X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي

نانو حسگرهایی برای تشخیص سرطان

تاريخ : ۶ آذر
بازديد : 718

نانو حسگرهایی برای تشخیص سرطان

635401562114086628 نانو حسگرهایی برای تشخیص سرطان

نانو حسگرهایی برای تشخیص سرطان

پژوهشگران دانشکده برق دانشگاه تهران با استفاده از خاصیت سیگنال‌های الکتریکی سلول‌های سرطانی و غیر سرطانی، نانوحسگرهایی برای تشخیص سرطان عرضه کردند.

دکتر محمد عبدالاحد مجری طرح با اشاره به جزئیات مطالعات اخیر خود، گفت: در این پروژه در جهت تولید نانو بیوسنسورهای الکتریکی برای تشخیص بیماری سرطان مطالعاتی انجام شد.

وی به بیان عملکرد این نانو بیوسنسورهای الکتریکی اشاره و اظهار کرد: اساس کار این سنسورها این است که با به دام انداختن سلول‌های سرطانی در سطح نانو لوله‌های کربنی و گرفتن سیگنال امپدانس الکتریکی از سلول‌های به دام افتاده،‌ حضور سلول‌های سرطانی را در یک نمونه‌ای که نمی‌دانیم سلول سرطانی هست یا خیر، تشخیص می‌دهد.

عبدالاحد با تاکید بر این که کاربرد این نانو سنسور مرحله اولیه کار تشخیصی است، ادامه داد: از این نانو بیوسنسور الکتریکی همچنین می‌توان برای انواع پروسه‌های بیولوژی مانند اثرات تشخیصی دارویی چون اثرات داروی ضد سرطان بر روی فعالیت و متابولیسم سلول سرطانی می‎توان استفاده کرد.

مجری طرح مونیتورینگ فعالیت‌های بیولوژیکی و سلولی را از دیگر کاربردهای این نانوبیو سنسور ذکر کرد و یادآور شد: با استفاده ازاین سنسور می‌توان میزان رشد و تقسیم سلولی و تغییرات سلولی را مونیتورینگ کرد.

بخوانید :   چند راهکار ساده برای طراوت و زیبایی پوست

وی با بیان اینکه این مونیتورینگ از طریق دریافت سیگنال‌های الکتریکی صورت می‎گیرد، خاطر نشان کرد: نانوبیو سنسور تولید شده به عنوان سنسوری برای پایش فعالیت‌های سلولی قابل استفاده است.

عبدالاحد با بیان این که این حسگر برای تشخیص بیماری سرطان به کار برده می‌شود، اضافه کرد: این سنسور برای سرطان‌های اپیتلیال مورد استفاده قرار می‎‌گیرد؛ چراکه تغییر شکل پذیری در بافت اپیتلیال در سلول‌های سالم و سرطانی مانند ریه و روده بسیار زیاد است.

این محقق ادامه داد: نانو بیو سنسور تولید شده برای تشخیص سرطان ریه و روده مورد آزمایش قرار گرفت که نتایج به دست آمده نیز منتشر شده است.

به گفته وی اینکه بتوان از این سنسورها برای سایر سرطان‌ها استفاده کرد پروژه‌ای است که در دستور کار قرار دارد.

مجری طرح با تاکید بر این که در حال حاضر درصدد گسترش کاربردهای این سنسورها و ورود آن به حوزه پزشکی هستیم، اظهار داشت: این سنسور به صورت محصول تجاری آماده عرضه به مراکز تحقیقاتی بیوشیمی و بیوفیزیک و دارویی است.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي