خودکشی دانش آموز 11 ساله به دلیل نداشتن گوشی + جزئیات

متاسفانه روز یکشنبه 20 مهر 99 ، خبری مبنی بر خودکشی دانش آموز 11 ساله بوشهری به دلیل نداشتن گوشی تلفن همراه منتشر شد . این خبر توسط والدین محمد موسوی ‌زاده در گفت ‌و گو با رسانه‌ها تایید شد. در ادامه شرح کامل خبر را بخوانید

خودکشی دانش آموز 11 ساله به دلیل نداشتن گوشی!

خودکشی دانش آموز 11 ساله به دلیل نداشتن گوشی + جزئیات

روز یکشنبه ۲۰ مهر رسانه‌ها از خودکشی این دانش‌آموز “به دلیل نداشتن گوشی همراه” برای استفاده از شبکه آنلاین آموزش و پرورش (شاد) خبر دادند. این حادثه بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت و بار دیگر موضوع فقر و تبعیض در دسترسی به امکانات و آموزش را در ایران مطرح کرد.

یک روز بعد از اعلام خبر والدین محمد موسوی‌زاده در گفت‌وگو با رسانه‌ها تایید کردند که فرزند آنها خودکشی کرده است.

خودکشی دانش آموز بوشهری

با وجود این علی یزدانی‌پور، دادستان شهرستان دیر به خبرگزاری ایرنا گفت “هنوز علت مرگ این دانش‌آموز معلوم نیست و پزشکی قانونی نظر خود را اعلام نکرده ‌است. البته تحقیقات برای مشخص شدن علت و انگیزه این حادثه در دست انجام است و دستور دفن جسد روز گذشته (یکشنبه) صادر شد.”

اختلاف بر سر علت خودکشی

آموزش و پرورش استان بوشهر روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد “دسترسی نداشتن به تلفن همراه و کلاس‌های آموزش مجازی” دلیل مرگ محمد موسوی‌زاده نبوده اما مادر این دانش‌آموز در مصاحبه‌ای با رد این بیانیه گفت “تنها دلیل غصه پسرم که باعث شد این بلا را سر خودش بیاورد همین نداشتن گوشی بود.”

فاطمه نجار، مادر محمد موسوی‌زاده، به خبرگزاری رکنا گفت که گوشی پسرش که با آن در کلاس‌های مجازی شرکت می‌کرد خراب شده بود و “ما هم توان مالی برای خرید آن نداشتیم.”

با وجود این عادل موسوی‌زاده، پدر محمد، گفته است که اگر چه او “هر روز درخواست خرید گوشی نو و تبلت داشت اما هنوز برای ما انگیزه این اقدام فرزندم مشخص نشده که او برای چه دست به خودکشی زده ‌است‌.”

آموزش و پرورش بوشهر در اطلاعیه‌اش گفته بود که محمد موسوی زاده به دلیل شرایط مربوط به شیوع کرونا از ۱۵ شهریور “به درخواست ولی دانش‌آموز” در مدرسه حضور نداشته و “در این مدت با استفاده از تلفن همراهی که مدیر مدرسه با هزینه شخصی در فروردین ماه ۹۹ به وی اهدا کرده بود تا آخرین ساعت روز حادثه در سامانه شاد به صورت فعال و در کلاس‌های درس مجازی آنلاین شرکت داشته است.”

اما مادر محمد این ادعای آموزش و پرورش بوشهر را هم رد کرده و گفته: “مدیر مدرسه محمد چند بار گفته بود که می خواهد به سه دانش آموز گوشی بدهد اما این اتفاق نیفتاد.هیچ گوشی‌ای در کار نبود و تنها دلیل غصه پسرم که باعث شد این بلا را سر خودش بیاورد همین نداشتن گوشی بود.”

با شیوع دوباره کرونا در ایران بسیاری از دانش‌آموزان از طریق سامانه شاد یا “شبکه آموزشی دانش‌آموز” به صورت آنلاین در کلاس‌های درس شرکت می‌کنند.

این شبکه از طریق اپلیکیشن‌ شاد روی تلفن‌ همراه هوشمند یا تبلت در دسترس است.

از زمان راه‌اندازی این سامانه بارها موضوع عدم دسترسی دانش‌آموزان در خانواده‌ها و مناطق محروم به این سامانه دلیل نداشتن توان مالی برای تهیه گوشی موبایل یا تبلت مطرح و درباره پیامدهای آن هشدار داده شده است.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه