دانلود فیلم خارجی رایگان

روش های آموزشی مفهوم زمان برای کودکان

دسته بندي : خانواده,سبک زندگی
تاريخ : 8 دسامبر

مفهوم زمان برای کودکان بین سه تا چهار سال گنگ و مبهم است. به همین دلیل انتظار کشیدن برای این رده سنی کودکان مفهومی ندارد. و آن ها را بیقرار می کند. در ادامه مقاله روش های آموزشی مفهوم زمان برای کودکان را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

روش های آموزشی مفهوم زمان برای کودکان

روش های آموزشی مفهوم زمان برای کودکان, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

 

مفهوم زمان در ۲ تا ۳ سالگی

با وجود اینکه گفتیم درک مفاهیم زمانی برای کودکان کم سن و سال دشوار است، می‌توانیم مطابق با سن آن‌ها آموزش زمان‌بندی و چارچوب‌های زمانی را شروع کنیم. در ۲ سال اول، تقریبا زمان برای کودک معنی خاصی ندارد. آنها در لحظه اکنون زندگی می‌کنند و هر لحظه برای آن‌ها جدید و تازه است. به همین علت است که کودک یک لحظه در حال گریه است و لحظه‌ی دیگر در حال خنده. کم کم آنها مفاهیم «به‌زودی» و «صبر کن» را یاد می‌گیرند.

زمان‌های گذشته و آینده برای کودکان سه ساله واضح‌تر می‌شود. در جمله‌های واضح، آنها می‌توانند بین «قبل» و «بعد» تمایز قائل شوند. مثلا قبل از خوردن، دست‌ها شسته شود. میریم خونه‌ی مادربزرگ و بعد میریم پارک.

 

مفهوم زمان از ۴ سالگی به بعد

 

بچه‌ها در ۴ سالگی، از واژه‌هایی مثل قبل، بعد، روز، شب، صبح، دیروز، الآن، بعدا و غیره استفاده می‌کنند. اما مدت زمان این واژه‌ها همچنان مبهم باقی می‌مانند مگر اینکه ما آنها را در تجربه‌های روزمره و به همراه یک معیار یا نشانه به‌کار ببریم و بچه‌ها آنها را به صورت عینی تجربه کنند. به عنوان مثال، جمله «بعد از اینکه بابا از سر کار اومد شام می‌خوریم»، در مقایسه با «ساعت ۶ شام می‌خوریم» برای کودک قابل فهم‌تر است.

نشانه‌ها (مثلا بعد از اینکه بابا اومد)  به کودک کمک می‌کنند تا اتفاقات را در طول روز پیش‌بینی کند. کودک زمانی که می‌داند بعد از یک اتفاق یا عمل، قرار است چه اتفاقی بیافتد احساس امنیت بیشتری می‌کنند. سعی کنید از نشانه‌ها استفاده کنید و آن‌ها را با اتفاقاتی که کودک می‌شناسد مرتبط کنید: «صبح، تو از خواب بیدار میشی و صبحانه می‌خوری»، «ظهر نهار می‌خوریم»، «فردا، بعد از خواب، تو می‌ری مهدکودک».

در حدود ۵ تا ۶ سالگی کودک می‌تواند فصل‌ها، روزهای هفته، ماه‌های سال و تاریخ‌های مهم (مثل تاریخ تولد خودش) را نام ببرد. بین ۶ تا ۸ سالگی می‌توانند ساعت‌های عقربه‌ای را بخوانند.

 

راهکارهای آموزش مفهوم زمان برای کودک

روش های آموزشی مفهوم زمان برای کودکان, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

 

قبلا در کودکت درباره راه هایی برای آموزش ساعت به کودکان صحبت شده است. در ادامه نیز چند پیشنهاد جدید ارائه می‌کنیم:

  • یک تقویم جذاب و مناسب با سن کودک تهیه کنید و از کودک بخواهید روزهایی که گذشته‌اند را رنگ کند (آموزش گذر زمان).
  • یک روز خاص مثل روز تولد را در تقویم مشخص کنید و از کودک بخواهید تا روزهای باقی‌مانده تا آن روز را بشمارد و هر روز که می‌گذرد آن را رنگ کند.
  • از لحظات مختلف یک روز عکس بگیرید، از کودک بخواهید این لحظات را به ترتیب زمانی مرتب کند. این کار به رشد مفهوم زمان در کودک کمک می‌کند.
  • یک ساعت بکشید و در هر ساعت، کاری که قرار است اتفاق بیافتد را بکشید. مثلا ساعت هشت نقاشی نان و پنیر (صبحانه)، ساعت دو نقاشی تاب و سرسره (پارک) و …
  • یک تقویم هفتگی روی مقوا بکشید و از کودک بخواهید اتفاقاتی که می‌توان به هر روز در طول هفته ربط داد را نقاشی کند. مثلا شنبه کلاس شنا، یکشنبه خانه مادربزرگ و….
  • خواندن کتاب داستان نیز به رشد مفهوم زمان در کودک کمک می‌کند. از آنجا که کتاب‌های داستان متشکل از مقدمه، اتفاق اصلی و پایان هستند، این خود به کودک کمک می‌کند که چارچوب زمانی و زمان‌بندی را متوجه شود.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي