چرا شیرین عبادی برنده نوبل در برار فاجعه منا سکوت کرد؟

فاجعه منا ، فاجعه ای تلخ برای ایرانیان بود و خیلی از هموطنان را داغدار کرد.

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم تهران در مجلس هشتم با اشاره به اینکه کسانی مانند شیرین عبادی که جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است چرا در قبال فاجعه منا سکوت می‌کند، گفت: حادثه جرثقیل و فاجعه منا سئوالات بی‌جواب بسیاری را در بر دارد.

زهره الهیان در نشست بررسی فنی و حقوقی فاجعه منا که با حضور جمعی از بازماندگان این حادثه و همچنین مسئول کادر پزشکی هلال احمر ایران برگزار شد، اظهار کرد: وقتی اتباع کشورمان در لباس احرام در حج تمتع امسال در شرایط به شهادت رسیدند بنابراین به فرموده رهبر معظم انقلاب باید یاد این عزیزان را زنده نگه داریم و نهادهایی دیپلماسی و کارگزاران حج نیز وظایفی را برای رسیدگی به این فاجعه برعهده دارند.

وی با خطاب قرار دادن گروهی که در این نشست شرکت کردند، عنوان کرد: ما و اساتید دانشگاهی نیز باید بررسی کنیم که به چه صورت می‌توان برای حفظ و زنده نگه داشتن یاد این عزیزان قدم‌هایی برداریم.

نماینده مردم تهران در مجلس هشتم تصریح کرد: سازمان‌های حقوق بشر بین‌المللی که برخی مواقع مشتری حقوق بشر هستند و صدایشان گوش‌ها را کر می‌کند در قبال این حادثه سکوت اختیار کردند و باید از آنها سوال کرد که آیا این 7 هزار انسانی که جان خود را در فاجعه منا از دست دادند از حقوق انسانی و حقوق بشری برخوردار نبودند؟

الهیان ادامه داد:‌ همچنین کسانی مانند خانم شیرین عبادی که جایزه صلح نوبل را گرفته است کجا است و چرا حرکتی از وی در قبال حادثه منا در نیامد. همچنین باید این سئوال را مطرح کرد که چرا کشورهای اسلامی نیز هیچ صدایی از آنها در قبال این فاجعه شنیده نشد.

وی در ادامه با انتقاد از سکوت کشورهای اسلامی در قبال فاجعه منا عنوان کرد: کشورهای اسلامی حتی اجازه ندادند صدای جامعه مدنی و مردم کشورشان در قبال فاجعه منا به گوش جهانیان برسد. تمام این مسائل سوال‌هایی است که باید به آن پاسخ داد.

نماینده مردم تهران در مجلس هشتم در ادامه با اشاره به منویات و صحبت‌های رهبر معظم انقلاب در همان ایام فاجعه منا که باعث تغییر رفتار سعودی‌ها شد، گفت: در آن ایام مشاهده شد که هر چه مسئولان کشورمان برای سرنوشت مصدومان و اجساد حجاج ایرانی تلاش می‌کردند نتیجه نمی‌یافت ولی همین که رهبری آن صحبت‌ها را ارائه کردند به تغییر رفتار سعودی‌ها منجر شد.

الهیان با مطرح کردن سوال‌های دیگری درباره سقوط جرثقیل در مسجدالحرام که مصادف با سالگرد 11 سپتامبر اتفاق افتاد گفت: به هر حال از طرف دیگر شاهد اختلافات شاهزادگان سعودی هستیم که نسبت به عملکرد همدیگر کارشکنی می‌کنند.

وی در خاتمه نسبت به اجرا شدن دستور رهبر معظم انقلاب درباره تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای فاجعه منا تاکید مجدد کرد.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه