هر آنچه درباره سرطان سینه باید بدانید

تاريخ : 30 ژوئن

درباره سرطان سینه چه می دانید

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در میان زنان آمریکایی است و این سرطان، زیر مجموعه‌ای از سرطان پوست می‌باشد. خبر خوب این است که اگر به موقع تحت درمان قرار بگیرد، می‌توانید آن را کنترل کنید. بهترین کار این است که از علائم و نشانه‌های آن آگاهی داشته باشید زیرا کمتر درباره تومورهای موجود در سینه بحث و گفتگو می‌شود. این علائم و خط قرمزها را جدی بگیرید و با این سرطان به مبارزه برخیزید.

هر آنچه درباره سرطان سینه باید بدانید, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

هر آنچه درباره سرطان سینه نمی دانستید

زنان سرطانی که BMI آنها کمتر از ۱۳/۲۴ است، ۳۰ درصد کمتر دچار عوارض ناشی از سرطان می شوند. ولی در زنان سرطانی که BMI آنها ۴۴/۲۸می باشد، ورزش کردن تأثیر چندانی بر بهبود بیماری شان ندارد. البته این بدان معنی نیست که دیگر ورزش نکنند، بلکه باید با ورزش وزن خود را کم کنند.
لازم به ذکر است که اگر BMI بین ۵/۱۸ تا ۲۵ باشد، نشان دهنده وزن سالم و طبیعی است. بیشتر از ۲۵ نشان دهنده افزایش وزن و بیشتر از ۳۰ نشان دهنده چاقی پرخطر می باشد.
متخصصین معتقدند که با افزایش هورمون استروژن احتمال بروز سرطان سینه افزایش پیدا میکند ، این در حالی است که افزایش وزن و چاقی نیز سبب افزایش مقدار هورمون های بدن مانند: استروژن و انسولین می شود و همین استروژن بیش ازحد خود باعث بروز سرطان است.پس با کنترل وزن بوسیله ورزش در واقع از بروز سرطان سینه جلوگیری کرده ایم.
اطلاعات موجود نشان می دهد که افرادی که از لحاظ بدنی فعال هستند خطر ابتلا به سرطان در آنها کمتر است ورزش‌های هوازی با تغییرات در تشریح هورمون استروژن و متابولیسم بدن، خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهند. تحقیقاتی در این زمینه در مجله آمریکایی انجمن سرطان به چاپ رسیده است.
میندی کورزر استاد دانشکده علم تغذیه دانشگاه مینه‌سوتا می‌گوید: تحقیقات نشان داده‌اند که فعالیت فیزیکی خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد اما هیچ مطالعه بالینی در این زمینه انجام نشده است. مطالعات ما اولین تحقیقاتی است که نشان می‌دهد تمرین‌های هوازی بر هورمون استروژن و بهتر شدن متابولیسم بدن تاثیر دارند.کورزر و همکارانش تحقیقات ورزش زنان را به روش بالینی انجام داده‌اند، در این تحقیقات ۳۹۱ زن شرکت داشتند که شرایط متفاوتی با یکدیگر داشتند.برخی از آنها ۵ مرتبه در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش‌های هوازی انجام دادند و تعدادی به سایر ورزش ها می پرداختند.
محققان برای هرکدام از این افراد طوری برنامه‌ریزی ورزشی کردند که بتوانند به هنگام ورزش ماکزیمم ضربان قلب را ایجاد کنند. از این افراد قبل و بعد از این تحقیقات نمونه ادرار گرفتند و متوجه شدند که ماده‌ای در بدن افزایش می‌یابد که از خطر ابتلا به سرطان سینه می‌کاهد. این ماده ۲-OHE1 نام دارد.
ورزش‌های هوازی باعث بالا رفتن آمادگی جسمانی و سلامتی قلب می‌شوند و به کمک تغییرات در ترشح استروژن از سرطان پستان جلوگیری می‌کنند. ورزش‌های هوازی با تغییرات در تشریح هورمون استروژن و متابولیسم بدن، خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهند.
ورزش های مفید برای بیماران مبتلا به سرطان سینه
زنانی که با جراحی، اشعه درمانی، شیمی درمانی درمان شده اند، می توانند فعالیت بدنی داشته باشند. این فعالیت ها شامل: پیاده روی آرام، پیاده روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری ، تنیس و شنا می باشد. همچنین زنان دارای سرطان سینه که ۱ساعت در هفته و با سرعت ۴-۳ کیلومتر در ساعت پیاده روی می کنند، نسبت به آنهایی که کمتر از ۱ ساعت در هفته ورزش می کنند، کمتر دچار عوارض وخیم سرطان سینه می شوند.
به اعتقاد پزشکان ، ترکیبی از حرکات انعطافی ، ایروبیک و تمرینات استقامتی به بیماران مبتلا به سرطان کمک کند. تمرینات زیر نمونه های خوبی از این دسته محسوب می شوند.
-حرکات کششی: حرکات کششی برای حفظ و بهبود تحرک افراد اهمیت دارد و اگر هنوز به اندازه کافی آماده تمرین‌های سنگین نشده‌اید ، باید دست کم سعی کنید که بدن انعطاف‌پذیری داشته باشید.
ایروبیک: ایروبیک باعث بهبود کارآیی قلب می‌شود و می‌تواند به سلامت قلبی و عروقی و کاهش خطر حمله قلبی ، سکته و دیابت و درمان سرطان سینه کمک کند.
-دوچرخه‌سواری: دوچرخه سواری آرام و تفریحی اثر به سزایی برای درمان بیماران سرطانی دارد.
-قدم زدن و پیاده‌روی: باعث آرامش روان و بهبود سیستم خون رسانی در بدن فرد بیمار می شود.
-شنا: شنا و آب درمانی به سوزاندن کالری و بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند و کاهش وزن کمک می کند.
-تمرین با وزنه:به بازسازی طبیعی عضله‌ها کمک کند. در خانه از دمبل‌های دو تا چهار کیلوگرمی استفاده کنید و اگر احساس می‌کنید که این تمرین برایتان سبک است، دفعات انجام آن را بالا ببرید اما وزنه‌ها را سنگین نکنید.
ایروبیک و کار با وزنه برای سلامتی عمومی بدن و تندرستی افراد رهاشده از سرطان اهمیت حیاتی زیادی دارد.
-تمرینات استقامتی: استفاده از وزن بدن خودتان در تمرین‌های ورزشی به بازسازی عضلات کمک می‌کند. فعالیت‌های نظیر تمرین پشت بازو با نیمکت و حرکت شنا روی دو دست برای تقویت عضلات بالاتنه مفید هستند و می‌توان آن‌ها را در فضایی اندک و یا حتی در زمان تماشای تلویزیون انجام داد
فعالیت های روز مره مفید برای بیماران مبتلا به سرطان سینه
به جای استفاده از آسانسور ، از پله‌ها بالا بروید . اگر کارتان طوری است که مدام باید پشت میز بنشینید ، گاهی اوقات از جای خود برخاسته ، کمی قدم بزنید و حرکات کششی انجام دهید. می‌توانید با بلند کردن اجسامی نظیر بطری و قوطی به تقویت عضلات خود بپردازید.
بیماران مبتلا به سرطان سینه باید دقت کنند در هر مرحله از درمان و حتی پس از درمان و سلامتی قبل از شروع به ورزش با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

آیا می‌دانید، احتمال ایجاد سرطان پستان در طول زندگی زنان حدود ۱۲ در صد است و به طور کلی یک زن از هر هشت زن به این بیماری مبتلا می‌شود؟ نکته مهم آن است که مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پستان از طریق غربالگری پایین می‌آید و این مساله، اهمیت غربالگری را نشان می‌دهد.

دکتر آمنه لاهوتی، متخصص زنان و زایمان در این باره به جام‌جم می‌گوید: سال‌های اخیر، شاهد کاهش ۲ درصدی آمار موارد جدید سرطان پستان در کشور بوده‌ایم. همچنین میزان مرگ‌ومیر ناشی از این سرطان کاهش یافته که به علت تشخیص زودتر و نیز بهتر و موثر‌تر شدن روش‌های درمانی است.
این متخصص با بیان این که غربالگری سرطان پستان شامل روش‌های تصویر برداری مثل ماموگرافی، معاینه پزشک و معاینه خود بیمار می‌شود، می‌افزاید: همه خانم‌های بالای ۴۰سال باید سالانه یک ماموگرافی غربالگری انجام دهند. ۲۰تا ۳۰ سالگی نیز هر یک تا سه سال یکبار، باید معاینه پستان توسط پزشک انجام شود و به افراد درمعرض خطر نیز روش‌های معاینه پستان آموزش داده شود.

درمان قطعی توده‌های کوچک

تومورهای کوچکی که در ماموگرافی غربالگری یافت می‌شوند، غالبا با موفقیت درمان می‌شوند.

به گفته دکتر لاهوتی، ماموگرافی قادر است تومورهای اندازه یک میلی‌متر تا یک سانتی‌متر را مشخص کند. این تومورها با معاینه پزشک قابل لمس نیست‌. زمانی که یک توده پستان قابل لمس می‌شود، حدود دوسانتی‌متر شده است. فاصله بین ایجاد اولیه توده‌ای که با مامو گرافی قابل تشخیص است تا توده‌ای که در لمس تشخیص داده می‌شود، حدود سه سال است. دکتر حاتمی‌زاده می‌افزاید: تشخیص توده وقتی کوچک است ‌ بسیار اهمیت دارد، زیرا هر چه توده کوچک‌تر باشد، احتمال درگیری با غدد لنفاوی کمتر و احتمال درمان کامل بیشتر می‌شود و هر چه توده بزرگ‌تر باشد، احتمال تهاجمش به اطراف و غدد لنفاوی بیشتر و نتیجه درمان هم کمتر می‌شود و شانس مرگ‌و‌میر افزایش پیدا می‌کند.

سونوگرافی، جایگزین ماموگرافی نیست

سونوگرافی روش دیگر تصویر برداری است که در تشخیص توده‌های پستان کمک‌کننده است، ولی این روش جایگزین ماموگرافی نیست و به کمک آن می‌آید.

دکتر لاهوتی در این باره توضیح می‌دهد: گاهی ماموگرافی نمی‌تواند اطلاعات کافی به پزشک بدهد؛ مثلا در خانمی جوان با بافت متراکم پستان تصویر ماموگرافی خوب نداریم وممکن است توده پستان در تصویر محو باشد و دیده نشود و نیز زمانی که کیست در پستان وجود دارد، برای بررسی بیشتر سونوگرافی نیاز است.

وی تاکید می‌کند: از روش‌های تشخیصی بسیار دقیق‌تر می‌توان ازMRI نام برد که اگرچه بسیار دقیق است، ولی به علت هزینه بالا و شرایط خاص انجام آن به عنوان روش غربالگری استفاده نمی‌شود و استفاده از آن محدود به شرایط خاص با نظر پزشک است. سایر روش‌ها مثل سونوگرافی رنگی (داپلر) یا سی‌تی اسکن، روش غربالگری اصلی نبوده ولی ممکن است به عنوان روش کمکی استفاده شوند .

این متخصص یادآور می‌شود: ثابت شده، معاینه توسط پزشک نیز در تشخیص تومور پستان کاملا موثر است و سبب تشخیص زودرس وکاهش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری می‌شود.

خودتان معاینه کنید

یکی از بهترین روش‌هایی که به تشخیص زودهنگام توده‌های پستانی کمک می‌کند، این است که به بیماران، آگاهی درباره علائم سرطان پستان داده و از آنها خواسته شود، هرگاه علامت غیرطبیعی مثل درد، توده، تغییر شکل قسمتی از پستان و تغییر اندازه پستان را مشاهده کردند سریعا به پزشک مراجعه کنند.

بهترین سن غربالگری

افرادی که سابقه فامیلی دارند یعنی مادر یا خواهرشان قبل از ۴۰ سالگی دچار سرطان شده‌اند و زمینه ژنتیک دارند، معمولا پنج سال زودتر از سنی که مادر مبتلا شده، احتمال ابتلا دارند. در غیر این صورت برای تمام زنان از ۴۰ سالگی غربالگری شروع می‌شود.

بهتر است بین ۳۵ تا ۴۰ سال یک نوبت ماموگرافی و بعد از ۴۰ سالگی هرسال این تست انجام شود. از آنجا که پیش از ۴۰ سالگی سینه‌ها پر و نسجش متراکم است، دقت تشخیص ماموگرافی در توده‌های کوچک کم است، اما از ۴۰ سالگی به بعد غربالگری به صورت مرتب در همه زنان باید انجام شود.

عوامل خطر سرطان پستان

کم بودن سن اولین قاعدگی
بالابودن سن اولین تولد فرزند
سابقه محدود شیردهی به فرزندان
تعداد کم فرزندان
سن بالای یائسگی
سابقه سرطان تخمدان در خانواده
سابقه سرطان پروستات و سایر سرطان‌ها در اعضای درجه یک خانواده

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي