واکنش مثبت عربستان در برابر تحریم های ایران

ماجرای واکنش مثبت عربستان

عربستان که یکی از مخالفین اصلی آزادی و امنیت ایران در خاورمیانه به شمار می رود، این روز ها در برابر اعمال فشار های سیاسی آمریکا و متحدانش، واکنش های مثبتی را برعلیه ایران نشان می دهند.

واکنش مثبت عربستان در برابر تحریم های ایران

حکومت عربستان در بیانیه‌ای در واکنش به خروج آمریکا از برجام گفت: “عربستان سعودی بار دیگر راهبردی که رئیس جمهور آمریکا در برابر ایران در پیش گرفته را تایید و از آن استقبال می کند و امیدوار است که جامعه جهانی علیه ایران موضعی قاطع و یکپارچه بگیرد، ایرانی که از گروه‌های تروریستی ه بویژه حزب الله و شبه نظامیان حوثی و نظام اسد حمایت می کند که زشت ترین جنایات را علیه مردمش مرتکب می شود و بیش از نیم میلیون غیرنظامی را به کشتن داده است”.

در پایان این بیانیه آمده است، ایران از درآمد اقتصادی که از برداشته شدن تحریمها به دست آورد، سوء استفاده کرد.”

ترامپ در تاريخ 8 مي، خروج از برجام را اعلام نمود.

عملکرد عربستان در برابر تحریم های ایران

در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریمهای وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام:تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

لغو تحریمها علیه ایران متناسب با اقدامات ایران برای از بین بردن برنامه هسته ای اش و در جهت منافع ملی آمریکا خواهد بود.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه