X بستن تبلیغات
مرکز ترجمه گهر
مطالب پيشنهادي

ویژگی پاک کننده‌های آرایشی

دسته بندي : en gahar
تاريخ : ۱ آبان
بازديد : 453

سلامت نیوز: اگر شما از آن دسته بانوانی هستید که بدون پاک کردن آرایش صورت‌تان به رختخواب می‌روید، بدانید که دارید بزرگترین خیانت را به پوست صورت‌تان می‌کنید. در صورتی که باقیمانده مواد آرایشی روی سطح پوست شما باقی بمانند، جذب روزنه‌های پوستی شده و می‌توانند سلامت پوست‌تان را به خطر بیندازند. پاک کردن آرایش به پوست فرصت می‌دهد تا نفس بکشد.

پاک‌کننده

فراموش نکنید بهتر است یک پاک کننده آرایش خوب تهیه کنید.  چرا که خرج کردن  پول بیشتر به نفع سلامت پوست‌تان خواهد بود. مارک‌های معروف تجاری لوازم آرایش، به‌طور معمول پاک کننده‌های خوبی نیز به بازار عرضه می‌کنند. برای پاک کردن آرایش چشم، از مواد پاک کننده آرایش که ویژه چشم است، استفاده کنید. چشمان شما بسیار حساسند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. آرایش صورت شما مانند کرم پودر و رژ لب به راحتی به وسیله پاک کننده‌های آرایشی که پایه آبی دارند، از روی پوست‌تان پاک می‌شوند. ولی آرایش چشم مثل سرمه، ریمل و خط چشم نیاز به مواد پاک کننده قوی‌تری دارند. این مواد پاک کننده باید پایه روغنی داشته باشند تا این مواد آرایشی سمج را از چشمان شما پاک کنند.

 پاک کردن آرایش چشم

  برای پاک کردن آرایش چشمان‌تان، از حرکات ملایم‌تر دست‌تان روی پوست اطراف چشم استفاده کنید چون پوست این نواحی بسیار حساس و امکان آسیب دیدن و چروک خوردن آن زیاد است. برای پاک کردن آرایش یک تکه پنبه یا پد پنبه‌ای را به مواد پاک کننده آغشته کنید و روی پوست صورت، اطراف چشم و گردن خود بکشید. در صورتی که با این روش، آرایش شما پاک نشد، چند نقطه از ماده پاک‌کننده را در چند جای صورت‌تان بگذارید، سپس با یک گلوله پنبه مرطوب آن را در تمام صورت‌تان پخش کنید با این روش حتی مواد آرایشی نفوذ کرده به منافذ پوست‌تان نیز خارج می‌شوند.

 پاک کننده ملایم

در صورتی که اصلا آرایش نمی‌کنید، لازم است شما هم در پایان روز، صورت‌تان را با یک پاک کننده ملایم تمیز کنید تا بقایای گرد و غبار و آلودگی‌های هوا از روی سطح پوست شما پاک شوند. این روش از چرب شدن پوست شما و جوش‌زدن آن جلوگیری می‌کند.
تمیز کردن منظم پوست آن را براق و سالم می‌کند.  پاک کننده‌هایی را که در آن الکل به کار رفته است، خریداری نکنید. این پاک کننده‌ها گرچه باعث می‌شوند در سطح پوست‌تان احساس تازگی کنید ولی در طولانی مدت موجب خشکی پوست شما می‌شوند.

 پوست حساس

کسانی که پوست حساسی دارند باید در هنگام خرید پاک کننده‌ها دقت بیشتری به خرج دهند. می‌توانید نمونه این محصولات را روی پوست بازوی‌تان امتحان کنید و اگر به آن حساسیت نداشتید، آن را خریداری کنید. پاک کننده‌های ملایم برای شما مناسب‌ترند. ویژگی یک ماده تمیز کننده قابلیت محلول بودن همزمان در آب و چربی جهت پاکیزه نمودن مواد محلول در این دو محیط است. بنابراین ماده تمیز کننده باید متشکل از آب و روغن باشد که به آن امولسیون گفته می‌شود. بطور طبیعی ذرات و لکه‌های خارجی که سطح پوست را می‌پوشانند از دو طریق ممکن است بوجود آیند. ازطریق پماد‌ها و محصولات آرایشی و یا ترشحات غدد سباسه و اپوکرین. در التهاب‌های پوست حاد و مزمن, یک پانسمان کننده مرطوب، جرم‌های جمع شده بر روی پوست را از بین می‌برد. به همین دلیل آب به عنوان یک فاکتور پاک‌کننده خوب در نظر گرفته می‌شود. ولی به هر حال آب به تنهائی به عنوان یک عامل پاک کننده کافی نیست و این امر بخصوص در شرایطی که ذرات روی پوست چرک به همراه چربی یا سایر عوامل غیر محلول در آب باشد کاملا مشهود است. حلال‌هائی مانند بنزین یا نفت ممکن است لکه‌های روغنی را در خود حل کنند. ولی این نیز کافی نیست چون استفاده از آن برای پاک کنندگی مناسب نیست. روغن‌های معدنی قادرند آلودگی‌های روغنی را در خود حل کنند ولی اینگونه مواد نیز بدلیل چرب کردن ظاهر پوست مناسب نیستند.

 انواع پاک‌کننده

۱- تونیک و لوسیون‌های تمیز کننده ۲- فرآورده‌های کف‌زای صورت ۳- صابونهای آرایشی  ۴- مواد پاک کننده آرایش چشم  این مواد باید دارای خصوصیات زیر باشند:  بتوانند پوست را بطور موثر پاکیزه کنند  به راحتی از روی پوست پاک شود   میزان PH آن متعادل باشد  بعد از استفاده از آن احساس خوبی به فرد دست بدهد.

شیر پاک‌کن‌ها:

پودر‌ها و سایر مواد آرایشی پوست را کثیف کرده و منافذ آنرا مسدود می‌کنند و ما مجبور هستیم به دفعات و مکرراً آنها را پاک کنیم. آب و صابون به تنهائی برای بیرون آوردن این ذرات کافی نیست، بلکه باید از موادی استفاده شود که مواد رنگی این پودر‌ها وجرم‌های پوست را بگیرند و آنها را بیرون بکشند و در نهایت باعث جذب بهتر اکسیژن توسط پوست شوند. به این فرآورده‌ها، روغن‌های پاک کننده یا شیر زیبائی می‌گویند که در آنها مواد چربی کم و سبکی وجود دارد و برای پاک کردن روزانه پوست بکار می‌رود. شیر پاک‌کن‌ها از قدیمی‌ترین محصولات پاک کننده هستند که بیشتر به فرم روغن در آب استفاده می‌شوند و روغن آنها نیز از نوع پارافین انتخاب می‌گردد. حدود ۷۰-۸۰ درصد وزن این فرآورده‌ها از آب و ۳۰درصد آن روغن می‌باشد. امروزه با ساخته شدن ظروف پلاستیکی، این لوسیون‌ها در حد وسیعی تولید شده‌اند. ساخت آنها آسان بوده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. میزان اسیدیته این فرآورده‌ها همخوانی زیادی با اسیدیته پوست داشته و  به پوست آسیب نمی‌رسانند. از این مواد می‌توان به عنوان پاک کننده‌های آرایشی و یا برطرف کننده آلاینده‌های صورت استفاده کرد. نحوه استفاده از این فرآورده‌ها بصورت زدن آنها روی نوک انگشت و سپس مالیدن آن روی صورت بشکل دوایر متحدالمرکز (یا مارپیچی از داخل به خارج) بهمراه ماساژ ملایم می‌باشد. که در صورت احتیاج به تکرار عمل فوق دوباره به همان شکل تکرار می‌شود. کار پاکسازی به اتمام نمی‌رسد مگر مواد زاید قابل شستشو ایجاد شده بدنبال استفاده از شیر پاک‌کن‌ها با تونیک یا آب ولرم از روی صورت برداشته شوند.

کرم‌های پاک کننده:

کرم‌های پاک کننده اصولا نقش پاک کننده آرایش و گریم با روغن‌هایی که به صورت و گردن مالیده می‌شود را دارند. یک کرم یا لوسیون خوب پاک کننده با فرمول اختصاصی می‌تواند هر نوع ماده آرایشی نظیر پودر صورت، رژ لب، کرم‌های پایه و غیره را به راحتی و به سرعت از روی پوست بردارد. با آنکه صابون با آب بدون املاح می تواند عمل پاک کنندگی را به اندازه کافی انجام دهد. یک کرم پاک کننده خوب می‌تواند پس مانده‌های موجود روی پوست صورت را ازبین برده و آن را در شرایط خشک حفظ کند. لوسیون‌های تمیز کننده و تونیک‌ها غالبا برای افرادی که پوست‌های چربی دارند مناسب‌ترند. فرآورده‌های کف‌زای صورت کاربردی شبیه صابون دارند ولی مانند صابون‌های معمولی منجر به خشکی پوست نمی‌گردند و با حفظ رطوبت پوست کار تمیز کردن را انجام می‌دهند. در بازار صابون‌های آرایشی که خاصیت پاک کنندگی خوب بدون ایجاد خشکی پوست دارند موجود است که برای افرادی که تمایل به استفاده از صابون در پاک کردن آرایش دارند می‌تواند موثر باشد.
منبع: دنیای سلامت

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي