Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

گیاه الیسوم ، اطلاعات کامل درباره انواع گل زیبای الیسوم

تاريخ : ۲۱ اسفند
بازديد : 330

گیاه الیسوم یکی از گیاهان و یا گلهای بسیار زیبا می باشد.

در ادامه این مطلب اطلاعات کاملی درباره این گیاه زیبا همچون شرایط آب و هوایی مطلب ، گلدهی و … آشنا می شوید.

اطاعات کامل درباره گیاه الیسوم ، انواع گل الیسوم

alussum flower گیاه الیسوم ، اطلاعات کامل درباره انواع گل زیبای الیسوم

گل آلیسوم سفید و بنفش

مبدأ آن نواحی مدیترانه و جزایر قناری است. افزون بر رقم های یک ساله که بیشتر در گلکاری کشت و کار می شوند، چند ساله آن هم وجود دارد. ارتفاع حدود ۲۰ سانتی متر یا کمتر است و گسترش به نسبت وسیعی دارد. انشعابات گیاه زیاد بوده و هر انشعاب به خوشه ای از گل ختم می شود. گیاه در مرحله گلدهی به صورت فرشی از گل، زمین را می پوشاند. گونه های مختلفی از این گل وجود دارد که گونهmaritime  L.  دارای گل هایی به رنگ سفید، صورتی و بنفش است و به نام مروارید خوانده می شود. گل های مروارید، کوچک و دارای ۴ گلبرگ بوده و به صورت خوشه ای است که این خوشه به تدریج رشد می کند و در بالای آن گل های تازه باز می شوند. مناسب کاشت در حاشیه ها، سبدهای آویزان، بالکن و باغ های صخره ای می باشد.

    گونه syn.Aurinia saxatilis) Alyssum saxatil ) دارای گل های زرد است و در انگلیسی به آن سبد طلا (Basket of gold)  یا (Gold dust)  می گویند. در ایران به نام زعفرانی معروف است و نباید با مروارید اشتباه گرفته شود. این گونه چند ساله و همیشه سبز است.

940323 Gahar ir گیاه الیسوم ، اطلاعات کامل درباره انواع گل زیبای الیسوم

گل الیسوم زعفرانی

گلدهی

    پس از کاشت به نسبت سریع گل می دهد (پس از حدود ۶ هفته) و از اول بهار تا اواخر پائیز تا پیش از شروع سرمای شدید گلدهی آن ادامه دارد.

بخوانید :   نحوه مصرف قرص لووتیروکسین در ماه رمضان

نیازها

    به سرما مقاوم است. شرایط مناسب آن زمین های سبک و هوای آفتابی است. در خاک های شنی و خشک به خوبی رشد کرده و از نظر خاک حساسیت زیادی ندارد. سرزنی گیاه پس از اولین گلدهی باعث افزایش میزان گلدهی می شود. برای کنترل ارتفاع گیاه می توان از کاهش آبیاری و کوددهی، DIFمنفی و تنظیم کننده های رشد مانند آلار  B9 و پاکلوبوترازول استفاده کرد.

افزایش

    با بذر زیاد می شود. بذر آن اغلب در اواخر زمستان و اول بهار  کشت می شود. این گیاه به صورت خود کشت می باشد. در مرحله تندش بذر، به مقادیر زیاد نمک به ویژه آمونیوم بسیار حساس است.

نکته :

این گیاه به دلیل معطر بودن و داشتن بوئی شبیه عسل، بسیار مورد علاقه ی زنبور عسل می باشد بنابراین زنبور داران میتوانند با کاشت آن در باغ خود خیال ملکه را راحت کنند!!

به خاطر داشته باشد در باغ های صخره ای به دلیل شیب دار بودن وارتفاع داشتن استفاده از گیاهان رونده و مینیاتوری مثل همین آلیسوم، فرانکینیا،دیمرفوتکا،گازانیا،و غیره نتیجه ی بهتری میدهد!!

همچنین باغ شیشه ای توصیه میکند کاشت گیاهان رونده افقی به صورت توام با گیاهان عمودی به دلیل خنثی شدن دید،نتیجه بهتری میدهد مثل تصویر زیر:

بخوانید :   اسم دختر جدید ، اسم دختر ایرانی باکلاس

008055 Gahar ir گیاه الیسوم ، اطلاعات کامل درباره انواع گل زیبای الیسوم

آلیسوم

511397 Gahar ir گیاه الیسوم ، اطلاعات کامل درباره انواع گل زیبای الیسوم

535986 Gahar ir گیاه الیسوم ، اطلاعات کامل درباره انواع گل زیبای الیسوم

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي