Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

پوست نشان دهنده بیماری

دسته بندي : سلامت,پوست و مو
تاريخ : ۲۴ شهریور
بازديد : 475

پوست نشان دهنده بیماری

L136850599371 پوست نشان دهنده بیماری

شاید ندانید که هر ۲۷ روز یک بار انسان از پوست خود خارج می شود، یعنی لایه نازکی از پوست که بر روی بدن وجود دارد، از نو ساخته شده و لایه قبلی از بدن جدا می شود که آن را اپیدمی می نامند.
کل پوست بدن حدود ۲ متر مکعب است که جسم ما در آن جا گرفته است.پوست بدن دارای تقسیماتی است که باعث تعجب می شود، در یک سانتی متر پوست بدن رگ های خونی، رشته های اعصاب، رشته های مو و غده های مختلف از جمله غده عرق و سلول های حسی و احساسی و نقاط حرارتی سرد و گرم و احساس درد و سلول های رنگی وجود دارد.

وقتی احساس گرما می کنید سیستم رگ های پوست عمل می کنند، به این صورت که سر و صورت شخص قرمز می شود. به عنوان مثال: پس از ورزش یا کارهای سخت رگ های پوست عریض تر می شوند و بدن می تواند گرمای بیشتری به خارج هدایت کند و عکس این عمل در موقع سرما عمل می کند و رگ ها خودشان را جمع کرده و باریک تر می شوند و کمترین گرما را به داخل بدن می فرستند و اگر سرما مدت

زیادی طول بکشد، بدن اقدامات دفاعی دیگری انجام می دهد و پوست به حالت دانه دانه یا در اصطلاح عامیانه دون- دون درمی آید و شخص شروع به لرزیدن کرده و سعی می کند که با حرکات پی درپی لرزش گرمای بیشتری به وجود بیاورد.بدن انسان دارای نقاط سرد و گرم است، نقاط سرد بیشتر در پشت و کمر و نقاط گرم در اطراف شکم قرار دارند.

هر فردی می داند که اگر درجه دمای بدن فقط چند درجه از ۳۷ بالاتر برود، خط بزرگی برای سلامتی اش به وجود آمده است که به آن تب می گویند. اگر نتوانیم تب را پایین بیاوریم، ممکن است زندگی فرد مبتلا به آن به مرگ بیانجامد. در زمان تب سیستم بسیار عجیبی به نام «سیستم تهویه مطبوع بدن» عمل می کند، به این صورت که حدود دو میلیون غده ترشح عرق با ایجاد عرق در بدن و پیشانی و کف دست و پا باعث می شوند از منافذ پوست، آب خارج شود.

بخوانید :   آیا می دانید علت اصلی استفاده از لوسیون بدن چیست

منافذ پوست روزانه حداقل نیم لیتر آب و حتی در بیماری ها وکارهای خسته کننده می توانند تا دو لیتر آب را از بدن به صورت بخار خارج کنند.

اگر بشر دارای این غده های عرق نبود، داخل بدنش مطمئنا می سوخت. ریشه این غده ها در اعماق پوست قرار دارند، به همراه عرق، نمک و اسیدها و اوره نیز خارج می شوند.
غده های عرق در برابر هیجان ها نیز واکنش نشان می دهند، به این صورت که کف دست ها و کف پاها عرق می کنند و رطوبت را نشان می دهند.
غده های مولد عرق شامل غده های بو، نیز می شوند که در حیوانات به مقدار زیاد و در بین انسان ها به مراتب کمتر وجود دارد. محل های اصلی غده های بو بیشتر در کشاله های ران و زیر بغل هستند که معمولا بوهای متنوعی ایجاد می کنند.

لایه های سه گانه پوست
در حقیقت پوست بدن از سه لایه و نیز بخشی به نام ملانوزیت ها تشکیل شده است.
۱- لایه اپیدرمی که خیلی محکم است و کمک می کند تا بدن از یکدیگر متلاشی نشود. از ریشه اپیدرمی پیوسته و بدون وقفه سلول های تازه ساخته شده و به سمت خارج بدن پیش می روند و در سطح خارجی پوست تبدیل به پوست چرمی می شوند و سپس به صورت پوسته های ریز ریز از پوست بدن جدا شده و می افتد. اگر یک بار با ناخن پوست خشک بدن را خراش دهید، آن وقت نوعی لایه پودری سفید رنگ را مشاهده خواهید کرد که خود به خود از پوست می ریزند به طور معمول در طول روز بدن از این نوع پوسته ها در حدود ۱۰ گرم بیرون می دهد.

بخوانید :   چند مشکل در چشم که باید جدی بگیرید

وقتی انگشت شما می سوزد و تاول می زند به طور کامل لایه اپیدرمی از پوست چرمی جدا می شود، که این تاول سوختگی را می توان برید، بدون آن که خونریزی کند؛ زیرا در لایه اپیدرمی جریان خون وجود ندارد، در غیر این صورت ما به طور دائم مجبور بودیم که با انگشتان خون آلود کار کنیم و هرگز از خطر ابتلا به بیماری و مسمومیت مصون نمی ماندیم.

۲- لایه دوم پوست، چرمی یا شافی نام دارد که تمام قسمت های پرارزش، مانند: غده ها، ریشه ها، انتهای اعصاب و قسمت های بسیار حساس دیگری در این لایه وجود دارند.

پوست چرمی در واقع زمینه ای است که بر روی آن موها رشد می کنند و بر روی هر سانتی متر مربع از پوست چرمی تقریباً ۱۰ پیاز مو وجود دارد.

پوست چرمی بدن انسان مورد توجه پلیس نیز هست زیرا دارای خطوطی است که هیچ گاه قابل تغییر نیست و عوض نمی شود، اثر انگشت نمونه ای از این لایه است.

۳- لایه سوم پایین ترین لایه بافت های چربی است و تقریبا مانند تشک نرمی است که باعث می شود بتوانیم ساعت های طولانی بر روی صندلی خشک و چوبی بنشینیم و تحمل کنیم. ضخامت این لایه پوست ضدضربه و ضدفشار، در انسان ها متفاوت است و بستگی به سن، جنسیت زن و مرد و میزان اجتماع هورمون ها و نوع تغذیه و فعالیت جسمی دارد.

– ملانوزیت:
سلول هایی هستند که پیگمنت های ملانین را بوجود می آورند. این سلول ها تصمیم می گیرند که موها، چشم ها و حتی پوست بدن مان چه رنگی باشند.

تشخیص بیماری از روی پوست بدن
پزشکان به کمک آثاری که روی پوست بدن ظاهر می شود، بیماری های داخلی بدن را تشخیص می دهند. برای مثال لکه های پیگمنت یا خارش شدید پوست، نشانه ای از درست کار نکردن کبد است. همچنین تغییرات شیره معده، اختلالات وضع جذب و دفع چربی اختلالاتی در فعالیت های غده تیروئید و سایر ناراحتی های دیگر از راه پوست؛ پزشکان را متوجه نوع بیماری می کند. همچنین کک و مک، محصول تمرکز بسیار زیادی از ملانین ها است که به راحتی بر روی پوست قابل تشخیص است.

بخوانید :   درمان کبد چرب با خاکشیر

پوست بدن، ما را از هجوم بسیاری از بیماری ها محافظت می کند و از ورود سموم و اسیدها و گرد و خاک و غبار به داخل بدن جلوگیری می کند و باعث می شود که آب از روی پوست عبور کند ولی به داخل بدن نفوذ نکند، به این ترتیب پوست رطوبت را به خود جذب می کند و از خشکی و ترک خوردن لایه های پوست جلوگیری می شود.

پوست همچنین گرمای بدن را تنظیم و متعادل می کند و از وجود درد و سرما یا گرما ما را خبر می کند. پس پوست یکی از وسایل مورد احتیاج زندگی ماست و بدون آن نمی توانیم زنده بمانیم.
چگونه از پوست بدنمان محافظت کنیم؟
پرستاری و محافظت پوست لازم و بلکه واجب است اما کاملا بستگی به نوع پوست دارد که با مراجعه و مشورت با پزشک متخصص و انجام توصیه های لازم می توانیم ازپوست خود مراقبت کنیم.
امکان اینکه پوست بدن را دوباره جوان و تازه کنیم وجود ندارد ولی تحت شرایط مخصوصی می توانیم پیرشدن پوست را به تأخیر بیندازیم.

وضع زندگی و نظم داخلی بدن و توجه به نگهداری، تغذیه پوست و مراقبت از آن درمقابل آفتاب، سرما و گرمای شدید و رطوبت مناسب می تواند از پیری زودرس پوست جلوگیری کند. سعی کنید هیچ وقت زیر نور مصنوعی و اشعه های بنفش یا دستگاه های شبیه آن قرار نگیرید.

آب نمک دریا، با ۲ یا ۳ درصد نمک برای پوست بدن مناسب است و گاهی حتی داروی شفابخشی برای پوست های خشک نیز هست ولی با این حال پس از شنا در آب دریا، حتما مدتی زیردوش آب شیرین قرار بگیرید.

loading...
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي