مطالب پيشنهادي

مودم TD-LTE چیست و انواع آن کدامند؟

تاريخ : 14 مرداد
بازديد : 283

همانطور که می دانید انواع مختلفی از مودم وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. یکی از انواع مودم ها، مودم TD-LTE می باشد. اگر می خواهید بدانید مودم TD-LTE چیست این بخش گهر را بخوانید. در ادامه مطالبی در مورد مودم TD-LTE و تکنولوژی TD-LTE می خوانید.

مودم TD-LTE چیست و انواع آن کدامند؟

مودم TD-LTE چیست و انواع آن کدامند؟, جدید 1400 -گهر

مودم TD-LTE چیست

مودم TD-LTE مدل رومیزی DT-350 یک مودم رومیزی است و بر همین اساس طراحی ساده و زیبایی دارد. این مودم به رنگهای سازمانی ایرانسل یعنی زرد و سفید ملبس شده و در نمای روبروی دستگاه، نشان تجاری سازنده به چشم می خورد.

ابعاد دستگاه ۱۶۵ در ۱۶۶ میلی متر در نظر گرفته شده و ضخامت بدنه هم به ۴۳ میلی متر می رسد که نشان می دهد ابعاد دستگاه با روترهای رومیزی مرسوم بازار یا مودم های وایمکس، فاصله ی قابل توجهی ندارد.

چراغ های نشانگر دستگاه روی نوار سیاه رنگ پایین بدنه هستند و پشت بدنه برای درگاه های ورودی و خروجی در نظر گرفته شده است. در این بخش علاوه بر محل اتصال آداپتور، دو درگاه RJ45 یا کابل شبکه وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها به اینترنت متصل شوید.

این درگاه ضمناً برای راه اندازی اولیه مودم مورد استفاده قرار می گیرد (البته لازم نیست دستگاه را حتماً با کابل شبکه راه اندازی کنید). یک درگاه RJ11 یا همان سوکت تلفن هم در این بخش وجود دارد که البته به نظر نمی رسد کاربرد خاصی داشته باشد.

DT-350 از اتصال وایمکس هم پشتیبانی می کند، اما همانطور که اشاره کردیم ایرانسل قصد دارد پس از تکمیل شبکه TD-LTE، سرویس وایکمس خود را جمع آوری نماید.

از دیگر امکانات دستگاه نیز می توان به پشتیبانی از VoIP، چهار SSID مختلف، VPN لایه دو و سه و تونل GRE و اتصال همزمان ۳۲ کاربر Wi-Fi اشاره کرد.

گفتنی است که این مودم در حقیقت به دست شرکت مالزیایی گرین پکت ساخته شده و در صورت نیاز می توانید نام کامل آن، Greenpacket DT-350 را برای یافتن جزئیات بیشتر جستجو کنید.

فناوری TD-LTE چیست؟

فناوری شبکه اینترنت ثابت نسل چهارم یا TD-LTE چیست ؟

قصد داریم ببینیم فناوری‌های FD-LTE و TD-LTE یا همان اینترنت نسل چهار ثابت چیست و چه تفاوتی با اینترنت نسل چهار همراه دارد؟

فناوری‌های FD-LTE و TD-LTE دو استاندارد مختلف فناوری نسل چهارم هستند که ازجمله استانداردهای ۳GPP  به شمار می‌رود. فناوری نسل سه با معرفی+HSDPA یا +H خاتمه یافت و اپراتورهای موبایل شروع به پیاده‌سازی و تحقق نسل چهارم تلفن همراه کردند تا بتوانند سرعت به‌مراتب بالاتری را برای مشترکان خود فراهم کنند. فناوری نسل چهارم ازلحاظ سرعت یک شبکه محلی مجازی را برای مشترکان تلفن همراه تحقق بخشیده که تجربه اتصال به اینترنت بسیار پرسرعت برای دسترسی به خدمات سه‌گانه دیتا، صوت و ویدئو را فراهم می‌کند. بر این اساس، شبکه LTE به‌گونه‌ای طراحی‌شده که بتواند از هر دو نوع طیف فرکانسی متقارن جهت فناوری دوپلکس تقسیم فرکانسی و طیف فرکانسی نامتقارن جهت تکنولوژی دوپلکس تقسیم زمانی استفاده کند.

استاندارد FD-LTE از باند فرکانسی متقارن استفاده می‌کند که از توسعه شبکه نسل سه به وجود آمده و این در حالی است که استاندارد TD-LTE از باند فرکانسی نامتقارن بهره می‌برد که از تکامل TD-SCDMA به وجود آمده است. شبکه TD-LTE به باند فرکانسی متقارن احتیاجی ندارد چون ارسال و دریافت اطلاعات در همان کانال و در بازه‌های زمانی مختلف اتفاق می‌افتد. درحالی‌که شبکه FD-LTE به باندهای فرکانسی متفاوتی جهت ارسال و دریافت اطلاعات به‌اضافه باند محافظ میانی احتیاج دارد. در TD-LTE این امکان وجود دارد که ظرفیت Uplink و Downlink با تغییر آرایش فریم‌ها تغییر کند ولی در FD-LTE براساس پهنای باند اختصاص یافته به اپراتورها، این ظرفیت ثابت است.

مزیت TD-LTE در مقایسه با فناوری‌های ثابت موجود

علاوه بر TD-LTE، فناوری‌های اینترنت ثابت موجود شامل Dial-Up، DSL و WiMAX هستند. هر یک از این فناوری‌ها به دلیل مشکلاتی از جمله سرعت بسیار کم، نیاز به استفاده از خط تلفن ثابت، هزینه بالا به دلیل نیاز به پرداخت اشتراک اینترنت و هزینه خط تلفن مورداستفاده (در سرویس Dial-Up)، نیاز به ظرفیت خالی در مرکز مخابرات منطقه، نیاز به استفاده از خط تلفن ثابت و بدون امکان جابجایی و محدود به مکان خاص (در سرویس DSL) و محدودیت سرعت و فناوری قدیمی (در سرویس WiMAX) به‌طور کامل پاسخگوی نیاز کاربران و مشترکان امروزی نیستند. این در حالی است که سرویس TD-LTE، با دارا بودن ویژگی‌هایی همچون قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف، بدون نیاز به خط تلفن ثابت، راه‌اندازی سریع و پایداری بالا در آپلود و دانلود، تجربه سرعت بسیار بالاتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد.

تاریخچه تکنولوژی TD-LTE

در سال۲۰۱۰، نخستین آزمایش‌های میدانی درزمینهٔ این فناوری توسط شرکت اریکسون، همراه با شرکت Reliance Industries در هند انجام شد که طی آن به‌سرعت ۸۰ مگابیت بر ثانیه دست‌یافته شد. پس‌ازآن در سال ۲۰۱۱ شرکت China Mobile با همکاری شرکت Huawei، سرویس TD-LTE را در ۶ شهر چین به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی کرد و در ۲۰۱۲، سرویس TD-LTE به‌عنوان سرویس نسل چهار توسط Soft Bank در ژاپن به بهره‌برداری رسید.

سال ۲۰۱۳ سالی بود که نخستین سرویس TD-LTE در آمریکا راه‌اندازی شد و در ۲۰۱۴، نخستین سرویس تجاری TD-LTE در منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا توسط STC به راه افتاد. بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ نیز، تعداد ۷۶ شبکه TD-LTE در ۴۳ کشور راه‌اندازی شده و ۹۳ شبکه TD-LTE در ۶۰ کشور نیز در حال راه‌اندازی است که این امر، توجه به توسعه زیرساخت‌های آی‌تی در کشور را دوچندان نمایان کرده است.

بافاصله بسیار کوتاهی از این روند جهانی، ایرانسل در سال ۲۰۱۵ پروانه راه‌اندازی شبکه سراسریTD-LTE  را دریافت کرد و یک روز بعد این سرویس به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شد. هم‌اکنون و در سال ۲۰۱۶ نیز نخستین شبکه TD-LTE در ایران توسط ایرانسل به‌صورت رسمی و تجاری راه‌اندازی می‌شود.

ایرانسل با رصد بازار و تشخیص صحیح نیازهای واقعی مشترکان، خود را مصمم به سرمایه‌گذاری بیشتر در شبکه پهن‌باند ایران می‌داند و هم‌زمان با گسترش نسل سوم و چهارم تلفن همراه، توسعه اینترنت پرسرعت خانگی را هم در دستور کار خود قرار داده است.

راه‌اندازی نخستین شبکه اینترنت ثابت نسل چهارم (TD-LTE) در ایران توسط ایرانسل

نسل چهارم اینترنت پرسرعت ثابت برای مصارف خانگی واداری (TD-LTE) ، صبح روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ۹۵ هم‌زمان با میلاد حضرت معصومه (س)، طی یک نشست خبری در هتل همای مشهد مقدس با حضور خبرنگاران و مدیران رسانه‌ها و مدیرعامل، معاونان و مدیران ارشد ایرانسل به‌صورت هم‌زمان در ۲۵ استان به شکل رسمی و تجاری راه‌اندازی شد.این سرویس برای اولین بار در ایران، هم‌زمان با مشهد مقدس، در شهرهای اراک، اردبیل، ارومیه، ایلام، بجنورد، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، خرم‌آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، سمنان، سنندج، شهرکرد، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه، گرگان، همدان، یاسوج و یزد به صورت رسمی و تجاری به بهره‌برداری رسید.

اینترنت نسل چهار ثابت یا TD-LTE در حقیقت آخرین نسل اینترنت ثابت است و بهترین گزینه بی‌سیم برای تأمین اینترنت سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های تجاری و همچنین منازل مسکونی به شمار می‌رود. این سرویس در مقایسه با سایر سرویس‌های موجود اینترنت ثابت از جمله Dial-up، ADSL و WiMAX تجربه سرعت بالاتری را برای کاربر به ارمغان می‌آورد و محدودیت‌هایی مانند فناوری قدیمی، محدودیت مکانی و عدم امکان جابجایی مودم، نیاز به استفاده از خط تلفن و لزوم وجود ظرفیت خالی در مرکز مخابرات منطقه را برطرف کرده و از پایداری بالایی در آپلود و دانلود برخوردار است.

در روز اول شهریور ۱۳۹۴ پروانه بهره‌برداری سراسری از شبکه اینترنت پرسرعت ثابت بدون محدودیت در فناوری به ایرانسل اعطا شد و یک روز بعد در تاریخ دوم شهریور طی مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه TD-LTE ایرانسل به بهره‌برداری آزمایشی رسید.

علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل، در نشست خبری راه‌اندازی رسمی سرویس اینترنت ثابت نسل چهار ایرانسل با اشاره به مطلب فوق افزود: با گذشت حدود ۲۰ ماه از راه‌اندازی نسل‌های سه و چهار اینترنت همراه، هم‌اکنون بیش از ۱۰۴۰ منطقه در ایران، شامل ۵۲۷ شهر، تحت پوشش شبکه ۳G ایرانسل و ۲۴۰ منطقه، شامل ۲۰۳ شهر در تمامی استان‌های ایران تحت پوشش ۴G ایرانسل قرار دارند.

وی تعداد کاربران شبکه باندپهن ایرانسل را ۱۷ میلیون نفر اعلام کرد و افزود: هم‌اکنون تعداد ۲۵ میلیون نفر کاربر دیتا در شبکه ایرانسل فعال هستند که این رقم طی بازه زمانی خرداد ۹۴ تا خرداد ۹۵ با رشد ۵۰ درصدی مواجه شده و رشد مصرف دیتا به ازای هر کاربر در یک سال اخیر بالغ‌بر سه و نیم برابر بوده است.

تاثیر اینترنت پهن باند در اقتصاد

دزفولی با اشاره به آمار منتشرشده توسط مؤسسات جهانی درزمینهٔ تأثیر اینترنت پهن باند در اقتصاد گفت: بر اساس آمار، به ازای هر ۱۰ درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند، تولید ناخالص ملی ۳۸٫۱ درصد رشد خواهد داشت. در سال ۲۰۱۷، اثر پهن باند همراه بر روی تولید ناخالص ملی آمریکا، معادل بیش از یک تریلیون دلار خواهد بود و بیش از یک میلیون شغل جدید در اثر توسعۀ پهن باند همراه در آمریکا ایجاد خواهد شد. همچنین بـه ازای هر یک درصد افـزایش ضریـب نفوذ پهن باند، نرخ بهره‌وری تولید ۱۳ صدم درصد رشـد خواهـد داشت.

وی افزود: صرفه اقتصادی ناشی از گسترش ضریب نفوذ اینترنت پهن باند در سال ۲۰۰۷ در آمریکا، ۳۰۰ میلیارد دلار (معادل ۲۲ درصد از کل صرفه اقتصادی) بوده است و علاوه بر این، استفاده از اینترنت پهن باند، منـجر به ۶ درصد افزایش در صـادرات شـرکت‌هـای تـولیـدی و ۱۰ درصد افـزایـش درفروش شرکت‌های خدماتی می‌شود و ایرانسل نیز در همین راستا و باهدف تحرک‌بخشی به حوزه اقتصاد و تحقق رشد ناخالص ملی نسبت به توسعه اینترنت پهن باند اقدام کرده است.

روند جهانی ارتباطات؛ گذشته، حال و آینده

مدیرعامل ایرانسل به روندهای جهانی ارتباطات اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۰ یک میلیارد خانه با خطوط ثابت به هم متصل بودند و در ۲۰۱۵ تعداد ۷٫۳ میلیارد اشتراک خطوط تلفن همراه وجود داشته است. پیش‌بینی‌شده است که در سال ۲۰۲۰ تعداد ۵۰ میلیارد دستگاه به‌صورت بی‌سیم به هم متصل شوند.

۶۰۳ شبکه ۳G در ۲۱۶ کشور جهان ۲٫۱ میلیارد مشترک را پوشش داده‌اند و ۳۲۲ شبکه ۴G در ۱۳۳ کشور به ۱٫۱ میلیارد نفر خدمات‌رسانی می‌کنند. پیش‌بینی‌شده که تا پایان سال ۲۰۱۶ منطقه غرب آسیا و شرق آفریقا ۱۴ برابر افزایش ترافیک دیتای همراه، پنج گیگابایت مصرف ماهیانۀ دیتا به ازای هر گوشی هوشمند، ۲۱۰ میلیون مشترک ۴G و ۹۷۰ میلیون مشترک تلفن همراه را شاهد باشد.

دزفولی تأکید کرد: آنچه در آمارهای جهانی و آمار رشد ترافیک در شبکه باند پهن دیده می‌شود، لزوم سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت در این حوزه را بیش از پیش نشان می‌دهد.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي