مطالب پيشنهادي

۸ استراتژی برای استفاده موثر از اوقات صبح

دسته بندي : سلامت,سلامت جسمی
تاريخ : 3 دسامبر
بازدید : 789

۸ استراتژی برای استفاده موثر از اوقات صبح

۸ استراتژی برای استفاده موثر از اوقات صبح, جدید 1400 -گهر

۸ استراتژی برای استفاده موثر از اوقات صبح

شما در دوران بزرگسالی حدوداً ۲۵۰۰۰ صبح از خواب بیدار می‌شوید، یک کم بیشتر یا کم‌تر.

بر اساس گزارشی از سازمان بهداشت جهانی، متوسط امید به زندگی در ایالات متحده آمریکا ۷۹ سال است. بیشتر افراد در کشورهای ثروتمند و توسعه یافته در حال نزدیک شدن به ۸۰ سال هستند. زنان در ژاپن با متوسط امید به زندگی در حدود ۸۶ سال بالاترین جایگاه را در این گزارش به خود اختصاص داده‌اند.

اگر از این ارقام استفاده کنیم و فرض کنیم که دوران بزرگسالی شما از سن ۱۸ سالگی شروع شود، شما ۶۸ سال به عنوان یک فرد بالغ و بزرگ سال در اختیار دارید. ( ۶۸ = ۱۸ -۸۶ )شاید به طور متوسط یک مقدار کم‌تر. اگر خوش شانس باشید شاید یک کم بیشتر.

۲۴،۸۲۰ روز = ( ۳۶۵ روز در هر سال) × ( ۶۸ سال به عنوان فردی بزرگ سال)

زمانی که متوجه این موضوع شدم، از خودم پرسیدم چطور می‌توانم روش استفاده از صبح‌های زندگی‌ام را بهبود و توسعه دهم. هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری باقی است، اما در این مقاله برخی از روش‌ها و استراتژی‌های خاص جهت به دست آوردن بیشترین نتیجه از ۲۵۰۰۰ صبح زندگی‌تان بیان شده است.

در ادامه این مقاله ۸ استراتژی برای استفاده موثر از اوقات صبح و کسب بیشترین نتیجه از این زمان بی نظیر بیان شده است :

۱-انرژی‌تان را مدیریت کنید، نه زمانتان

اگر چند لحظه در مورد این موضوع فکر کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که بعضی از وظایف و کارهایتان را در زمان‌های خاصی بهتر انجام می‌دهید. به عنوان مثال، انرژی مثبت و خلاق من صبح‌ها در بالاترین سطح خود قرار دارد، بنابراین مهم‌ترین کارهایم از جمله نوشتن مقالات را در این زمان انجام می‌دهم.

در مقابل، بعد از ظهرها را برای ملاقات‌ها، تلفن‌ها و پاسخ گویی به ایمیل‌ها اختصاص می‌دهم. نیازی ندارم که انرژی مثبت و مفید صبح‌هایم را برای این نوع کارها قرار دهم، بنابراین بعد از ظهرها بهترین زمان برای انجام آن‌هاست. دوست دارم تمرین‌های ورزشی خود را در غروب یا سر شب انجام دهم، بنابراین این اوقات را در باشگاه سپری می‌کنم.

شما از چه نوع انرژی در صبح‌ها برخوردار هستید؟ کدام کار یا وظیفه شما بیشترین هماهنگی را با آن انرژی دارد؟

۲-شاید شب قبل

من این کار با این که مهم است اغلب انجام نمی‌دهم، اما اگر روزانه فقط یک کار یا وظیفه را انجام می‌دهید و تنها بر آن تمرکز می‌کنید، بهتر است هر شب چند دقیقه وقت برای سازماندهی برنامه‌تان اختصاص دهید. به عنوان مثال، بعضی اوقات که این کار را انجام می‌دهم، عنوان و ساختار مقاله ای را که باید فردا بنویسم و لیستی از مواردی که باید به آن‌ها اشاره کنم را تهیه می‌کنم. این کار فقط ۱۰ دقیقه طول می‌کشد ولی در عمل باعث صرفه جویی حدود ۳ ساعت زمان می‌شود.

۳-تا ظهر ایمیل‌ها را باز نکنید

ساده به نظر می‌رسد. هیچ کس آن را انجام نمی‌دهد. همیشه برای باز کردن ایمیل‌هایم عجله داشتم، اما سرانجام متوجه شدم که هر چیزی می‌تواند چند ساعت صبر کند. هیچ کس راجع به یک موقعیت اضطراری برایتان ایمیل نمی‌فرستد (مرگ شخصی در فامیلتان و غیره)، بنابراین بهتر است ایمیل‌هایتان را در چند ساعت ابتدایی صبح به حال خود رها کنید.

۴-تلفن همراهتان را خاموش کرده و در اتاق دیگری بگذارید

روی میز همکارتان، یا حداقل جایی که جلوی دیدتان نباشد. این مطلب حالت اضطرار برای چک کردن پیام‌ها، فیس‌بوک یا توییتر و غیره را حذف خواهد کرد. هنگامی که شما وقتتان را با توجه کردن به امور بیهوده و بی معنی هدر می‌دهید، این تکنیک ساده می‌تواند امکان لغزش به سوی کار نصفه و نیمه را حذف کند.

۵-در مکانی خنک کار کنید

آیا تا به حال متوجه شده‌اید زمانی که در یک اتاق گرم کار می‌کنید احساس ضعف، بی حالی و تنبلی می‌کنید؟ پایین آوردن دما یا رفتن به اتاقی خنک‌تر ساده‌ترین روش برای متمرکز ساختن ذهن و بدنتان است.

۶-نشسته یا ایستاده

ذهن شما برای کارایی بهتر نیاز به اکسیژن دارد. ریه های شما برای پر کردن بدن شما با اکسیژن نیاز به انبساط و انقباض دارد. کافی به نظر می‌رسد، اما مشکلی وجود دارد : بیشتر مردم در حالی که خیره به مانیتور نگاه می‌کنند و مشغول تایپ کردن هستند بیش از حد نیز قوز می‌کنند. زمانی که شما بیش از حد قوز می‌کنید، قفسه سینه شما در حالتی خمیده قرار می‌گیرد و دیافراگم شما به قسمت پایینی ریه‌ها فشار می‌آورد. این وضعیت مانع از نفس کشیدن آسان و عمیق شما می‌شود. مستقیم بنشینید یا بایستید، بلافاصله  متوجه خواهید شد که راحت‌تر و کامل‌تر نفس می‌کشید. در نتیجه، مغز شما اکسیژن بیشتری جذب کرده و قادر به تمرکز بهتر خواهد بود.

نکته : وقتی می نشینم، معمولاً یک متکی در پشتم در قسمت پایین کمرم قرار می‌دهم، این کار از چرخش کمرم جلو گیری می‌کند و مستقیم‌تر و صاف‌تر نگه ام می‌دارد.

۷-به عنوان پاداشی برای سخت کوشی، بخورید

من روزه داری متناوب را تمرین می‌کنم، بدین معنی که اولین وعده غذایی‌ام را هر روز نزدیک ظهر می‌خورم. الآن ۲ سال است که این کار را انجام می‌دهم. این کار خواص درمانی زیادی دارد.

اما سلامتی و خواص درمانی این عادت فقط یک بخش پازل است. روزه می‌گیرم زیرا به من اجازه می‌دهد که از روزم بیشتر استفاده کنم. لحظه ای درنگ کرده و بدین مطلب فکر کنید که اکثر افراد روزانه چه زمانی را برای فکر کردن و برنامه ریزی در این مورد که چه غذایی بخورند صرف می‌کنند. با روزه داری متناوب، من هر روز یک ساعت زمان با عدم صرف وقت در مورد اینکه چه چیزی برای صبحانه بخورم، چطور بپزم و در نهایت تمیز کردن میز و ظروف، به دست می‌آورم. در عوض، صبح‌ها را صرف کار کردن بر روی وظایف کلیدی و مهم می‌کنم. سپس، غذایی خوب و وعده ای بزرگ به عنوان پاداش سخت کوشی‌ام به خودم هدیه می‌دهم.

۸-یک «روال قبل از بازی» برای شروع روز خود ایجاد کنید

من روزم را با خوردن یک لیوان آب شروع می‌کنم. بعضی‌ها روزشان را با ۱۰ دقیقه مراقبه آغاز می‌کنند. به همین ترتیب، شما هم باید سکانسی خاص برای آغاز کردن تشریفات صبح خود داشته باشید. این عادت کوچک با فرستادن سیگنالی به مغزتان این پیام را می‌دهد که باید در وضعیت کار، ورزش یا هر وضعیتی که برای انجام وظیفه‌تان ضروری است قرار گیرد. این روال قبل از بازی، به شما کمک می‌کند که بر بی انگیزه بودن غلبه کنید و کارهایتان را حتی اگر علاقه ای به انجامشان ندارید به پایان برسانید.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. شما صبحتان را چگونه آغاز می‌کنید؟ اولین یا شاید مهم‌ترین بخش از روزتان را صرف انجام چه کارهایی می‌کنید؟

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي