نو عروس جوان به چند تن جان بخشید و پر کشید

این که پدر و مادری تصمیم بگیرند، اعضای بدن کوچکترین فرزندشان را که به مرگ مغزی دچار شده، اهدا کنند، به اندازه کافی سخت به نظر می‌رسد؛ اما اگر بدانیم ‌این تصمیم درباره نوعروسی گرفته شده که هنوز چندان از تب و تاب عروسی فارغ نشده بود، قطعا هم تلخی ماجرا بیشتر جلوه خواهد کرد و هم بزرگی تصمیم مبهوتمان خواهد کرد.

دو روز پیش، پدر و مادر داغدار نوعروس جوان در بیمارستان مسیح دانشوری حاضر شدند تا تصمیمی بگیرند که هر چند سخت می‌نماید، به غایت زیباست؛ اعظم، نوعروس 25 ساله که به مرگ مغزی دچار شده، با این تصمیم بزرگ پیام‌آور شادی چند خانواده‌ای می‌شود که جان شیرین عزیزانشان در خطر از دست رفتن است.

بنا بر این گزارش، نزدیک چهل روز پیش بود که اعظم رخت سپید بر تن کرد و راهی زندگی مشترک با مردی شد که چندان هم مرد نبود؛ مردی که‌ در کمتر از سه هفته از آغاز زندگی مشترک، یک بار عصبانیتش کافی بود تا ضربه‌ای به سر دختر جوان وارد کند که او را راهی بیمارستان کرده و رقم بزند آنچه را که برای پدر و مادر دختر، دردی جانکاه به همراه آورد.

محمد، برادر نوعروس مرگ مغزی درباره چگونگی این رویداد تلخ می‌گوید: نزدیک بیست روز پس از ازدواج خواهر ته‌تغاری‌مان، خبردار شدیم که وی بر اثر ضربه‌ وارده از سوی ‌شوهرش، راهی بیمارستان ‌و در آی‌سی‌یو بستری شده است. البته دامادمان همان موقع در بیمارستان بازداشت ‌و به کلانتری شش منتقل شد، ولی متأسفانه خواهرمان در شرایط خوبی نبود.

هنوز تب و تاب آغاز زندگی مشترک زوج جوان نخوابیده، نوعروس به تیغ جراحان سپرده می‌شود تا شاید اثرات شوم ضربه وارده به جمجه‌اش بهبود یابد، ولی دریغ از بهبودی؛ سرنوشت اعظم در جایی که می‌بایست با شیرین‌ترین روزگار تلاقی داشته باشد، به حال نامساعدی رسیده و ‌سرانجام به مرگ مغزی گره می‌خورد تا خانواده عسکری در یکی از سخت‌ترین شرایط، تصمیم بزرگی بگیرند.

از یک سو ششمین و آخرین فرزند خانواده در شرایطی که به نظر می‌رسید سرانجام یافته، در آستانه جان باختن قرار گرفته و تلخ‌ترین رویداد در حال رقم خوردن است و از سوی دیگر، هنوز کسی با جای خالی دختر شوهر کرده کنار نیامده؛ چه برسد که آزار این جای خالی بخواهد همیشگی باشد.

تصمیم‌گیری به اندازه‌ای سخت است که حتی در تصور نیز نمی‌گنجد؛ اما وقتی سفیران اهدای عضو به سراغ خانواده اندوهگین اعظم می‌آیند، پدر و مادر نوعروس ایثاری نشان می‌دهند که مثال‌زدنی است. بدین ترتیب، نوعروس رنج کشیده که به گواه پزشکان تمامی اعضای بدنش سالم بوده و قابلیت پیوند به بیماران نیازمند را دارد، در قالب فرشته‌ای ظاهر می‌شود که از جان باختن گذشته و می‌تواند به جمعی جان ببخشد.

به این ترتیب، با رضایت والدین غم‌دیده، قلب، کبد، کلیه‌ها، ریه، چشم‌ها، همه نسوج و … اعظم طی چند عمل جراحی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه برداشته می‌شود تا با تأکید خانواده وی، ‌‌رایگان به چند بیمار نیازمند پیوند خورده و یادگارهای بر جای مانده از اعظم، شادی را به چند خانواده هدیه داده و سرانجام پیکر بی جان نوعروس، راهی پزشکی قانونی شود.

انجام این مراحل مصادف است با ارجاع پرونده نوعروس سختی کشیده به دایره جنایی؛ جایی که بازرس شهریاری، بازرس ویژه جنایی، قرار است ابهامات پرونده شکل گرفته برای دامادی را آشکار کند که با عروسش کاری کرد که بیست روز پس از ازدواج، راهی بیمارستان شده و بیست روز بعد، به دیار باقی بشتابد.

برادر اعظم می‌گوید: شوهر خواهرمان همان روزی که اعظم را به بیمارستان برد، بازداشت شد و حتی مدتی را در زندان رجایی شهر ماند تا سرانجام با قرار وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شود.

او ادامه می‌دهد: آن گونه که به ما خبر داده‌اند،‌ فردا باید به دادگاه برویم و شنیده‌ایم که احتمالا فردا حکم جلب برای متهم صادر خواهد شد.

او با اشاره به روزگار غمگین این روزهای پدر و مادرش می‌گوید: پدر و مادرمان روزگار تلخی را پشت سر می‌گذارند و اندوه بسیاری در دل دارند؛ اما به خوبی با اهدای اعضای دختر کوچکشان کنار آمده‌اند. امروز (چهارشنبه) قرار است، پیکر بی‌جان خواهرمان را از پزشکی قانونی گرفته و تا قطعه نام‌آوران بهشت زهرا تشییع کنیم که قطعا تاب و تحمل زیادی می‌خواهد و امیدواریم با دعای مردم این کار راحت‌‌تر انجام شود.

بدین ترتیب، سرنوشت شوم یک دعوای زن و شوهری، رخدادی را رقم زد که می‌توانست‌ به غایت تیره و تار‌تر باشد؛ اما ایثار مثال‌زدنی پدر و مادر اعظم، کاری کرد‌ که رنگ امید به خود بگیرد.

تحریریه «تابناک»، مراتب تأثر خود را از پیشامد رقم خورده اعلام داشته و برای نوعروس فداکار، بالاترین درجات را از درگاه الهی خواستار است. همچنین مراتب تشکر و قدردانی خود را از پدر و مادر و خانواده ایثارگر نوعروس پر‌کشیده اعلام می‌دارد.

 

منبع: تابناک

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه