مکمل های ضروری در دوران بارداری

دسته بندي : 💊 سلامت,تغذیه
تاريخ : 28 آذر

رییس انجمن علمی مامایی ایران، اولین مراجعه زنان به مشاور را سه ماه قبل از اقدام برای بارداری دانست و گفت: هر زوجی که تصمیم به بچه‌دار شدن دارد باید حداقل سه ماه قبل به یک ماما یا مرکز درمانی مراجعه کند تا از نظر بیماری‌ها و میزان آمادگی بدن کنترل شود، همچنین مصرف قرص اسید فولیک از سه ماه پیش از اقدام به بارداری برای پیشگیری از بروز مشکلات عصبی در جنین ضروری است که این بررسی تا یک سال اعتبار دارد.

مکمل های ضروری در دوران بارداری, پورتال خبری فرهنگی گهر

ناهید خداکرمی افزود: مادران می‌توانند بعد از تشکیل نطفه و با خبر شدن از بارداری خود در صورتی که درد، خونریزی یا بیماری زمینه‌ای اولیه ندارند در سه ماه اول و تا هفته ۲۸، هرماه یک مرتبه جهت معاینه و اطلاع از وضعیت جنین مراجعه کنند. بعد از هفته ۲۸ تا ۳۶، هر دو هفته یک مرتبه مراجعه داشته باشند و پس از آن بهتر است تا پایان بارداری هر هفته ویزیت شوند.

وی با اشاره به جزئیات معاینات دوران بارداری اظهار کرد: در سه ماه نخست بارداری پس از تشکیل پرونده بارداری، برای هر خانم یکسری آزمایشات و چکاپ کلی در نظر گرفته می‌شود تا سطح مواد معدنی بدن تعیین شود و اگر مشکلاتی چون بالا بودن قند، چربی، ذخیره آهن بدن و مانند آن وجود داشت، مراقبت‌های خاص آغاز شود.

خداکرمی مصرف بیش از اندازه ویتامین‌ها و مکمل‌ها در دوران بارداری را بی‌دلیل دانست و افزود: اسید فولیک تا پایان بارداری باید استفاده شود و از هفته شانزدهم هم قرص آهن تا چند ماه بعد از زایمان تجویز می‌شود. وی ادامه داد: یک مادر باردار جز این دو، نیاز دارویی دیگری ندارد و اگر کلسیم مصرف نمی‌کند یا کم مصرف می‌کند باید قرص کلسیم نیز دریافت کند. انواع و اقسام مکمل‌ها و امگا ۳ که امروزه شایع شده است، واقعا علمی نیست و به همه توصیه نمی‌شود و تنها برای کسانی که گیاه‌خوارند یا توانایی هضم برخی مواد مثل شیر را ندارند تجویز می‌شود.

رییس انجمن علمی مامایی ایران در بخش دیگری از سخنانش آرامش پدر و مادر در طول دوران بارداری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ادامه روابط زناشویی مگر در موارد خونریزی یا تهدید به زایمان زودرس هیچ منعی ندارد و زن و شوهر از این بابت نگران نباشند.

 

منبع: ایسنا

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي