چهل نامه کوتاه به همسرم + دانلود کتاب

یکی از آثار نادر ابراهیمی با چهل نامه کوتاه به همسرم ، این خطاط معروف این نامه ها را برای همسرش در هنگام تنهایی نوشته است که بعدها آن را به عنوان کتاب چاپ و نزدیک به 20 بار چاپ مجدد شد!

کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم 

چهل نامه کوتاه به همسرم + دانلود کتاب

دانلود کتاب

نام: چهل نامه‌‌ی کوتاه به همسرم

نویسنده: نادر ابراهیمی

ویرایش: شانزدهم

تعداد صفحات: ۱۴۶

زبان: فارسی

حجم فایل: ۱٫۱۲M

دانلود رایگان کتاب

چهل نامه کوتاه به همسرم

معرفی کتاب چهل نامه کوتاه

کتاب «چهل نامه‌‌ی کوتاه به همسرم» نوشته‌ی «نادر ابراهیمی» است.

نادر ابراهیمی، یکی از برترین و معروف‌ترین خطاطان در زمان قدیم بود. او کتاب «چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم» را زمانی نوشته است که به تمرین خطاطی می‌پرداخته است.

وی در مقدمه آورده است:

« آن روزها که تازه تمرین خطاطی را شروع کرده بودم، حدود سال‌ های ۶۳ – ۶۵، به هنگام نوشتن، در تنهایی، در فضایی که بوی تلخ مرکب ایرانی در آن می‌پیچید و صدای سنتی قلم نی، تسکین دهنده‌ی خاطرم می‌شد. غالبا به یاد همسرم می‌افتادم  که او نیز همچون من و شاید نه همچون من، اما به شکلی، گه‌گاه و بیش از گه‌گاه، دل‌گرفتگی، قلبش را خاکستری رنگ می‌کرد و می‌کوشیدم که به جست‌ و جو در به امید رسیدن به ریشه‌های گیاه بالنده و سرسخت اندوه و دانستن این‌که این روینده‌ی بی‌پروا از چه چیزها تغذیه می‌کند و شناختن شرایط رشد و دوامش آن را نابود کنم بل زیر سلطه و در اختیار بگیرم.

پس، یکی از خوب‌ترین راه‌های رسیدن به این مقصود را در این دیدم که متن تمرین‌های خطاطی‌ام را تا آنجا که مقدور باشد اختصاص دهم به نامه‌ی کوتاهی به همسرم.»

در قسمتی از نامه‌ی بیست‌ و‌ هشتم می‌خوانیم: « بانوی بسیار بزرگوار من! عجب سال‌هایی را می‌گذرانیم، عجب روزها و عجب ثانیه‌هایی را… و تو در چنین سال‌ها و ثانیه‌ها، چه غریب سرشار از استقامتی و صبور و سرسخت؛ تو که بارها گفته‌ام چون ساقه‌ی گل مینا ظریف و شکستنی هستی… مرا نگاه کن بانوی من، که تنومندانه در آستانه‌ی از پا در آمدنم و باز، در پیشگاه سال تازه از تو می‌خواهم که به من قدرت آن را بدهی که با رذالت‌ها کنار نیایم، و ذره ذره، رذالت‌های روح کوچک خویشتن را همچون چرکاب یک تکه کهنه‌ی زمین‌شوی، با قلیاب کف نفس و تزکیه بشویم و دور بریزم…»

دانلود رایگان کتاب

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه