4 خصلت زن و شوهرهای خوشبخت

زن و شوهرهای خوشبخت همیشه اخلاقیات بخصوصی دارند که همیشه شاد و خوشبخت هستند

تداوم با نشاط یک زندگی زناشویی نیازمند گذشت و ایثار است، چرا که وقتي همسران ندانند چگونه گذشت كنند، ناراحتي ها انباشت مي شوند و دست آخر به یک روابط سرد و ناراحت کننده منجر مي شود.

به گزارش مهر، زندگی زناشویی اگر بر اساس محبت و صداقت بنا نهاده شود می تواند خوشبختی و آرامش را برای طرفین درپی داشته باشد. البته اصولی وجود دارد که که رعایت آنها می تواند روند کلی زندگی زناشویی را با موفقیت و شادکامی همراه کند.

4 خصلت زن و شوهرهای خوشبخت

در زندگي زناشويي تمركز روي چيزهاي مثبتي كه يك رابطه را خوب و زنده نگه مي دارد، بسيار مهم است. محققان مي گويند براي اينكه يك رابطه به كاركرد خود ادامه دهد، لازم است كه نسبت خاصي از خوبي در مقابل بدي وجود داشته باشد واين رقم حيرت آورپنجاه پنجاه نيست بلكه پنج به يك است.در مقابل هر تعامل منفي يا تنش زا بايد پنج تعامل مثبت وجود داشته باشد.به برخي از اين ابعاد مثبت اشاره مي كنيم.

دوستي
خصلتی كه در صدر ليست زن وشوهرهاي خوشبخت به چشم مي خورد، دوستي است كه شامل سهيم شدن علايق و افكار است. هم فرمول از پيش تعيين شده اي در مورد اينكه همسران چه مدتي را بايد با هم صرف فعاليت هاي مشترك كنند تا يك پيوند زناشويي به تاثيرگذاري خود ادامه دهد، وجود ندارد، اما به طور قطع، واضح است زن وشوهرهايي كه علايق مشتركي براي اينكه در مورد آن صحبت كنند دارند، مزيت ويژه اي درخوب نگه داشتن زندگي زناشويي خود دارند.

وقتي زن و شوهر در چيزي غير از خانه وبچه ها با هم مشترك نيستند، گفتگوهايشان خيلي سريع بر روي مشكلات متمركز مي شود. پدر ومادر نه فقط به عنوان دستيار يكديگر در تربيت بچه ها بلكه به عنوان يار ومونس همديگر بايد با هم خوش بگذرانند و از وجود يكديگر لذت ببرند. پدر ومادرهايي كه علايق و سرگرمي هاي مشترك دارند، گفتگو هاي شاد ودلپذيري براي شنيدن بچه هايشان دارند. به خاطر اينكه اين نوع رابطه زناشويي جذاب و با مزه است، احتمالا بچه ها باور”ازدواج يعني دوستي”را به طرحواره شان وارد مي كنند. وارد كردن دوستي وخوشي به زندگي زناشويي منبع تغذيه اي براي زن وشوهر فراهم مي كند كه آنها را در لحظات دشوار سر پا نگه مي دارد و حتي به آنها انگيزه بيشتر براي ادامه تلاش در جهت سرزنده نگه داشتن زندگي زناشويي مان مي دهد.

سپاسگزاري
زوج هاي خوشبخت قادرند كه احساس خوشبختي همسران خود را با ابراز قدرداني مضاعف كنند. زنان شاغل مي گويند كه وقتي شوهرانشان از آنها سپاسگزاري مي كنند، آن وقت هر كاري “شدني” است. تنها زماني كه احساس مي كنند كسي قدر آنها را نمي داند فشار كار از يك طرف و گرداندن خانه از طرف ديگر موجب آزردگي آنها مي شود.

بيشتر پدر ومادرها از اينكه مي توانند از وجود يكديگر در نگهداري بچه ها كمك بگيرند سپاسگزار هستند، اما تعداد كمي از آنها وقتي را براي گفتن اين مسئله مي گذارند. بچه هايي كه در اطراف والدين دلخور و دور از هم هستند مي آموزند كه روياي”عشق جاويد” فريبي بيش نيست. عدم سپاسگزاري از سوي والدين در بچه ها احساسي از بي ارزشي و ناخوشايندي نسبت به ازدواج ايجاد مي كند. بچه هايي كه والدينشان قادر هستند همكاري يكديگر را تصديق و براي آن ارزش قائل شوند، مي بينند كه همسرانشان چقدر مي توانند براي هم مهم باشند. حسن نيت و اساس مثبتي كه از طريق سپاسگزاري به وجود مي آيد به بچه ها اهميت تشويق و تحسين را ياد مي دهد وبيشتر احتمال دارد كه در دادن و دريافت آن در روابطشان با ديگران راحت باشند.

خنده و شوخي
توانايي با هم خنديدن نيز به عنوان يكي از مولفه هاي كليدي يك زندگي زناشويي سعادتمندانه محسوب مي شود. شوخ طبعي مي تواند به زوجين كمك كند نگذارند مشكلات پايشان را از گليمشان دراز تر كنند. البته اين بدان معنا نيست كه بايد از تمام مسائل و اختلافات با مسخره بازي گذشت. زماني كه والدين مي توانند با همديگر بخندند و از شوخي براي پشت سر گذاشتن لحظات دشوار استفاده كنند بچه ها هم از تنشي كه در ساير خانواده ها منجر به ايجاد دلهره و نگراني مي شود جان سالم به در مي برند.

گذشت
عليرغم وجود حسن نيت، زنان وشوهران اغلب يكديگر را نااميد يا اذيت مي كنند. زن وشوهرهايي كه قادرند با هم وقتي گفتگويي پيش مي آيد صحبت كنند و خشمشان را تخليه كنند، از امتيازبي نظيري در زندگي شان برخوردارند. دانستن اينكه چگونه گذشت كنيم توانايي در اعتماد كردن به يكديگر است و باور به اينكه خوبي احيا شدني است.اين امر تنها در صورتي روي مي دهد كه طرفي كه آزرده شده بتواند آزردگي اش را با طرف مقابل مطرح كند كه او هم بايد به تبع آن، مسئوليت ايجاد اين ناراحتي را بر عهده بگيرد. توانايي همكاري كردن براي حل مسائل و باز گرداندن صميميت به رابطه به خوبي فرصت پيروزي در زندگي زناشويي را به ما مي دهد.

پارسینه

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه