چرا ازدواج نمی کنید ؟

چرا ازدواج نمی کنید ؟

چرا ازدواج نمی کنید ؟
چرا ازدواج نمی کنید ؟

بطور مثال: والدینم ازدواج موفقی نداشته اند برادر و خواهرم هر دو بعد از ازدواج در گردابی سیاه و تلخ و گزنده گرفتار شده و همیشه با هم دعوا و درگیری دارند. دوستانم در دوران مجردی بسیار شاداب و پرانرژی بودند اما از زمانی که ازدواج کرده اند همچون پرنده های پرو بال شکسته فرسوده و افسرده شده اند. ازدواج مانع بزرگی در مسیر استراحت تفریح و آزادی است. کار و کسب و خانه و هزینه زندگی سنگ های بزرگی است که بعد از ازدواج به پای ما (آقایان) بسته می شود. مگر بیکاریم که با ازدواج برای خود آقا بالا سر بیاوریم.

بدتر از همه ی سوال های مذکور این سوال است که: وقتی به راحتی می توان بدون قید و بند و مسئولیت و محدودیت در کوچه و خیابان با گروههای غیر همجنس ارتباط برقرار کرد و نیاز های غریزی عاطفی و تفریحی خود را ارضا کرد دیگر چه نیازی به ازدواج؟

به جای پای بندی به یک همسر آنهم با کلی مشکلات و سختی های خاص زندگی زناشویی به راحتی با افراد مختلف می توانیم ارتباط برقرار کنم. دیگر چه نیازی به ازدواج؟

در این اجمال به طور اختصار به سوالات فوق الذکر پاسخ می دهیم؟ به امید آنکه کاربران و علاقمندان عزیز ما را در تکمیل مطالب بیش از پیش یاری کنند.

بدون شک بهترین و مناسب ترین پاسخ به سوالات مذکور مرور و مطالعه آثار و برکات ازدواج می باشد که ذیلاً به مهمترین آنها می پردازیم.

1- ازدواج یک نیاز طبیعی و ذاتی است– تشکیل خانواده و پیوند مقدس ازدواج در تمامی دوران تاریخ بشریت به عنوان یک اصل فطری و ذاتی پذیرفته شده و مخالفت با ازدواج در واقع مخالفت با اصلی ترین نیاز فطری بشر و در نتیجه ایجاد اختلال در بستر تکمیل و تکامل فردی و اجتماعی افراد بشر خواهد بود.

اسلام عزیز که دینی فطری است این نیاز بشر را مورد تاکید و تایید قرار داده و ازدواج را از محبوبترین سنت ها و پیوندها تلقی نموده است. چنانکه رسول گرامی اسلام فرموده است: هیچ بنایی در اسلام نزد خدا محبوبتر از ازدواج نیست . (من لا یحضر الفقیه – ص409)

انسان بطور طبیعی مایل است خانه و خانواده و عناصر اصلی تشکیل دهنده آن یعنی همسر و فرزندان به خودش تعلق داشته و سلامت و سعادت خود و اعضای خانواده اش در طول هم و در یک بستر طراحی و تضمین شود.مخالفت با این خواسته و نیاز طبیعی و فطری همچون مخالفت با هر مقوله و نیاز ذاتی به معنای به هم ریختن قوانین طبیعی موجب آسیب دیدن فرآیند بهداشت جسمی و روانی بشر خواهد شد.

همانطور که مادر شدن یک نیاز فطری است و اگر این مهم از زندگی یک زن حذف شود همواره احساس بی کفایتی و ناکامی و ناقص بودن خواهد کرد مخالفت با ازدواج و تشکیل خانواده نیز مانع به فعلیت رسیدن قابلیت ها  و توانمندی های بالقوه زن و مرد شده و در نتیجه موجب رشد کاریکاتوری و نامتوازن زن و مرد خواهد شد.

2- کسب استقلال – با ازدواج وابستگی بسیار شدید اقتصادی اجتماعی و فرهنگی دختر و پسر به والدین به کمترین حّد ممکن کاهش یافته و با احساس مسئولیت و استقلال بیشتر به اداره زندگی و خانواده جدید خود می پردازد .

3- اُنس و آرامش – تنها خدا تنهاست همه موجودات عالم به شکل در هم تنیده و پیچیده ای به هم محتاجند آدمی به عنوان موجودی اجتماعی بدون اجتماع که خانواده اصلی ترین عنصر اجتماعی بشمار می آید نمی تواند به بالندگی و آرامش و تکامل برسد.

احساس تنهایی و نبود همسر و همدل و همدمی امین و مۆمن زمینه های بیماری های روحی و روانی و حتی جسمی کشنده ای را در جسم و جان آدمی فراهم می سازد.

آرامش ناشی از ازدواج بقدری مهم و حیاتی است که خداوند از آن به عنوان یکی از آیات بزرگ خودش نام برده و می فرماید: و من آیاته ان خلق بکم من انفسکم ازواجاً لتسکنو الیها …. یکی از آیات الهی این است که برای شما از جنس خودتان جفتی را بیافرید تا با او انس بگیرید و آرامش بیابید و در بین شما دوستی و مهربانی قرار داد (روم/21) شهید مطهری می گوید: انسان با ازدواج به مقامی می رسد که حتی با جهاد به آن مقام نمی رسد.
آنانکه خارج از نهاد خانواده و بطور غیر متمرکز و براساس هوس های آنی و نیازهای صرفاً غریزی با افراد مختلف ارتباط برقرار می کنند. روح و روان خود را تکه تکه و زخمی نموده عمر و امکانات خود را هدر داده و در پایان جز حسرت، پشیمانی، افسردگی ثمری بدست نمی آورند

4- کنترل مشروع غرایز – یکی دیگر از آثار و برکات ازدواج قاعده مند نمودن روابط جنسی و مصونیت از معصیت و اشاعه فساد و تباهی در جامعه است. ارتباط جنسی خارج از دایره محرومیت و ازدواج موجب فساد و تباهی قتل،درگیری ها،اختلافات،بی بند و باریهای جنسی هرج و مرج اجتماعی و بحران اخلاقی در جامعه خواهد شد. ازدواج ارتباط دو جنس مخالف را ضابطه مند و هدفمند نموده و ذهن و فکر و انرژی زن و مرد را برمحور خانواده متمرکز نموده و در بستر تعالی و آرامش و بهره گیری مادی و معنوی از یکدیگر هدایت می کند.

اینجاست که رسول گرامی اسلام می فرماید: آنکس که ازدواج کند نیمی از دینش را حفظ کرده و براوست که نیمی دیگر را از خطر در بر دارد (وسایل ج14 ص5)

آنانکه خارج از نهاد خانواده و بطور غیر متمرکز و براساس هوس های آنی و نیازهای صرفاً غریزی با افراد مختلف ارتباط برقرار می کنند. روح و روان خود را تکه تکه و زخمی نموده عمر و امکانات خود را هدر داده و در پایان جز حسرت، پشیمانی، افسردگی ثمری بدست نمی آورند.

5- رشد و رونق اقتصادی و اجتماعی – دختر و پسری که تا قبل از ازدواج خود را بی نیاز از تلاش اقتصادی اجتماعی می دیدند امروز با تلاش و کوششی وصف ناپذیر در پی تأمین مایحتاج زندگی دوش به دوش هم با تلاش مضاعف در پی رونق بنیه اقتصادی و رفاهی و حتی علمی و فنی خود می باشند.

6- تولید نسل و داشتن فرزند – ازدواج تنها راه تولید نسل است اگر ازدواج براساس معیارهای دینی و ارزشی صورت گیرد حتماً فرزندانی صالح و مۆمن و توانا و دانا خواهیم داشت.

در پایان ذکر این نکته ضروریست که آثار و برکات گفته شده تنها در سایه ازدواجی که برمبنای عقل و اندیشه و عقیده باشد حاصل خواهد شد. لذا برای ازدواج و پیوندی مقدس و پایدار می بایست ضمن کسب شرایط ازدواج که در جای خود باید مورد تأمل قرار گیرد، از نظرات و توصیه های مشاوری با تجربه و متخصص و مۆمن بهره گرفت و گرنه بسیاری از ازدواج ها نه تنها برکات فوق را ندارند بلکه خود ازدواج و داشتن فرزند موانع بزرگی در مسیر رشد و بالندگی به شمار می آیند.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه