گفته‌هاي شنيدني المپيك لندن

رقابت بيش از 10 هزار ورزشكار از 204 كشور جهان در سي امين المپيك به پايان رسيد. المپيك لندن پر از شادي‌ها و غم‌ها براي شركت كنندگان و هواداران بود و اتفاقات جالبي رخ داد كه در نوع خود منحصر به فرد بود.

ايسنا، در ادامه نگاهي به معروف‌ترين و جالب‌ترين نقل قول‌هاي مطرح شده توسط ورزشكاران، مربيان و مسئولان برگزاري اين بازي‌ها دارد:

«المپيك شاداب و با شكوهي بود»

ـ ژاك روخه رييس كميته بين‌المللي المپيك در مراسم اختتاميه المپيك

«اين همان كاري است كه براي انجام دادنش به اينجا آمدم. حالا تبديل به يك اسطوره شده‌ام»

ـ يوسين بولت پس از تكرار قهرماني در دوي 100 متر و 200 متر المپيك

«هيچ فشاري نبود. بايد در كشور من بازي كنيد تا معني واقعي فشار را درك كنيد. تماشاگران به سويتان آجر پرت مي‌كنند»

ـ ايوانو باليچ بازيكن تيم هندبال كرواسي پس از شكست مقابل فرانسه در بازي نيمه نهايي

«دوست داشتم براي هر يك از دو دخترم يك مدال كسب كنم. دختر دومم همين روزها مي‌آيد»

ـ محمد فرح پس از قهرماني در دوي 10 هزار متر و پنج هزار متر المپيك. وي نخستين ورزشكار بريتانيايي است كه به اين عنوان دست پيدا مي‌كند. همسر فرح باردار است و اين زوج به زودي صاحب دومين دختر خود خواهند شد.

«خيلي سخت است كه احساساتم را به انگليسي بيان كنم. حتي به سوئدي هم خيلي سخت است!»

ـ پيا ساندهاگ مربي سوئدي الاصل تيم فوتبال زنان آمريكا پس از قهرماني اين تيم با پيروزي مقابل ژاپن در ورزشگاه مملو از جمعيت ومبلي

«آماده‌ام كه با هر كسي مايل باشد كشتي بگيرم. حتي اگر ملكه انگليس هم روي تشك بيايد. دو خمش را خواهم گرفت!»

ـ جردن باروفس كشتي‌گير آمريكايي پس از پيروزي مقابل صادق گودرزي در فينال وزن 74 كيلوگرم كشتي آزاد

«مادرم هر روز صبح به ما مي‌گفت: “كارل كفشت را بپوش، اوسكار تو هم پاي مصنوعي‌ات را بپوش”. به همين دليل هيچ گاه تصور نمي كردم كه معلول هستم، بلكه پاهاي مصنوعي‌ام را هميشه يك نوع كفش متفاوت فرض مي‌كردم».

ـ اوسكار پيستوريوس دونده معلول آفريقاي جنوبي كه با دو پاي مصنوعي در المپيك حاضر بود. وي تا چند روز ديگر بايد در پارالمپيك به رقابت با حريفان بپردازد.

«روي تابلوي عدد 31 را ديدم و فكر كردم كه برادرم خطا كرده و جريمه شده است. با خودم گفتم ” اليستار احمق! جريمه شدي” ولي بعد از آن به لباسم نگاه كردم و متوجه شدم كه شماره 31 خودم هستم!»

ـ جاناتان برونلي بريتانيايي پس از اين كه به دليل خطا در مرحله دوچرخه‌سواري رقابت‌هاي سه‌گانه مردان، 15 ثانيه جريمه شد به مدال برنز اين رشته رسيد. برادر او اول شد و طلا گرفت.

« اميدوارم كه اين مدال الهام‌بخش كودكان كشورم باشد و آنها اسلحه و چاقوهاي خود را زمين گذاشته و به جاي آنها به سراغ كفش ورزشي بروند».

ـ اريك باروندو پس از اين كه در پياده روي 20 كيلومتر مردان به مدال نقره رسيد. اين نخستين مدال تاريخ گواتمالا در بازي‌هاي المپيك است.

«عصر بخير آقاي باند»

ـ ملكه اليزابت در 86 سالگي همراه با دنيل كريگ بازيگر نقش «جميز باند» در نخستين فيلم خود به ايفاي نقش پرداخت. اين فيلم كوتاه در مراسم افتتاحيه المپيك به نمايش در آمد و پس از آن بدل او از هلي كوپتر با چتر نجات به درون ورزشگاه پريد.

«افراد زيادي به دليل حضور من در المپيك به ورزش روئينگ علاقمند شده‌اند. وقتي به كشورم بازگردم كارمان را شروع مي‌‌كنيم. فقط بايد منتظر بمانيم تا قايق‌ها برسند»

ـ همدو دجيبو ايساكا قايقران رشته روئينگ نيجر كه براي حضور در رقابت‌هاي روئينگ سنگين وزن انفرادي مردان تنها چند ماه تمرين كرده بود. البته تمرينات او خارج از اين كشور كه دور از آب و بيابان است، انجام شد.

«موفقيت‌هاي من به دليل كار سخت و تمريناتم بود و هيچ گاه از مواد ممنوعه استفاده نكرده‌ام. دست مردم چين آلوده نيست»

ـ يه شيون شناگر زن 16 ساله چيني كه در شناي 400 متر انفرادي مختلط زنان ركورد شكني كرد و توسط آمريكايي‌ها به دوپينگ متهم شد.

«گفته بودم كه مدال همين جاست و فقط بايد آن را به دست بياورم. احساس فوق‌العاده‌اي داشتم. احساس بزرگي داشتم، ولي حالا احساس بزرگتري دارم. يك درد بزرگ!»

ـ فابيان كانكلارا دوچرخه‌سوار سوئدي كه در رقابت‌هاي دوچرخه‌سواري جاده مردان دچار آسيب ديدگي‌ شد و نتوانست به كار خود ادامه دهد.

«ما از طرفي درباره وضعيت حمل و نقل در لندن نگران هستيم و از طرف ديگر درباره اين قضيه بحث مي‌‌كنيم كه چطور مي‌توان يك تابوت را وارد اتوبوس كرد!»

ـ جان كريب مدير سازمان كفن و دفن لندن در اعتراض به اختصاص يافتن يكي از لاين‌هاي خيابان‌هاي اين شهر به خودروهاي مخصوص المپيك

«وقتي كودكم لگد مي‌انداخت، نفس عميق مي‌كشيدم و سعي مي‌كردم كه خونسردي خود را حفظ كرده و با او حرف بزنم. به او مي گفتم: آرام باش و اجازه بده مادرت شليك كند.»

ـ نور سورياني تيرانداز زن مالزيايي كه در رقابت‌هاي المپيك هشت ماهه باردار بود.

«همه ما به باشگاه رفته‌ايم ولي هيچ كدام تاكنون با چنين موضوعي مواجه نشده بوديم. ورزشكاران روس حركات كششي مي‌كردند و كارهايي انجام مي‌دادند كه از لحاظ فيزيكي غير ممكن به نظر مي‌رسيد.»

ـ استورات پيرس سرمربي تيم فوتبال مردان بريتانيا در توصيف آنچه كه در درون دهكده المپيك ديده است.

«چهار سال تلاش كردم تا در المپيك مدال بگيرم. ولي حالا ظرف يك ثانيه همه چيز را از دست دادم. پذيرش اين موضوع غير ممكن است.»

ـ شين آلام شمشيرباز زن كره‌اي پس از اينكه در مرحله نيمه نهايي به دليل اشتباه زمان‌گيري شكست خورد و حذف شد ،به مدت يك ساعت روي پيست نشست و گريه كرد.

«آريل از زماني كه 9 ساله بود، به راحتي من را شكست مي‌داد. بايد بپذيريم كه او استعداد خارق العاده‌اي دارد.»

ـ بيل گيتس موسس شركت مايكروسافت و ميلياردر سرشناس آمريكايي در واكنش به موفقيت‌هاي آريل هسينگ ورزشكار زن 16 ساله تنيس روي ميز آمريكا كه او را «عمو بيل» خطاب مي‌كند.

«برخي از شما گيج خواهيد شد. در اين قضيه ترديدي ندارم. اميدوارم كه از اين نمايش مهيج لذت ببريد. همچنين بسياري از شما متوجه اشارات موجود در آن نخواهيد شد.»

ـ دني بويل كارگردان مراسم افتتاحيه خطاب به خبرنگاران بين‌المللي پيش از آغاز مراسم.

«هيجان‌ها به سرعت رو به فزوني است و فكر مي‌كنم كه تب المپيك از اندازه خارج خواهد شد.»

ـ بوريس جانسون شهردار لندن

 

 

گردآوری: گروه ورزش گهر

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه