پیروزی تیم ملی والیبال ایران مقابل برزیل

پیروزی تیم ملی والیبال ایران مقابل برزیل

 سالن دوازده هزار نفري آزادي تهران يکبار ديگر مملو از علاقه مندان به واليبال شد. گوش تا گوش سالن را هواداراني پر کرده بودند که از يک ساعت جلو تر از آغاز مسابقه يکصدا ايران را تشويق مي کردند و هر دقيقه به شمار آن ها اضافه مي شد.

تيم ملي ايران در هفته چهارم ليگ جهاني با نتيجه 3 بر 2 و امتيازهاي (18-25، 27- 25، 20-25، 25-17 و 15-9) يکبار ديگر برزيل را شکست داد.

اين دو تيم در هفته سوم ليگ جهاني دو بار با هم مسابقه داده بودند. برزيل يکبار با نتيجه 3 بر2 و ايران هم يکبار با نتيجه 3 بر صفر پيروز شده بودند.

پیروزی تیم ملی والیبال ایران مقابل برزیل

حاشيه هاي قبل از شروع بازي

– با وجود اينکه قبلا حدود 300 کارت تردد براي تماشاگران خانم صادر شده بود، در آستانه مسابقه از ورود آنها ممانعت به آمد.

– جمع کثيري از پيشکسوتان و مربيان واليبال در سالن حضور داشتند. محمد ترکاشوند، رضا مومني مقدم، محمد وکيلي و ده ها تن ديگر از نزديک شاهد برگزاري اين مسابقه بودند.

– حدود 10 نفر هم با در دست داشتن پرچم برزيل از سفارت اين کشور براي تماشاي مسابقه در سالن حاضر شده بودند.

– همچنين فرهاد ظريف و پوريا فياضي با پوشيدن پيراهن کادر فني از کنار زمين و در جوار نويد مشجري(آناليزور) اين بازي را تماشا مي کردند.

– نکته قابل توجه پوشانده شدن نام برند اسپانسر فدراسيون واليبال ايران در حاشيه ميدان بود. در حالي که به تازگي بنرهاي تبليغاتي دور زمين نصب شده بود، اما در آغاز اين مسابقه روي نام برند حامي فدراسيون واليبال پوشانده شد.

– گودرزي وزير ورزش و مهدي هاشمي از تماشاگران ويژه اين ديدار بودند.

– برزيلي ها از حدود يک ساعت قبل از شروع مسابقه به ميدان آمدند تا با جو سالن ايران آشنا شوند. آن ها در حرکتي جالب توجه گرم کردن را با پاس کاري آن هم با پا آغاز کردند.

– اما 10 دقيقه بعد در ميان سيل تشويق هاي بي امان تماشاگران بلند قامتان واليبال ايران به سالن آمدند. صداي تشويق ها تمام فضاي سالن را پر کرده بود. مديريت سالن هم سعي مي کرد با پخش موسيقي با صداي بسيار بلند فضاي مسابقه را کنترل کند.

همچنين سانتوز، موريلو، اندرس، برونو، لوکارلي و ماريو براي تيم برزيل به ميدان رفتند.

ست نخست: 25- 18 برزيل

تيم واليبال ايران با لباس هاي يکدست سفيد برابر زرد پوشان برزيل به ميدان رفت.

اسلوبودان کواچ(سرمربي)، حسين معدني( مربي) و چورا(مربي) به همراه نويد مشجري(آناليزور) و امير خوشخبر( سرپرست) کادر فني تيم ايران را تشکيل مي دادند.

شهرام محمودي، سعيد معروف، فرهاد قائمي، محمد موسوي، مجتبي ميرزاجانپور، آرمين تشکري و عبدرالرضا عليزاده ترکيب تيم ايران را در آغاز اين ديدار تشکيل مي دادند.

برزيلي ها که در شش بازي نخست خود در ليگ جهاني 2014 چهار بار طعم شکست را چشيده بودند، اصلا دوست نداشتند که باز هم در تهران امتياز از دست بدهند. آن ها بازي را محکم آغاز کردند. هنوز بازيکنان ايران به خودشان نيامده بودند که برزيلي ها 4 امتياز جلو افتادند. آن ها با بهره گيري از توپ هاي بلند و اسپک هاي خوب لوکارلي بارها زمين تيم ايران را نشانه رفتند و خيلي زود به امتياز 8 رسيدند.

بعد از وقت استراحت فني نخست بازيکنان ايران قدري به خود آمدند. پاس هاي فريبنده سعيد معروف و اسپک هاي تماشايي از محمد موسوي براي ايران امتياز مي آورد. برزيل کاملا تيم ايران را آناليز کرده بود. برونو پاسور اين تيم با پاس هاي رو به عقب يک بازي پيچيده و ترکيبي را به نمايش مي گذاشت. در آغاز ست نخست اين بازي برزيلي ها کاملا دفاع ايران را غافلگير کرده بودند. کواچ آرام شاهد کار بازيکنانش بود. سيدني دوز در اين مسابقه کاملا متحول شده بود و بي نقص اسپک مي زد. در مقابل اما توپ گيري هاي خوب عليزاده و اسپک هاي فني شهرام محمودي اجازه نمي داد فاصله امتيازها زياد شود.

سعيد معروف با هوشمندي خود سعي مي کرد دفاع برزيلي ها را فريب دهد. برزيل در اين مسابقه همانند ققنوسي بود که دوباره متولد شده است. آن ها بي نقص بازي مي کردند. مجتبي ميرزاجانپور جوان قدرتي زن به سختي اما موثر سد دفاعي حريف را مي شکست. برزيل در بازي سرعتي بهتر از ايران کار مي کرد. وقتي برزيل همچنان با سه امتياز برتري به امتياز 20 رسيد، کواچ دست به دو تعويض زد. او مهدوي و غفور را به جاي معروف و محمودي به ميدان فرستاد.

ثانيه ها به ضرر ايران طي مي شد. بازيکنان ايران اگر چه در ست نخست بازي قابل قبولي را ارائه دادند اما هرگز نتوانستد سه – چهار امتياز عقب افتاده شروع مسابقه را جبران کنند. برزيلي هاي با تجربه موفق شدند با حرفه اي گري ست نخست را با امتياز 25- 18 به سود خود تمام کنند.

ست دوم: 27 – 25 ايران

در ست دوم بازيکنان ايران کار را مقتدرانه آغاز کردند. يک نمايش هماهنگ در توپ گيري، پاس و اسپک کافي بود که تيم ايران به بازي برگردد. سعيد معروف در اين مسابقه واقعا مثل کامپيوتر عمل مي کرد. پاس هاي او دور از دست دفاع سه نفره حريف توسط محمودي به امتياز تبديل مي شد. مجتبي ميرزاجانپور هم يکي از بهترين و امتياز آورترين هاي ايران در اين مسابقه بود. او آنقدر خوب و محکم اسپک مي زد که جاي کار براي دفاع حريف نمي گذاشت.

ايران وقت استراحت اول را به سود خود تمام کرد. سرويس هاي خوب موسوي موجب شد تا برتري ايران ادامه داشته باشد و فاصله امتيازها زياد شود. ايران سرانجام نبض اين مسابقه را در دست گرفته بود. برناردو رزنده که نمي خواست اين جريان ادامه داشته باشد تيمش را بيرون کشيد تا از آماج حملات ايران بکاهد. يک امتياز مشکوک برزيلي ها اعتراض تيم ايران را در پي داشت. بعد از بازبيني تصاوير ويديويي داور دوم باز هم راي به سود برزيل داد. اما اين موضوع به شدت اعتراض کواچ و سعيد معروف را به همراه داشت و موجب شد سالن يکصدا به راي داور اعتراض کند.

همين موضوع بازيکنان ايران را بيش از پيش تهييج کرد تا اختلاف امتيازها را به عدد چهار افزايش دهند. محمد موسوي همچنان براي ايران موثر کار مي کرد. سانتوز نمي توانست اسپک هاي خيره کننده محمودي را دفاع کند. در عوض دسوزا همچنان خوب آبشار مي زد. بازي خوب تيم ايران تشويق هواداران را به دنبال داشت. لوکارلي سعي داشت با سرويس هاي ويران کننده برزيل را به بازي برگرداند. در مقابل بازيکنان ايران سعي در حفظ نتيجه داشتند. سرمربي برزيل نووس را هم به زمين فرستاد که اشتباه در دريافت کافي بود تا برزيل فاصله امتيازهايش را کاهش دهد.

دفاع روي تور برزيل خيلي راحت فريب جاي خالي بازيکنان ايران را مي خورد. در لحظات پاياني ست دوم بازي با اختلاف يک امتياز به سود ايران جريان داشت. مهدوي با معروف تعويض شد. سرمربي برزيل با هيجان زياد کار را دنبال مي کرد. 23 بر 21 ايران جلو بود. اما کار سرعتي برزيلي ها باز جواب داد. عادل غلامي در امتيازهاي پاياني به ميدان رفت. کواچ وقت استراحت گرفت تا با بازيکنانش صحبت کند. سرويس تماشايي لوکارلي و دفاع خوب برونو و موريلو کار را به تساوي کشاند.

دو تيم 25 بر 25 مساوي بودند. نفس ها در سينه حبس شده بود. هوشمندي سعيد معروف باز هم ايران را جلو انداخت. سرويس خوب او و ناهماهنگي برزيل در توپ گيري موجب شد ايران ست دوم را با امتياز 27 بر 25 پيروز شود.

ست سوم: 25- 20 برزيل

در آغاز ست سوم همه چيز پاياپاي پيش مي رفت. سعيد معروف توپ هاي جفت و جوري را در پشت خط براي شهرام محمودي فراهم مي کرد. در مقابل حريف هم روي توپ هاي بلند لوکارلي حساب ويژه اي باز کرده بود. ميرزاجانپور هم با اسپک هاي قدرتي خود سد دفاعي حريف را مي شکست. سعيد معروف براي ارسال پاس و پوشش دريافت هاي ضعيف تا منطقه شش زمين عقب مي رفت. اما بازي هماهنگ برونو و ديسوزا موجب شد تا دريافت کننده هاي ايران در شروع مسابقه چند اشتباه فردي را مرتکب شوند.

وقت استراحت فني نخست به سود برزيل تمام شد. سانتوز و موريلو از چپ و راست زمين ايران را زير آماج حملات خود قرار داده بودند. حسين معدني از غلامي خواست تا خود را براي رفتن به زمين آماده کند. وقتي برزيل چهار امتياز از ايران جلو افتاد عبدالرضا عليزاده دچار مصدوميت از ناحيه انگشت دست راست شد. برخلاف بازي هاي قبلي سرويس هاي آرمين تشکري در اين مسابقه چندان نمي گرفت. پاس هاي سرعتي معروف همان چيزي بود که موسوي مي خواست. برزيلي ها از ميانه تور خيلي خوب حمله مي کردند. کواچ دست به تعويض زد. سرانجام عادل غلامي جاي موسوي به ميدان رفت تا تيم ايران با تاکتيکي متفاوت حملات خود را پياده کند. بعد از آن هم دو تعويض کرد.

کواچ غفور و مهدوي را باز هم به ميدان فرستاد. اما اين حربه تاکتيکي هم جواب نداد. برزيل چهار امتياز جلو افتاده بود و به کمتر از پيروزي در اين بازي رضايت نمي داد. برزيل ست سوم مسابقه را هم 25 بر 20 پيروز شد.

ست چهارم؛ 25-17 ايران

ايران در آغاز ست چهارم بايد هر چه در توان داشت رو مي کرد. عادل غلامي که از ابتدا در ترکيب قرار گرفته بود موثر حمله مي کرد. موريلو در اين بازي نمايش چشمگيري داشت. هيچ يک از دو تيم در امتيازهاي آغازي ست چهارم کوتاه نمي آمدند. شهرام محمودي همچنان امتيازآورترين بازيکن ميدان بود. درخشش عادل غلامي و سرويس هاي فني او ايران را 3 امتياز جلو انداخت.

تيم ايران در ست چهارم کاملا متحول شده بود و برتر از حريف کار مي کرد. بازي خوب ميرزاجانپور و آبشار هاي قدرتي او در کنار حمله سرعتي و غافلگيرانه غلامي برزيل را به زانو در آورده بود. ايران شش امتياز از پر افتخارترين تيم واليبال جهان جلو افتاده بود. سعيد معروف همچنان موثرترين مهره ميدان بود که برتري خود را به رخ برونو مي کشيد. تماشاگران سر از پا نمي شناختند. موسوي يکبار ديگر به ميدان رفت تا تيم ايران با قدرت بيشتر اختلاف امتياز را به عدد 7 برساند و وقت استراحت فني دوم را ببرد.

برزيلي ها ديگر مات و مبهوت بازي خوب ايران شده بودند. صدها پرچم سه رنگ ايران گوش تا گوش سالن به اهتزاز در آمده بود. تيم ايران در حاشيه امنيت خوبي قرار گرفته بود اما نبايد حريف را دست کم مي گرفت. چند اشتباه ساده از تيم ايران کافي بود تا برزيلي ها به بازي برگردند. در حالي که برزيلي ها رفته رفته فاصله امتيازهاي خود را کاهش مي دادند کواچ وقت استراحت گرفت. تماشاگران خوشحال و راضي از بازي تيم ملي موج مکزيکي مي رفتند. آتش حملات ميرزاجانپور تازه روسن شده بود. سرويس تماشايي او لوکارلي را هم به زانو در آورد. ايران ست چهارم را هم 25-17 برد.

ست پنجم؛ 15-9

ايران شروعي عالي داشت و با 3 امتياز پياپي رزنده را مجبور کرد وقت استراحت بگيرد. برزيل با دو امتياز به بازي برگشت. آبشار شهرام محمودي و دو سرويس خوب او سه امتياز حياتي براي ايران داشت. ايران 6-2 جلو بود و رزنده ي عصباني مجبور شد باز هم وقت استراحت بگيرد.

معروف به جاي پاس دادن با يک آبشار محکم توپ را در زمين برزيل خواباند تا پرافتخارترين تيم جهان را تحقير کند. يک سرويس ديدني ديگر از محمودي ايران را 8-2 جلو افتاد. ست پنجم به شکل باورنکردني به نفع ايران پيش مي رفت.

ضربه موسوي و دفاع ناقص برزيل نتيجه را 9-3 کرد. تماشاگران يکصدا شعار ايوالله ايوالله مي دادند. ايران نمايشي حيرت انگيز داشت. دفاع معروف از روي تور رد شد اما در زمين برزيل خوابيد تا ايران 11-5 جلو بيفتد. کار تقريبا تمام شده بود. چند اشتباه نتيجه را 13-9 کرد تا ايران وقت استراحت بگيرد. برزيل سرويس را خراب کرد. ايران در آستانه برد قرار داشت. سرويس ايران در زمين برزيل خوابيد و ايران 15-9 برنده شد.

تيم هاي واليبال ايران و برزيل در قالب هفته چهارم ليگ جهاني واليبال از ساعت 21 پس فردا ( يکشنبه) 25 خرداد بار ديگر به مصاف هم مي روند.

 

 منبع: ورزش3

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند