دانلود فیلم خارجی رایگان

4 باور غلطی که پدر و مادرها با آن درگیرند

تاريخ : 27 دسامبر

سن طلایی افزایش قد در کودکان همان سن بلوغ است و می‌توان با شناسایی فاکتورهای افزایش قد این میزان را به حداکثر خود رساند.

4 باور غلطی که پدر و مادرها با آن درگیرند, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

الهام مزلقانی متخصص نوزادان و کودکان  گفت: قد کودکان به مسائل ژنتیکی و هورمونی وابسته است.

 

توصیه ما به پدر و مادرهایی که به نسبت دارای قد کوتاه هستند توصیه می‌شود که مراقب باشند به موقع و قبل از سن بلوغ به پزشک مراجعه کنند تا پزشک با اقدام به موقع بتواند کمکی به افزایش قد کودک کند.

 

مزلقانی گفت: از موارد غیر ژنتیک می‌توان به کمبوی روی، کمبود خفیف پا شدید ویتامین A، آهن، کلسیم و ید اشاره کرد.

 

مزلقانی اظهار داشت: اگر کودکی قبل از بلوغ به پزشک مراجعه کند پزشک با بررسی منحنی رشد و مقایسه آن با استانداردهای جهانی اگر متوجه اختلافی شود تشخیص می‌دهد که کودک باید از نظر بیمار‌ی‌ها و اختلافات هورمونی بررسی و درمان شود و اگر از لحاظ هورمونی طبیعی تشخیص داده شد می‌توان با ترغیب کودک به ورزش و رژیم غذایی مناسب به افزایش قد کودک کمک کرد که حتی در مواقعی می‌توان ده سانتی‌متر به این افزایش قد کمک کنیم.

 

مزلقانی گفت: سن بلوغ در دختران دوازده تا چهارده سال است که این عدد در پسرها پانزده تا هفده سال می‌باشد که توصیه می‌شود کودکان ورزش‌هایی مثل والیبال و بسکتبال را مخصوصاً در سن ده تا هفده سالگی حتماً تجربه کنید چرا که این سن را می‌توان دوران طلایی برای کودکان و نوجوانان دانست.

 

وی اذعان داشت: نیاز روزانه روی را می‌توان در مصرف غلات و آجیل جستجو کرد. هویچ، خرمالو و میوه‌هایی که به رنگ نارنجی هستند به علت وجود بتاکاروتن در آن‌ها که منبع خوب ویتامین A هستند، همچنین شیر، پنیر، گل کلم، برگ کلم و دانه کنجد هم منابع خوب ویتامین A هستند باید دانست که ویتامین C به جذب آهن در بدن کمک شایانی می‌کند، فقرآهن موجب می‌شود که کودک وزن گیری خوبی نداشته باشد و قدش کوتاه شود همچنین چربی زیاد باعث می‌شود که پروتئین به حد نیاز به بدن کودک نرسد علاوه بر تغذیه دو عامل بسیار مهم در روند رشد کودک بسیار موثر است اول خواب آرام شبانه که باید عمیق باشد دوم در زمان فعالیت روزانه است زیرا در حالت ذکر شده هورمون‌های رشد به خوبی ترشح می‌شود.

 

فراهانی در رابطه با باورهای غلطی که در مردم وجود دارد گفت: چهار باور غلطی که تقریباً پدر و مادرها با آن درگیرند عبارتند از ۱ –اینکه قد ارثی است وهیچ پدر و مادر قد کوتاهی نمی‌توانند فرزند بلند قدی داشته باشد.۲- تجویز داروهای هورمونی قبل از سن بلوغ برای همه کودکان۳- مطمئن ترین راه افزایش قد جراحی است ۴- دستگاه‌های لرزاننده و طب سوزنی راهی مناسب برای افزایش قد است که باید حتماً توجه داشت که هیچ کدام از این باورها صحیح نیست و فاکتورهای افزایش قد ژنتیک، هورمون، ورزش، تغذیه سالم، سلامت بدن، تحرک، خواب کافی شب هستند.

منبع:جوان ایرانی

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي