران زیادی دیده‌ام که دست روی زانوهایشان گذاشته‌اند و بلند شده‌اند… .

مهدی احمدیان کاریکاتوریست با انتشار عکس زیر نوشت :

واکنش کاربران به حذف دختران از جلد کتاب ریاضی, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

در حق دختران و زنان در این مملکت گل و بلبل به اندازه ی کافی اجحاف صورت گرفته، نمیتونید با این شامورتی بازی ها نیمی از این جامعه رو نادیده بگیرید.
ظاهرا هم گفتند این حذف چهره ی دختران از روی جلد ریاضی سوم در جهت ساختارهای زیبایی شناسی بوده
آخه یکی نیست به این قماش بگه شما یه نگاه به آیینه بنداز ببین چقدر از زیبایی شناسی بهره بردی؟

نرگس صفاریان (نویسنده) در این باره چنین نوشت :

غمگینم، غمگینیم آقای وزیر، آقایان مسئول و شما ای کسانی که در صدر امور نشسته و برای ذهنیت و روان و آموزش فرزندان این خاک تصمیم گرفته و باقصد و بدون قصد! اجرایی‌اش می‌کنید.

هیچ فکرش را نکرده‌اید که این تبعیض آشکار – در حق کودکان لااقل – زیادی بی‌انصافی‌ست؟ شماها خودتان تصویر دخترانتان را از قاب‌های عکس خانوادگی‌تان هم حذف می‌کنید؟ خط خطی می‌کنید؟ فقط پسرانتان حق دوست داشته‌شدن، مطرح بودن و دیده شدن دارند؟ چه خصومتی‌ست که دارید یک‌بند به جان دختران بی‌پناه سرزمینم تزریق می‌کنید؟ که مدام حس کنند حقوق نداشته‌شان را پسران و مردان چپاول کرده‌اند؟ که بی‌اراده پر از خشم باشند از جنس مرد؟ که از همان ابتدای کودکی عزت نفسشان سرکوب شود؟ که میرزاخانی‌ها به خارج از مرزها پناهنده شوند و افتخارآفرینی‌ها‌شان در کتاب‌های درسی کشورهای دیگر ثبت شود و شما نهایت تلاش و الگوپردازی‌تان این باشد که نقش هیچ دخترک و جنس مونثی روی هیچ جلد و صفحه‌ای نمانده‌باشد؟؟
دمتان گرم، جداً که خلاقانه و پرشور عمل می‌کنید.

دارم حس می‌کنم زمان، واپس رفته، بازگشته‌ایم به عصر حجر، گورهای مجازی کنده‌اند و دارند دانه دانه دختران و روان و عزت نفسشان را زنده زنده دفن می‌کنند، آن‌هم به یکباره و دسته جمعی.
در دوره‌ی تاریخی بدی سرمی‌کنیم، آنقدر که دلت به حال دختران بلندپرواز و معصومی که شوق پرواز دارند و بال پرواز نه، می‌گیرد، آنقدر که شاید اگر دختری داشته باشی، ناگزیر به آن‌سوی آب‌های روان و به حکمت خدا بسپاری‌اش، تا مگر از خصومت و تبعیض و سوگیری‌ها، در امان باشد،
تا مگر فضایی داشته باشد برای بال گشودن، برای پرواز…

من یک انسانم، یک زنم، یک دخترم، دارم تلاش می‌کنم برای بالندگی، برای رشد، برای تاثیرگذاری، برای بهبود جهان، من هستم! مرا حذف نکنید!

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي