3 هزار بیکار دکترای تخصصی دارند

طبق آخرین گزارش اعلامی از سوی مرکز آمار ایران در پایان سال گذشته در مجموع بیش از 2میلیون و 900 هزار نفر بیکار در کشور وجود دارند. هرچند مرکز آمار ایران در جزئیات این آمار مشخص نکرده که چه میزان از این بیکاران فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند اما نرخ بیکاری بیش از 25 درصدی جوانان نشان می‌دهد که از هر 4 جوان یک نفر بیکار است.

 

در مورد جزئیات بیکاری جوانان روز گذشته نیز آماری منتشر شد که طبق آن 768 هزار تحصیلکرده در 17 رشته متقاضی شغلی هستند و از این میان 3هزار و 388 نفر مدرک دکترای تخصصی دارند. طبق گزارش مهر، بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته 768 هزار بیکار در کشور دارای تحصیلات فوق‌دیپلم تا دکترای تخصصی هستند که در این بین 505هزار نفر دارای لیسانس و 207 هزار نفر فوق دیپلم هستند، ضمن اینکه بیشترین تعداد بیکاران دانشگاهی نیز در رشته‌های علوم انسانی و هنر، علوم اجتماعی، بازرگانی، حقوق و مهندسی ساخت و تولید هستند.

 

این در حالی است که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در روزهای اخیر در مراسم تودیع و معارفه وزرای اقتصادی کشور با اعلام اینکه امروز اشتغال و تورم 2 چالش اصلی و اساسی کشور محسوب می‌شود گفته است: دولت در نظر دارد برنامه‌هایی را به صورت فوری و اضطراری در حوزه اشتغال کشور اجرا کند. طی چند دهه اخیر جامعه با گرایش روزافزون جوانان برای ورود به دانشگاه‌ها مواجه بوده و این روند همچنان ادامه دارد. اغلب افرادی که دوره متوسطه تحصیلی را طی می‌کنند یک نگاه جدی برای ورود به دانشگاه و دریافت یک مدرک را دارند. این مسئله به حدی رسیده که امروز در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی که جوانان از آنها فارغ‌التحصیل می‌شوند، بازار کاری وجود ندارد و به اصطلاح بازار کار بسیاری از رشته‌ها اشباع شده است.

 

آن طور که برخی کارشناسان می‌گویند، یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن این شرایط شده است، ارتباط نداشتن صحیح و منطقی بین دانشگاه و بازار کار است تا جایی که هر یک از این بخش‌ها به صورت کاملا جزیره‌ای و جدا از دیگری کار می‌کنند. دانشگاه‌ها امروز در رشته‌های گوناگونی بدون توجه به نیاز واقعی بازار کار دانشجو تربیت می‌کنند، اما بازار کار تنها به آن بخشی از فارغ‌التحصیلان توجه دارد که بتواند نیاز واقعی خود به نیروی کار را برطرف کند. باقی ماندن این شرایط درباره اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و ناتوانی دانشگاه‌ها یا بی‌توجهی دانشجویان بر لزوم کسب مهارت‌های شغلی مورد نیاز بازار کار، باعث شده تا همواره نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که انتظار می‌رود باید در وضعیت مناسبی باشد، بیش از سایر گروه‌ها و حتی تا 2 برابر متوسط نرخ بیکاری کشور باشد.ناشناخته ماندن ظرفیت‌های قابل ارائه مراکز فنی و حرفه‌ای کشور در بحث مهارت آموزی و کم‌توجهی دانشجویان به نیازهای واقعی بازار کار، علاوه بر اینکه باعث افزایش تعداد بیکاران فارغ‌التحصیل در رشته‌های گوناگون شده است، زمینه بی‌اعتمادی کارفرمایان به این گروه‌ها را نیز دامن می‌زند؛ به نحوی که کارفرمایان تصور نزدیک به یقین دارند تنها مهارت فارغ‌التحصیلان جویای کار کشور در کنار داشتن یک مدرک تحصیلی است.

جزئیات بیکاری در رشته‌های دانشگاهی

بر این اساس مجموعا 768 هزار و 51 نفر بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی در کشور وجود دارد که از این تعداد 207 هزار و 310 نفر دارای مدرک فوق دیپلم، 505 هزار و 10 نفر دارای مدرک لیسانس، 52 هزار و 169 نفر فوق لیسانس و دکترای حرفه‌ای و 3 هزار و 388 نفر نیز دارای مدرک دکترای تخصصی هستند. بیشترین تعداد بیکاران در رشته‌های مهندسی، ساخت و تولید با 251 هزار و 402 نفر است و پس از آن نیز 222هزار و 112 نفر در رشته‌های علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق قرار دارند. از مجموع بیش از 768 هزار نفر بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی، 363 هزار و 740 نفر مرد و 404 هزار و 311 نفر نیز زن هستند. بالاترین تعداد مردان بیکار در رشته مهندسی، ساخت و تولید با 178 هزار و 461 نفر است و بیشترین تعداد زنان بیکار نیز با 134 هزار و 791 نفر در رشته علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل کرده‌اند.

 

مجموعا 100 هزار و 912 نفر مرد و زن در رشته‌های علوم انسانی و هنر بیکار هستند و 76 هزار و 191 نفر نیز در علوم، ریاضی و کامپیوتر جزء بیکاران محسوب می‌شوند. 38 هزار و 438 نفر در رشته‌های کشاورزی و دامپزشکی، 25 هزار و 997 نفر در رشته‌های بهداشت و رفاه (بهزیستی) و 17 هزار و 407 نیز در رشته خدمات بیکار هستند. از کل 768 هزار بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی کشور 13هزار و 45 نفر رشته تحصیلی خود را اظهار نکرده‌اند. از 52 هزار و 169 نفر بیکار فوق‌لیسانس و دکترای حرفه‌ای، 11 هزار و 886 نفر در رشته‌های علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل کرده‌اند و 12 هزار و 353 نفر نیز دارای مدرک رشته های مهندسی، تولید و ساخت هستند. 9 هزار و 607 نفر نیز در رشته علوم، ریاضی و کامپیوتر و 6 هزار و 781 نفر نیز در رشته علوم انسانی و هنر بوده‌اند. سهم سایر رشته‌ها از این موارد کمتر بوده است.

منبع: سلامت نیوز

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه