نفت سال ۲۰۱۳ را با چه قیمتی به پایان برد؟

دسته بندي : سیاست,⭐ اخبار
تاريخ : 1 ژانویه

قیمت جهانی نفت در پایان معاملات سال ۲۰۱۳ به ۱۱۰ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه رسید که این رقم نسبت به سال قبل از آن با کاهش ۰.۳ درصدی مواجه شده است.

 

نفت وست تگزاس اینترمدییت سال ۲۰۱۳ را با ۷ درصد رشد قیمت به پایان برد که بخش عمده آن ناشی از بهبود اقتصاد آمریکا و در نتیجه افزایش تقاضا برای بنزین و سوخت دیزل در این کشور بود.

بر اساس این گزارش، قیمت نفت خام آمریکا روز سه شنبه و در پایان معاملات سال ۲۰۱۳ میلادی در بازار نیویورک با ۸۷ سنت کاهش مواجه شد و سال ۲۰۱۳ را با قیمت ۹۸ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه به پایان برد.

قیمت نفت برنت دریای شمال نیز دیروز با ۴۱ سنت کاهش به ۱۱۰ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه رسید. در حالی که نفت سبک آمریکا با رشد ۷ درصدی قیمت در سال ۲۰۱۳ مواجه شده است قیمت نفت برنت نسبت به قیمت پایانی اش در سال ۲۰۱۲، یعنی ۱۱۱ دلار و ۱۱ سنت با کاهش ۰.۳ درصدی مواجه شد.

۷ تحلیلگر نفتی که دقیقترین پیش بینی ها را در مورد قیمت نفت در سال ۲۰۱۳ ارائه کرده بودند پیش بینی کردند قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۴ باز هم کاهش یابد و به ۱۰۵ دلار در هر بشکه برسد.

عرضه جهانی نفت با توجه به رشد تولید نفت شیل در آمریکا در حال افزایش است. به گفته این تحلیلگران، ایران، عراق و لیبی نیز در سال ۲۰۱۴ نفت بیشتری تولید خواهند کرد.

دیوید بوخوت، یکی از ۷ پیش بینی کننده دقیق نفت در سال ۲۰۱۳ گفت: «ما انتظار افزایش عرضه را داریم…رشد عرضه بالا باقی خواهد ماند و افزایش مورد انتظار تقاضا را پوشش خواهد داد. بزرگترین نگرانی در سال ۲۰۱۴ در زمینه عرضه، ایران خواهد بود، در حالی که عراق نیز دیگر تولید کننده ای است که مطمئنا می خواهد شاهد افزایش تولید خود باشد.»

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، انتظار تولید نفت کشورهای غیر عضو اوپک در سال ۲۰۱۴ بیش از میزان مورد نیاز برای جبران افزایش تقاضا در بازار خواهد بود. میزان تولید روزانه کشورهای غیر عضو اوپک ۱.۷ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و این در حالی است که میزان مصرف جهانی تنها ۱.۲ میلیون بشکه در روز اضافه خواهد شد.

وزیر نفت ایران روز ۳ دسامبر گفت، اگر تحریم های بین المللی کاهش یابد، ایران میزان تولید خود را افزایش خواهد داد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز ۷ دسامبر، شانس دستیابی به توافقی جامع با ایران در موضوع هسته ای را ۵۰-۵۰ ارزیابی کرد. بر اساس اطلاعات مجله بلومبرگ، ایران در حال حاضر، روزانه حدود ۹۳۰ هزار بشکه نفت تولید می کند که کمتر از میزان تولید نفت این کشور در آغاز سال ۲۰۱۲ است.

همزمان با پایان سال، رانندگان آمریکایی به طور متوسط برای خرید هر گالن بنزین ۳ دلار و ۳۲ سنت می پردازند که تقریبا با سطح قیمت ها در پایان سال ۲۰۱۲ یکی است. در پایان سال ۲۰۱۲، قیمت متوسط هر گالن بنزین در آمریکا ۳ دلار و ۲۹ سنت بود.

قیمت بنزین در آمریکا طی ۲۰۱۳ نوسان کمتری را تجربه کرد و در حالی که قیمت ها در آوریل ۲۰۱۲ تا ۳ دلار و ۹۴ سنت رسید، در فوریه ۲۰۱۳ در بالاترین سطح به ۳ دلار و ۷۹ سنت افزایش یافت. متوسط قیمت بنزین در آمریکا بیش از سه سال است که بالای ۳ دلار است.

گاز طبیعی نیز سال ۲۰۱۳ را با رشد ۸۸ سنتی (۲۶ درصدی) قیمت به پایان برد. برودت هوا به افزایش قیمت گاز در ماه دسامبر کمک کرد.

 

منبع:الف

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي