گفتگو با سمیرا سمیعی ،مدیر برنامه های ماتئوس

تاريخ : 10 مارس

سمیرا سمیعی که به عنوان مدیربرنامه های لوتار ماتئوس وارد ایران شد با حضور در ایران غوغایی را در برخی مطبوعات ورزشی به پا کرد.

 گفتگو با سمیرا سمیعی ،مدیر برنامه های ماتئوس, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

سایت جام جم ورزشی – ماجرایی که او سال ها پیش با مهدوی کیا داشت تا این حد توجهات زیادی را به خود جلب کرد. البته از آن روزها زمان زیادی می گذرد و سمیرا سمیعی به عنوان یک بانوی موفق ایرانی در آلمان اکنون مدیربرنامه بسیاری از چهره های مشهور همانند لوتار ماتئوس است.

حرف‌های سمیرا سمیعی که یک فعال حرفه ای در فوتبال است را در گفت و گو با روزنامه ۹۰ می خوانید:

* سئوال مهم را همین اول می‌پرسم. لوتار ماتیوس چقدر گرفت تا راضی شد به تهران بیاید؟

من با تلویزیون ایران و تهیه‌کننده برنامه شبکه دو قرارداد دارم و باید به آن متعهد باشم. بر اساس آن قرارداد، من به عنوان مدیر برنامه‌های ماتیوس اجازه افشای جزئیات قرارداد و از جمله مبلغ آن را ندارم.

* یعنی حدودش را هم نمی‌توان گفت. شاید بدانید که حرف و حدیث در مورد مبلغ دریافتی ماتیوس زیاد است.

اجازه بدهید من به قانون عمل کنم و به تعهداتم پایبند باشم. فقط این را می‌توانید بنویسید که من به عنوان مدیر برنامه‌های ماتیوس یک ریال هم نگرفتم.

* یعنی هیچی؟

واقعا هیچی.

* از یک مدیر برنامه حرفه‌ای بعید است!

بله. حق دارید. اما من به خاطر ایران و به خاطر پدرم، پروفسور سمیعی هیچ مبلغی دریافت نکردم. این را هم بگویم که آقای اکبری تهیه‌کننده برنامه از بیماران پدرم هستند و به همین دلیل پیشنهاد دعوت از ماتیوس به تهران را پذیرفتم.

* اگر قرار بود پولی بگیرید درصدتان چقدر می‌شد؟

به هر حال من تنها ایجنت زن در فوتبال آلمان هستم و از مبالغ حرفه‌ای این کار آگاهم. بر اساس توافق طرفین یک قرارداد، ۵ تا ۲۰ درصد به مدیر برنامه تعلق می‌گیرد.

* یعنی ماتیوس هم درصدی به شما نداده؟

او که یکی از ستاره‌های فوتبال آلمان است سال‌ها من و خانواده‌ام را می‌شناسد. به عنوان دختر یک خانواده پولدار ایرانی فکر کنم خیلی «چیپ» بود که از ماتیوس در اولین دعوتش به ایران پول طلب می‌کردم. ماتیوس چه فکری پیش خودش می‌کرد! به هر حال این از نظر من یک (از پدرش می‌پرسد) لطف بود. یک گام مثبت برای کشورم.

* خب اگر قرار نبود لطف کنید از این قرارداد چقدر گیرتان می‌آمد؟

برایتان از آلمان مثال می‌زنم. اگر این کار را آنجا انجام می‌دادم حداقل ۵ هزار یورو می‌گرفتم.اما گفتم که به خاطر ایران و به خاطر پروفسور سمیعی هیچ چشمداشتی نداشتم.

* حالا چه شد که بحث حضور ماتیوس در تهران مطرح شد؟

شنیدم که از مدت‌ها پیش آقای اکبری اقدام کرده بود اما موفق نشده بود. البته این را فقط شنیده‌ام و نمی‌توانم با تاکید بگویم. به هر حال بعد از آن، این موضوع را با پدرم مطرح کرده بود و ایشان هم که می‌دانست من با ماتیوس قرارداد دارم از من خواست. من هم این موضوع را با لوتار در میان گذاشتم.

* راحت راضی شد؟

شاید اگر بگویم بخندید.

* بگویید قول می‌دهم نخندم.

من مدیر برنامه‌های چند ستاره بزرگ در آلمان هستم از جمله ماتیوس و برمه و پرمرته ساکر و…

وقتی به آنهاحضور در یک کشور دیگر را پیشنهاد می‌دهیم هزار و یک سئوال می‌پرسند. اما وقتی موضوع حضور در تهران را به لوتار پیشنهاد دادم با توجه به اعتمادی که به من و خانواده‌ام داشت خیلی سریع «اوکی» داد. خیلی سریع. تنها یک سئوال پرسید.

* چه سوالی؟

گفت این برنامه ورزشی است؟ که گفتم آره.البته گفتم که این برنامه ورزشی را نمی‌شناسم و اصلا آن را ندیده‌ام. اما با صداقت می‌گویم که حداکثر ۵/۴ ساعت بعد، به من جواب مثبت داد.

* شناختی از ایران داشت؟

از طرف من شناخت پیدا کرده بود. من درباره ایران به او خیلی توضیح داده بودم. به او پسته ایران داده بودم، قاب خاتم کاری داده بودم. در مورد شمال و اصفهان برایش تعریف کرده بودم.

* پس آنجایی که برج میلاد و آزادی را نشان می‌داد ثمره تلاش‌های شما بود؟!

(می‌خندد) بله. من حتی کلمات فارسی به او یاد داده‌ام مثل عید مبارک، سلام، ممنون.

* یاد گرفته بود؟

آره. کاملا.

* برنامه حضورتان در تهران چه بود؟

ما ساعت ۱۷:۳۵ چهارشنبه از فرانکفورت به تهران پرواز کردیم. ۵۰ دقیقه بامداد به وقت تهران رسیدیم که آقای استیلی از ما استقبال کرد. البته از طرف برنامه هم چند نفری آمده بودند. ۵شنبه هم از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد هم که در استودیو بودیم.

* از صبح پنجشنبه تا زمان شروع برنامه دیداری، قرار ملاقاتی نداشتید؟

نمی‌دانم باید بگویم یا نه. اما پنجشنبه بعدازظهر در هتل با آقای کفاشیان ملاقات کردیم. البته دیداری رسمی نبود و جنبه آشنایی آقای کفاشیان با ماتیوس را داشت. البته رئیس فدراسیون خیلی ناراحت بود که زمان بیشتری برای این ملاقات وجود نداشت. ایشان گفت پنجشنبه روز خانواده است. (می‌خندد)

* جلسه سه نفره بود؟

بله. آقای کفاشیان خیلی خوب انگلیسی حرف می‌زد و من هم به آلمانی ترجمه می‌کردم. البته او گفت که این دیدار را قبول ندارد و باید دفعه بعد ماتیوس به فدراسیون دعوت شود و با مربی تیم ملی هم دیدار کند.

* با کارلوس کروش؟

بله. آقای کفاشیان گفت. ایشان اطلاعاتی هم در مورد فوتبال ایران به ماتیوس داد.

* نشست چقدر طول کشید؟

حدود نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه. البته ناگهانی و یک دفعه شد. گفتم که رسمی نبود، دوستانه بود!

* درباره کمک ماتیوس به تیم ملی ایران صحبتی شد؟

اصلا. آقای کفاشیان گفت ۷۰ درصد تمرکز کی‌روش روی بازی با نیجریه است.

* ماتیوس چه گفت؟

او هم گفت باید بازی‌های تدارکاتی با تیم‌هایی مثل هلند و فرانسه داشته باشید و هر چقدر حریفانتان سخت‌تر باشند به سودتان خواهد بود.

* برخورد کفاشیان چطور بود؟

ایشان خیلی راحت و شاد بود. از کار من به عنوان یک زن ایرانی در آلمان هم ابراز خوشحالی کرد. در مورد تیم ملی زنان و فوتبال زنان ایران هم با من حرف زد.

* چرا ماتیوس بیشتر در تهران نماند؟

خودش گفت اگر می‌دانست در تهران این قدر خوش می‌گذرد بیشتر می‌ماند اما چون شنبه در تلویزیون اسکای یک بازی از بوندس‌لیگا را کارشناسی می‌کند نمی‌توانست بیشتر بماند.

 * با علی دایی هم ملاقات داشتید‍؟

شاید ندانید. علی برای من مثل برادر است. او را از ده سالگی می‌شناسم. ایشان با پدرم خیلی خیلی دوست است. در ضیافت ناهار پنجشنبه دیدار کوتاهی با هم داشتیم که همانجا به او پیشنهاد شد در برنامه پنجشنبه شب شبکه دو حضور یابد. او دوست نداشت به برنامه برود و من نمی‌دانم چه مشکلی با آنها داشت اما در جمع و به همه گفت: «به خاطر پروفسور سمیعی و سمیرا به این برنامه می‌روم.» به ماتیوس هم این را گفت.

*شنیده‌ام در خانه خود میزبان علی دایی بودید؟

فرصت نشد در ضیافت ناهار درست و حسابی با علی حرف بزنیم و به همین دلیل پدر، ایشان را دعوت کردند. علی می‌خواهد بیاید و پیراهن امضا شده‌اش را به پسرم هدیه کند.

* پسرتان چند ساله است؟

یک هفته دیگر ۴ ساله می‌شود. همسر من یک فوق مهندس مکانیک است و مالک یک کارخانه معروف که در رابطه با ساخت لوله‌های نفتی فعالیت می‌کند. او خیلی کارمند دارد و سرش حسابی شلوغ است. به همین دلیل فرصت نکرد این بار همراه من به تهران بیاید.

 * تا به حال به ایران آمده؟

بله. چندین بار. او ایران را دوست دارد و جالب است بدانید عقد ما هم «ایرانی» برگزار شد و عاقد مراسم ما هم آیت‌الله بجنوردی بودند.

* اسم پسرت؟

نمی‌خواهم وارد حریم خصوصی من شوید. اسمش را به شما نمی‌گویم.

* به جز ماتیوس مدیر برنامه‌های کدام بازیکن سرشناس هستید؟

این را بگویم که گزارش‌های رسانه‌های آلمانی برخلاف روزنامه‌های ایرانی از من «مثبت» است. آنها من را به عنوان تنها «ایجنت زن» در کنار ۱۴۰ اجنت مرد فوتبال آلمان می‌شناسند. من مدیر برنامه بازیکنان و ستاره‌های زیادی از جمله آندریاس برمه، پرمرته ساکر (کاپیتان آرسنال)، آرمین فه و… هستم.

* با فوتبالیست‌های ایرانی کار نمی‌کنید؟

من مدیر برنامه سوشا مکانی هم هستم که البته هنوز تیم آلمانی برایش پیدا نکرده‌ام. دیگر هیچ ارتباط کاری با فوتبال ایران ندارم.

*قرار است ستاره‌های دیگری را هم به تلویزیون ایران بیاورید؟

از من خواسته شد و لیستی شامل ۷ – ۶ بازیکن هم دادند که البته نمی‌توانم اسمی بیاورم.

* در پروژه حضور ماتیوس شما که پولی نگرفته‌اید. به جز لوتار، کس دیگری پول گرفت؟

من نمی‌دانم. اصلا نمی‌دانم.

* دلخوری دیگری که ندارید؟

نمی‌خواهم این قدر از کمبودها بگویم. اما باور کنید برنامه‌ریزی من دقیق دقیق بود…. این را هم بدانید که بعد از پایان برنامه تلویزیونی که پس از ۴ ساعت و حدود ۳ بامداد تمام شد تازه در فرودگاه از ماتیوس مصاحبه نوروزی گرفتند! ماتیوس با خوشرویی به همه سوالات جواب داد اما بعدش با لبخند به من گفت: «این قرارمان بود؟»

منبع: جام جم آنلاین

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي