مطالب پيشنهادي

نادین گوردیمر بانوی بزرگ ادبیات آفریقای جنوبی درگذشت

تاريخ : 15 جولای
بازدید : 752

نادین گوردیمر بانوی بزرگ ادبیات آفریقای جنوبی درگذشت

نادین گوردیمر بانوی بزرگ ادبیات آفریقای جنوبی درگذشت, جدید 1400 -گهر

این نویسنده برجسته که جایزه ادبی نوبل را در کارنامه اش داشت، دیشب درگذشت.
نادین گوردیمر که برای موضع گیری ها و تلاشش در تمام طول زندگی علیه سیستم آپارتاید و تبعیض نژادی در جهان شناخته و تحسین می شد در هنگام مرگ ۹۰ سال داشت.

خانواده گوردیمر ساعتی پیش با اعلام این خبر اعلام کردند او در منزلش در ژوهانسبورگ با زندگی وداع کرد.

در این بیانیه گفته شده که او در کنار فرزندانش «هوگو» و «اوران» چشم از جهان فروبست.

گوردیمر جایزه نوبل را در سال ۱۹۹۱ دریافت کرد و این جایزه برای نوشته های اخلاقی جادویی اش که برای انسان ها سودمند بودند، به وی تعلق گرفت.

گوردیمر در ششمین رمانش با عنوان «محافظه کار» در سال ۱۹۷۴ جایزه «من بوکر» را دریافت کرد با این حال او از ۱۵ سال پیش از دریافت این جایزه نیز در جهان ادبیات شناخته شده بود و جایزه «دبلیو اچ» کشورهای مشترک المنافع را دریافت کرده بود.

خانم گوردیمر در دهه هفتم و هشتم زندگی اش در جنبش های ضد تبعیض نژادی فعال بود و دوستی نزدیکی با نلسون ماندلا و تلاش او برای رفع تبعیض نژادی داشت. او در سال ۱۹۶۲ متن سخنرانی ماندلا را چنین تغییر داده بود:«آماده ام بمیرم».

او تمامی این اندیشه ها را در نوشته هایش نیز بازتاب داد و همین موجب شد تا شماری از آثارش در آفریقای جنوبی ممنوع شود. «یک جهان از بیگانه ها» از جمله آثار او بود که به مدت ۱۲ سال در زادگاهش اجازه انتشار نیافت. رمان «دختر برگر» نیز در سال ۱۹۷۹ بلافاصله پس از انتشار ممنوع شد.

گوردیمر در سال ۱۹۹۸ به فهرست نهایی جایزه «اورنج» راه یافت اما نخواست به این رقابت ادامه بدهد چون این جایزه فقط مختص نویسندگان زن بود.
گوردیمر تا واپسین روزهای زندگی اش به نوشتن ادامه داد و مجموعه داستان های کوتاه او با عنوان «دوران زندگی: داستان ها» در سال ۲۰۱۱ منتشر شد

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي