مطالب پيشنهادي

معنای آیین سبزه گره زدن در روز سیزده بدر

تاريخ : ۱۱ فروردین
بازديد : 1900

با توجه به نزدیک شدن روز سیزده بدر در این مقاله معنای آیین سبزه گره زدن در روز سیزده بدر را برای شما در نظر گرفته ایم. با سایت گهر همراه باشید.

.

338117 525 معنای آیین سبزه گره زدن در روز سیزده بدر

.

آداب و رسوم،آیین بخت گشایی دختران در روز ۱۳ بدر،در قدیم که شهرها دارای دروازه های چند گونه بودند ، روز سیزده می بایست هر کس از دروازه ای بیرون می رفت و از دروازه ای دیگر بر می گشت تا بدین ترتیب دیو شروری که همراه او کنار دروازه خروجی می ماند در بقیه سال پشت دیوار شهر به انتظار باقی بماند و او سال خوبی داشته باشد هنوز هم کسانی دیده می شوند که سبزه نوروزی شان را بر ماشین می زنند و به سوی سبزه روان حرکت می کنند و با دعا و آرزو و به نیت بخت گشایی دختران بر سبزه ها گره می زنند و ماهیان قرمز را از تنگ ها بیرون می آورند و به آب روان می سپارند چه زیباست که رنگ این خرافات را از دامن سنت های ملی خود بزداییم.

امروز با طبیعت و دنیای پیرامون خود چه رفتاری داریم؟ بعضی از کارشناسان بر این باورند با بلایی که انسان بر سر طبیعت آورده، دور نیست محیط زیست انسانی به جهنمی سوزان و نا آماده برای زیست مبدل گردد.

سیزدهمین روز فروردین به نام روز طبیعت نام گذاری شده است، در این روز گرایش روح انسان به طراوت و طبیعت شکوفا می شود.

*بهانه ای برای رفتن، دیدن و گره خوردن

روز طبیعت، فقط یک بهانه است برای رفتن ، دیدن و گره خوردن با آنچه پیش روی چشمانت رشد می کند و مبنای رشد طبیعت را از میان آن همه تازگی و طراوت می توان می شوید.

دشتی به وسعت تمدن ایران، سبزینه ای به زیبایی فرهنگ ایران و مردمانی به زلالی آب که بر سرتا سر دشت های زیبایی این سرزمین رویاها می نشیند.

هر کجا گیاهی سر از خاک برون آورده گلی روییده یا طروات بهاری به آن دمیده و نوای نغمه و سرود شادی در هوا آکنده است آنجا جایگاه شادی و شعف مردم است.

*بهار فصل تحول و دگرگونی

طبیعت خزان زده و زمستان دیده به ناگاه به امر خداوند گار سر از خاک بر می آورد و زنده و با طروات می شود.
خداوند از آسمان آبی فرستاد و زمین را پس از آن که مرده بود حیات و زندگی بخشید و این نشانه روشنی است برای گروهی که گوش شنوا دارند (سوره نحل آیه ۶۵)

دیدن این دگرگونی شگرف، درسی بزرگ و زمانی سودمند برای ما انسانهاست تا به یاد بهار و خزان عمر خویش بیافتیم و به خویشتن بیندیشیم که «ان الانسان لفی خسر» سوره عصر آیه ۲

اکنون در پایان تعطیلات نوروزی و روز پیوند با طبیعت ، آروزیمان این است که همگام با یکدیگر آینده را در شادمانی عمومی جشن بگیریم

بخوانید :   پیام تسلیت مادر بزرگ
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي