مطالب پيشنهادي

علت ترس کودکان از دکتر + راهکارهایی برای غلبه بر ترس کودکان

دسته بندي : اخبار پزشکی,سلامت
تاريخ : ۱۶ مهر
بازديد : 1140

یک مشکل بزرگ برای والدین ترس کودکان از دکتر می باشد چرا که در مواردی مجبورند با تاخیر چند روزه به پزشک مراجعه کنند اما راهکارهای غلبه بر ترس کودکان برای مراجعه به پزشک چیست و چگونه می توان هنگام مراجعه به پزشک متخصص اطفال از عدم ترس کودک مطمئن شد.

علت ترس کودکان از دکتر

ترس کودکان از پزشک یک مشکل شایع می باشد که بسیاری از والدین را اذیت می کند ، طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده بیش از نیمی از کودکان ۲ تا ۵ ساله از رفتن به مطب پزشک ترس دارند ، برخی از والدین در این باره می گویند به دلیل ترس فرزند خود از واکسیناسیون مراجعه به پزشک را به تعویق می‌اندازند!

tars kkodak علت ترس کودکان از دکتر + راهکارهایی برای غلبه بر ترس کودکان

یکی از پزشکان در این باره می گویند ، ترس و فوبیای سوزن به خصوص برای کودکانی که به طور مکرر به واکسیناسیون نیاز دارند از علت های مهم ترس کودکان از دکتر می باشد.

اما راهکار هایی برای مقابله با این مشکل برای شما ارائه داده ایم

راهکارهایی برای غلبه بر ترس کودکان

۱- فرزند خود را همراهی کنید

آری براوان دکتر و مشاور والدین و نویسنده کتاب های کودک در این باره می گوید: والدین باید سعی کنند برای دفعات اول که کودک خود را نزد پزشک می برند بیش از یک نفر همراه کودک باشد و چه خوب است اگر که جدای از پدر و مادر کودک، مادر بزرگ هم آنها را همراهی کند، وی توضیح می دهد که اگر کودک ببیند که پدر و مادر در مطب پزشک راحت هستند و به پزشک اعتماد دارند اینجاست که کودک احساس امنیت بیشتری خواهد کرد

بخوانید :   اصول و راهنمای انتخاب آتلیه کودک

۲- در خانه با کودک تمرین کنید

473001 Gahar ir علت ترس کودکان از دکتر + راهکارهایی برای غلبه بر ترس کودکان

قبل از مراجعه به پزشک سعی کنید کودک خود را با وسایل پزشکی آشنا کنید. با خرید یک کیت پزشکی اسباب بازی می توانید وی را با وسایل پزشکی آشنا کنید ، یک استوسکوپ اسباب بازی را در گوش خود قرار دهید و با قرار دادن آن بر روی یک اسباب بازی وانمود کنید که در حال گوش دادن نفس آن عروسک هستید ، سعی کنید حتماً اسامی وسایل را به او بگویید تا هنگام مراجعه به پزشک شنیدن اسامی وسایل برای وی غریب نباشد

۳- عدم هشدار به کودک

750828 Gahar ir علت ترس کودکان از دکتر + راهکارهایی برای غلبه بر ترس کودکان

 از دادن هشدار به فرزند خود در مورد مراجعات بعدی خودداری کنید چرا که ممکن است باعث نگرانی های غیر ضروری شود ، مثلاً به او نگویید که اگر شربت خود را نخوری و یا قرص خود را نخوری باید مجددا به پزشک مراجعه کنیم.
اگر واقعا قرار است که مجددا به پزشک مراجعه کنید سعی کنید در مواقعی که حس میکنید شنیدنش برای کودک بی اهمیت است به او گوشزد کنید ، مثلاً می توانید صبح روز قرار ملاقات با پزشک یا هنگام رانندگی در بیرون خیلی راحت به وی بگویید.

بخوانید :   قرص فرفولیک چیست + موارد مصرف و عوارض

۴- انتخاب زمان صحیح برای مراجعه به پزشک

از مراجعه به پزشک در زمان هایی که با خواب و یا غذای کودک تداخل دارد خودداری کنید. زیرا در صورتی که تغذیه و استراحت کودک کامل باشد احتمالاً رفتار بهتری در مقابل پزشک خواهد داشت.

۵- کنار کودک بمانید

 علت ترس کودکان از دکتر + راهکارهایی برای غلبه بر ترس کودکان

یک کودک نوپا ممکن است در صورت دراز کشیدن روی میز معالجه در حالی که پزشک متخصص اطفال در کنار او قرار دارد احساس آسیب پذیری و یا ترس کند .در این موارد سعی کنید به کودک خود بچسبید یا برای انجام معاینه وی را در آغوش خود بگیرید.

۶- همراه داشتن اسباب بازی های مورد علاقه

556856 Gahar ir علت ترس کودکان از دکتر + راهکارهایی برای غلبه بر ترس کودکان

پستانک یا پتوی کودک می تواند آرامش خاصی را به وی القا کند اما در آغوش گرفتن عروسک مورد علاقه کودک قطعاً آرامش بیشتری را به او خواهد داد. سعی کنید در هنگام مراجعه به پزشک متخصص اطفال وسایل و اسباب بازی های مورد علاقه کودک خود را همراه داشته باشید.

منبع : parents

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای عجیب دیجی کالاخـریـد
+