مطالب پيشنهادي

کشف انبار بزرگ مهمات جنگی در تهران

دسته بندي : اخبار,عمومی
تاريخ : 22 آگوست
بازديد : 1442

کشف انبار بزرگ مهمات جنگی در تهران

در اتفاقی عجیب و بی سابقه در چاه یکی از اماکن مسکونی در خیابان کاج تهران، انبار قدیمی مهمات سنگین کشف شد که از ساعات پیش عملیات تخلیه منطقه و هم زمان خروج این مهمات سنگین مستهلک که متعلق به چندین دهه پیش است، آغاز شده است.
 
در یکی از خانه های واقع در خیابان شهید فکوری از خیابان های فرعی خیابان کاج تهران، کارگران ساختمانی بلافاصله کشف محموله وسیع و سلاح های سنگین را به نیروی انتظامی گزارش کردند تا عملیات ویژه ای برای مدیریت این اتفاق بی سابقه آغاز گردد.
 
از محل حادثه گزارش می کند که خودروهای آتش نشانی از چندین ایستگاه در منطقه مستقر شده و همزمان خودورهای اورژانس در محل خیابان شهید فکوری نیز مستقر شده اند.

کشف انبار بزرگ مهمات جنگی در تهران, جدید 1400 -گهر
 
هم راستا با این نیروهای امدادی، نیروهای انتظامی و نیروهای امنیتی روند خروج این تسلیحات سنگین را با توجه به استانداردهای چنین حوادثی آغاز کردند.
 
همزمان با حضور گسترده نیروهای انتظامی و امدادی و پیش از آغاز عملیات تخلیه مهمات، ساکنان کوچه دیدار که مرکز اصلی کشف این مهمات قدیمی بوده تخلیه شده اند تا در صورت فعال شدن غیر منتظره مواد منفجره این حادثه تلفاتی در پی نداشته باشد .
 
شنیده ها حکایت از آن دارد مهمات کشف شده در زیر این ساختمان شامل گلوله های کاتیوشا و توپ ۱۰۶ بوده که البته مسئولان امر در این خصوص اطلاع رسمی ای نداشته اند.
 
بر اساس برآورد اولیه از تعداد جعبه های مهمات کشف شده حدود ۱۵۰ گلوله سنگین است که به واسطه فرسودگی این مهمات و حساس شدن این گلوله ها احتمال به طول انجامیدن تخلیه این مهمات تا نیمه های شب می رود و تدارکات لازم برای این عملیات طولانی و حساس در محل حادثه در نظر گرفته می شود.
 
بر اساس مشاهدات خبرنگار ما در محل حادثه خودروهای آتش نشانی با روشن کردن نورافکن های عظیم نور مطقه را برای امکان استمرار این عملیات حساس فراهم داشته اند.
 
علی اصغر ناصربخت گفته است، در این خیابان یک ساختمان قدیمی در حال بازسازی بود که چاه این ساختمان ریزش کرده است. وقتی اقدامات لازم در این راستا انجام می‌شود و فرد مقنی وارد چاه می‌شود به مهمات مستهلک‌ مثل گلوله خمپاره که مربوط به حدود سی سال پیش است برخورد می‌کند. این مهمات در محل چاه پنهان بوده و به صورت غیرمجاز نگهداری می‌شده است.
 
این در حالی است بر اساس گفته‌های ساجدی نیا، بررسی‌های کارشناسان نشان داده که این مهمات متعلق به سال ۱۹۳۵ یعنی ۷۹ سال پیش بوده و با توجه حجم گلوله‌های مستهلک مکشوفه، احتمال می‌رود این منطقه ذاقه مهمات در جنگ جهانی دوم بوده است اما همچنان بررسی‌ها برای کشف چرایی و همچنین یافتن گلوله‌های احتمالی دیگر ادامه دارد.
 
پیش از این در استان‌های همسایه عراق که در دوران دفاع مقدس مورد هجوم قرار گرفته بودند، مواردی از کشف گلوله‌های سلاح‌های سنگین گزارش شده بود اما این برای نخستین بار است که در قلب پایتخت چنین کشفی رخ می‌دهد.

منبع: isna.ir

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي