وام چیست ؟ + انواع وام بانکی

دسته بندي : ⭐ اخبار,اجتماعی
تاريخ : 3 جولای

یکی از روش هایی که افراد با استفاده از آن می توانند کسب و کاری را راه اندازی کنند و یا وسیله ای خریداری کنند و یا بعد از ازدواج از آن استفاده کنند، وام بانکی است. برای آشنایی با انواع وام بانکی این بخش گهر را بخوانید. در ادامه مطالبی در مورد وام و شرایط وام و انواع وام می خوانید.

وام چیست ؟ + انواع وام بانکی

وام چیست ؟ + انواع وام بانکی, جدید 1401 -❤️ گهر

انواع وام بانکی

وام به طور کلی قرض دادن نوعی پول سود دار است که از زمانی مشخص بین قرض دهنده و قرض گیرنده  رد و بدل می شود . این تبادل پول بین دو طرف به صورت های مختلفی انجام می شودکه از دیرباز و دوران باستان در جوامع بشری رایج شده است.

قوانین و میزان سود این نوع قرض دادن  پول در جوامع مختلف امروزی متفاوت است و میزان بازپرداخت آن به شرایط مختلفی بستگی دارد اما در کشور ایران براساس سیستم بانکی اسلامی و بانکداری بدون ربا صورت میگیرد هرچند گاهی اوقات کاملا سهل الوصول است، اما گاهی هم دست نیافتنی است و به قول معروف خرما بر نخیل و دست ما کوتاه است.

وام تعمیرات، وام تولید، وام خرید کالا، وام خرید مسکن، وام خرید لوازم کسب و کار و دهها مورد وام در جامع بشری هست که بسیاری را به خود چه درخواست کننده و چه وام دهنده را به خود مشغول کرده است. بدون تردید بانکها و موسسات مالی به درخواست کنندگانشان وام می دهند تا علاوه بر رونق اقتصادی منطقه حضورشان ، که کاملا توجیه شده ا ست منافع مادی و سود خود را نیز تضمین کنند.

انواع عقود بانکداری بدون ربا:

 • مضاربه (بازرگانی داخلی ـ صادراتی ـ وارداتی )
 • مشارکت مدنی ( بازرگانی ـ تولیدی ـ صادراتی ـ مسکن و ساختمان)
 • فروش اقساطی (مواد اولیه ـ ماشین آلات ـ مسکن)
 • سلف
 • اجاره به شرط تملیک
 • قرض الحسنه (ازدواج ـ تعمیر و تامین مسکن ـ کمک هزینه درمان ـ کمک هزینه تحصیلی)
 • جعاله

انواع مهمترین وام ها در شبکه بانکی ایران شامل موارد زیر می باشد.

 1. تسهیلات خرید مسکن: این تسهیلات برای کمک به خرید مسکن به مشتریان تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به زوجین پرداخت می شود. بانک مسکن در ایران اصلی ترین بانک در این زمینه می باشد.
 2. تسهیلات خرید خودرو: این تسهیلات در اکثر بانک ها پرداخت می شود و مبلغ آن هم اکنون بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان در بانک ها پرداخت می شود.
 3. وام ازدواج (تسهیلات) : این وام هم اکنون تا سقغ ۱۵ میلیون تومان به صورت قرض الحسنه در اکثر بانک های کشور پرداخت می شود.
 4. تسهیلات اشتغال: این تسهیلات برای ایجاد و رونق اشتغال به افراد غیر شاغل که می خواهند یک کسب و کار جدید راه اندازی کنند پرداخت می شود سقف این وام بسته به نوع شغل ایجاد شده تا مبالغ کلان و میلیاردی متغییر می باشد. دولت برای حمایت از اشتغال منابعی را هر ساله برای این کار به بانک ها تخصیص می دهد.
 5. تسهیلات ضروری: این تسهیلات در همه بانک ها وجود دارد و برای رفع نیازهای بسیار ضروری مشتریان می باشد اما با توجه به تعداد مراجعه کنندگان ممکن است به همه مراجعه کنندگان وام تعلق نمی گیرد.
 6. تسهیلات کارآفرینی: برای کارآفرینان تسهیلات ویژه ای از طرف دولت و صندوق توسعه ملی به بانک ها اختصاص پیدا می کند، کارآفرینان با
 7. تسهیلات خرید کالا: بانک ها برای تامین نیاز مشتریان به آنان وام خرید کالا با هدف حمایت از تولید کنندگان داخلی و توسعه کسب و کارشان پرداخت می کنند
 8. تسهیلات دانشجویی : این تسهیلات به دانشجویان نیازمند به وام تعلق می گیرد و معمولاً از طریق صندوق رفاه دانشجویان به بانک ها برای دریافت تسهیلات معرفی می شوند.
 9. تسهیلات درمان: نظام بانکی برای حمایت از بیماران نیازمند با طراحی یک نوع تسهیلات اقدام به پرداخت وام درمان به بیماران نیازمند می کند.
 10. تسهیلات جهیزیه: این تسهیلات برای کمک به تامین جهیزیه توسط بانک به زوجین پرداخت می شود.
 11. تسهیلات امتیازی: این نوع وام بر اساس گردش حساب مشتریان به آنها پرداخت می شود، این نوع وام در بانک های مختلف شرایط متفاوتی دارد از سود صفر درصد تا سودهای بالای ۲۵ درصد و شرایط گوناگون
 12. تسهیلات کشاورزی: این وام برای حمایت از بخش کشاورزی به کشاورزان و از طریق بانک کشاورزی پرداخت می شود.

وام  قرض الحسنه چیست؟

​تعریف

​عقدی است که به موجب آن بانک ها به عنوان قرض دهنده مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی به صورت قرض واگذار می نمایند .

​هدف

​رفع مشکلات مالی و احتیاجات ضروری اشخاص ، ایجاد اشتغال ، بهبود وضع واحد های کوچک تولیدی و تعاونی .در ضمن سرفصلهای مصرف قرض الحسنه توسط بانک مرکزی تعیین می شود .

​ویژگی ها

​وامی است که در بانکداری اسلامی بصورت نقد به مشتریان پرداخت می شود .

تامین نسبی نیازهای ضروری و عمومی اشخاص حقیقی و حقوقی به صورت وام غیر تجاری و بدون انتظار سود ، مرتفع می سازد .

این وام بدون سود بوده و فقط دارای کارمزد سالیانه می باشد .

اعطای وام قرض الحسنه به بخش بازرگانی ممنوع می باشد .

​موارد اعطای تسهیلات

​اعطای وام به رفع احتیاجات ضروری اشخاص حقیقی : مانند هزینه ازدواج و تهیه جهیزیه ، هزینه درمانی ، کمک هزینه تحصیلی ، تعمیر و تامین مسکن ، کمک برای ایجاد مسکن در روستاها .

اعطای تسهیلات به شرکتهای تعاونی به منظور ایجاد کار .

اعطای تسهیلات به واحد های تولیدی به منظور کمک به افزایش تولید، راه اندازی واحدهای تولیدی راکد ، توسعه کارگاههای تولیدی کوچک روستاها

پس به طور کلی هر وامی نوعی تسهیلات می باشد اما هر تسهیلاتی وام نیست.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي